حمله اخیر، پوشالی بودن قدرت آمریکا را نشان داد/ اقدامات آمریکا موازی با قانون جنگل است/ تهدیدات توئیتری ترامپ دیگر اثری ندارد
  • 1397/01/26 15:19
  • 26637
کارشناس مسائل سیاسی، در گفت و گو با زیتون، مطرح کرد:

حمله اخیر، پوشالی بودن قدرت آمریکا را نشان داد/ اقدامات آمریکا موازی با قانون جنگل است/ تهدیدات توئیتری ترامپ دیگر اثری ندارد

قادری افزود: اقدام نظامی محدود آمریکا، علیه سوریه، ناشی از استیصال این کشور در برابر متحدان خود، از جمله رژیم آل سعود و صهیونیستم بود

به گزارش زیتون، علی قادری، کارشناس مسائل سیاسی و منطقه ای، در گفت و گو با خبرنگار زیتون، با اشاره به، حمله اخیر آمریکا و متحدانش، به سوریه و علل و پیامد های این حمله اظهار داشت: بعد از طرح  مسئله استفاده از تسلیحات شیمیایی، موضوع حمله کشورهای غربی به سردمداری آمریکا مطرح شد و در صدر اخبار رسانه ها، قرار گرفت.

وی گفت: موضوع استفاده از سلاح های شیمیایی ، بهانه ای است که غرب، همواره، به تاسی از این بهانه، کشورهای مختلف را مورد هجوم قرار می دهد، در زمان قبل از برجام نیز، کشورهای غربی با وارد کردن اتهام ساخت سلاح هسته ای علیه ایران نیز، تحریم های ظالمانه ای را وضع کرده بودند.

وی افزود:  ارتش سوریه، در عرصه میدانی، به ویژه نبرد غوطه شرقی، دست برتر را دارد و توانست تروریست های وابسته به رژیم سعودی را از آنجا براند، پس در نتیجه نیازی به استفاده از سلاح های شیمیایی نداشتند، اسناد و مدارک موجود نیز، نشان دهنده استفاده گروه های تروریستی وابسته به غرب و آل سعود، از این نوع مواد شیمیایی است، به علاوه کشورهای غربی، با در اختیار داشتن امپراطوری رسانه ای خود، سعی دارند که حقیقت را وارونه جلوه دهند و افکار عمومی منطقه و جهان اینطور، تغذیه فکری کنند که استفاده کنندگان از سلاح های شیمیایی، حکومت قانونی سوریه بود ولی در عمل، به طور کامل نتوانستند به خواسته خود برسند.

وی اضافه کرد: در عرصه دیپلماسی، کشورهای غربی، مخصوصا ایالات متحده آمریکا، با صدور بیانیه هایی و پیش نویس قطعنامه هایی در شورای امنیت سازمان ملل، سعی در محکومیت دولت سوریه داشتند که در این میدان نیز، موفق ظاهر نشدند. روال قانونی، در این عرصه، بدین شکل است که کمیته حقیقت یاب سازمان ملل، با حضور در مناطق آلوده به مواد شیمیایی، و تهیه گزارش و ارائه به کمیته های مختلف و در نهایت با شناسایی مقصر اصلی ماجرا، اصل قضیه روشن شود ولی خوی استکباری آمریکا، هرگز اجازه چنین کاری را نداد،

قادری، خاطر نشان کرد: رئیس جمهور آمریکا، مدتی قبل از آغاز حمله موشکی به کشور مستقل سوریه، در فضای مجازی و از طریق توئیتر، پیام های مختلفی را مخابره می کرد، از جمله اینکه، سوریه و کشورهای هم پیمان سوریه را به حمله نظامی تهدید می کرد و از حرکت موشک های نوین و پیشرفته خود، خبر می داد، در گذشته چنین بود که اگر آمریکا، یک کشوری را تهدید می کرد، بدون توسل به زور و جنگ، به راحتی بر آن کشور فائق می آمد ولی اکنون شاهد فروپاشی قدرت پوشالی رژیم ایالات متحده هستیم که علاوه بر تهدید و استفاده از قدرت نظامی، دستاوردی برای خود ندارد و از این حرکات سودی نمی برد. تهدیدات توئیتری ترامپ هم اثری  ندارد.

وی با اشاره به تهدیدات آمریکا، علیه سوریه، تصریح کرد: کارشناسان نظامی و سیاسی کشورهای غربی، بر این انتظار بودند که ترامپ، تهدیدات خود را عملی کند ولی شاهد بودیم که یک روز به از پیام توئیتری و تهدید سوریه و هم پیمانان نظامی اش، از موضع سرسختانه خود عقب نشینی می کند و نسبت به روسیه از در تعامل وارد می شود و  موضعی نسبتا معتدلی را بر می گزیند. این موضوع بیانگر این است که ترامپ, علی رغم هارت و پورت ظاهری، توانمندی اجرایی تهدیداتش را ندارد،

وی بیان داشت: حمله محدود آمریکا به سوریه، نشان از ضعف و درماندگی این کشور دارد، علاوه بر آن، همراهی چند کشور دیگر از جمله انگلیس و فرانسه، نمود دیگری از قدرت پوشالی آمریکا را نشان می دهد. چراکه این کشور، به تنهایی، قادر نیست، در هیچ جنگ و حمله نظامی شرکت کند. کشورهای انگلسی و فرانسه به عنوان عضو ناتو و هم پیمان نظامی آمریکا، اشتباهی به مراتب بزرگتر را مرتکب شدند، زیرا همراهی با آمریکا در هر جنگی، به سود این کشورها نخواهد بود.

وی با بیان اینکه این حمله نظامی غیر قانونی و نامشروح است، تاکید کرد: آمریکا، جهان را به مثابه یک جنگل می پندارد، زیرا در جنگل هرکس زور بیشتری داشته باشد، قدرتش بیشتر است،  ترامپ، این حمله نظامی را بدون اخد مجوز از شورای امنیت انجام داد، البته سعی بر آن داشت که شورای امنیت سازمان ملل را نیز،  با اقدام خود خود همراهی کند که با مخالفت سرسخت روس ها و وتوی چند قطع نامه توسط روس ها به این هدف خود نرسید، از طرفی، این اقدام نظامی علیه یک کشور مستقل، از نظر قوانین داخله آمریکا نیز، نامشروع و در تضاد بود، چون رئیس جمهور آمریکا، بدون اجازه از کنگره این کشور، اقدام نظامی علیه سوریه را آغاز کرد، بنابراین، این اقدام ترامپ، هم در داخل آمریکا و هم در سطح جهان، غیر قانونی و نامشروع است.

این کارشناس مسائل استراتژیک، یاد آور شد: اقدام نظامی  محدود آمریکا، علیه سوریه، ناشی از استیصال این کشور در برابر متحدان خود، از جمله رژیم آل سعود بود، کشورهای مرتجع منطقه، با گسیل کردن دلار های نفتی به سوی آمریکا،انتظار برخورد محکمتری را داشتند، از طرفی حمله به سوریه، به نوعی، اطمینان خاطر برای رژیم صهیونیستی بود که  نشان دهد ایالات متحده، همیشه در کنار این غده صهیونیستی، باقی می ماند، همه این عوامل دست در دست هم نهاد و باعث شکست آمریکا در حمله اخیر شد.

 وی ادامه داد: تعداد زیادی در حدود، 70فروند از این موشک ها با  پاسخ پدافند هوایی سوریه روبه رو، شده و منهدم می شوند، خسارات چندانی هم به زیر ساخت های سوریه وارد نمی شود و این حمله، خسارات جانی نیز نداشته است، مردم سوریه، 7سال است که با کم ترین امکانات در مقابل گروههای تروریستی و تکفیری ایستادگی کردند. در شرایط فعلی، سوریه به مراتب بهتر و منسجم تر از  سال های آغاز بحران است، همچنین هم پیمانان سوریه نیز، دست برتر را در عرصه های نظامی و دیپلماسی، دارند، یکی از اندیشمندان، عربی چنین می نویسد که، وضع آمریکا چنان آشفته و خراب است که دیگر قادر نیستند حتی خود نمایی نیز انجام دهد، در یک جمع بندی نهایی می توان گفت که: اتهام استفاده از سلاح های شیمیایی توسط دولت قانونی سوریه، کذب و از اساس، باطل است. بعد از این نیز، جبهه مقاومت، خواهد توانست مسیر  پیش رو را با قدرت ادامه خواهد داد و پیروزی های بیشتر و بزرگتری را بدست خواهد آورد، اگر آمریکا و هم پیمانانش بر این اذعان بودند که یمن  را در مدت یک هفته ساقط خواهند کرد ولی در عمل، بیش از 4 سال است که با مقاومت مردم یمن روبه رو شدند. جبهه مقاومت در کشورهای اسلامی، ریشه های نفاق و تروریست را از بین خواهد برد.

 

 

 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.