رقبای قهرمانی دیروز، گزینه های سقوط امروز
  • 1397/01/26 13:27
  • 26635
مقصر کیست؟

رقبای قهرمانی دیروز، گزینه های سقوط امروز

امروز بعد از گذشت چهار سال شرایط کاملا جور دیگری رقم خورده است. مثلث مدعیان و رقبای قهرمانی لیگ چهاردهم، اضلاع اصلی شش ضلعی سقوط در لیگ هفدهم را تشکیل داده اند.

گروه ورزشی زیتون؛ 

انگار همین دیروز بود که دلهره و استرس رقابت تراکتور و سپاهان و نفت تهران را برای قهرمانی می کشیدیم. لیگ چهاردهم بود که هفته پایانی سه تیم برای قهرمانی می جنگیدند. نفت و تراکتور باید در تبریز مقابل هم صف آرایی می کردند و سپاهان هم در تهران مقابل سایپا قرار می گرفت. درست همین ایام از شال بود که رقابت اصلی بین این سه تیم برای قهرمانی جدی تر شد.

درست است که تراکتورسازی نتوانست قهرمان شود ولی به عنوان موفقترین تیم باشگاهی دهه نود لیگ ایران لقب گرفت. تیمی که تبدیل شده بود به پای ثابت لیگ قهرمانان آسیا و همیشه جز سه تیم اول ایران قرار داشت.

اما امروز بعد از گذشت چهار سال شرایط کاملا جور دیگری رقم خورده است. مثلث مدعیان و رقبای قهرمانی لیگ چهاردهم، اضلاع اصلی شش ضلعی سقوط در لیگ هفدهم را تشکیل داده اند.

نفتی ها که تقریبا سقوطشان قطعی به نظر می رسد اما شرایط برای تراکتورسازی و سپاهان متفاوت است. تراکتوری ها با یک امتیاز از دو بازی هم شاید بتوانند ماندنشان را قطعی کنند. دیدار هایی که باید مقابل دو نماینده خوزستان انجام دهد اما سپاهانی ها در شرایط بدی قرار گرفته اند. تیم همیشه مدعی اصفهانی ها تنها دو امتیاز با سقوط فاصله دارد. طلایی پوشان این هفته در خوزستان باید با استقلال این شهر، دیگر گزینه سقوط به دسته پایین تر پیکار کنند. جالب اینجاست استقلال خوزستان هم سابقه قهرمانی در لیگ برتر را در کارنامه دارد و حالا برای نیافتادن پیکار می کند. اصفهانی ها هفته آخر هم مقابل استقلال آماده شفر به میدان خواهد رفت که برای نائب قهرمانی می جنگد. به نظر با توجه به شرایط جدول و بازی های باقی مانده، هیچ تضمینی به ماندن سپاهان در لیگ وجود ندارد و با یک لغزش و شکست مقابل دیدار رو در رو با استقلال خوزستان شاید طلایی پوشان را فصل بعد در دسته پایین تر ببینیم.

گذشته از شرایط جدول و احتمالات سقوط، آنچه که در این بین جالب توجه به نظر می رسد، حضور چهار تیم که سابقه قهرمانی و یا حضور در آسیا را در کارنامه خود دارند در بین گزینه های سقوط است. شاید افتخارات تیم های نیمه پایین امروز لیگ برتر کم از تیم های نیمه بالای جدول نباشد.

شرایط به وجود آمده در فوتبال ایران که به نظر برخی ها جذابیت لیگ را افزایش می دهد و به نظر بعضی دیگر فوتبال ایران را بی ثبات می کند برای همه تیم های لیگ برتر در مقاطع مختلف رقم خورده است که به نظر به نوع مدیریت کلان در فدراسیون فوتبال کشورمان برمی گردد.

همین چند فصل پیش که معمولا تراکتور و سپاهان و نفت در کنار دیگر تیم ها برای قهرمانی و کسب سهمیه می جنگیدند، معمولا پرسپولیس و سایپا و ذوب آهن و فولاد برای نیافتادن تلاش می کردند و پیکان و پارس جنوبی هم در لیگ حضور نداشتند. و یا استقلال اوایل دهه هشتاد که در نیمه پایین جدول معمولا جا خشک کرده بود.

فراموش نکنیم مدیریت امروز تراکتورسازی سابقه درخشش در باشگاه پاس و حتی کسب قهرمانی لیگ را هم در کارنامه خود دارد، از طرفی سرمربی کنونی تیم هم سابقه کمی ندارد و تراکتورسازی با همین سیستم قهرمانی جام حذفی و نائب قهرمانی لیگ برتر را هم کسب کرده است و یا خود سپاهانی ها که شرایط تقریبا مشابه با تراکتور و حتی بهتر هم دارند.

آنچه که امروز فوتبال ایران را به این حال و روز انداخته که تیم ها آسانسوری در جدول حضور داشته باشند و میلیاردها ریال پول کشور هم هدر برود، تنها مربوط به باشگاهها نیست بلکه بخش اعظمش به سیاست گذاران ورزشی و فوتبالی کشور برمی گردد چرا که همه باشگاه ها با آن دست به قریبانند. همانهایی که سالیان سال است به آن جایگاه تکیه زده اند و هر روز مشکل جدیدی بر مشکلات فوتبال ایران اضافه می کنند.

 

 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 1
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.