انرژی هسته ای یکی از مولفه های قدرت در جهان امروز است/ مسئله اساسی همچون فناوری هسته ای را دستاویز میتینگ های سیاسی انتخاباتی کردند
  • 1397/01/21 00:23
  • 26611
فعال دانشجویی در گفت و گو با زیتون مطرح کرد؛

انرژی هسته ای یکی از مولفه های قدرت در جهان امروز است/ مسئله اساسی همچون فناوری هسته ای را دستاویز میتینگ های سیاسی انتخاباتی کردند

متین منتظمی بیان داشت: روشنفکران از پیشرفتهای علمی و پزشکی غرب دم می زنند در حالی که همین انرژی هسته ای که با مذاکرات محدودش کردیم اصلی ترین ابزار در پیشرفت علم و صنعت و پزشکی در کشورهای اروپایی است.

متین منتظمی، در گفت وگو با خبرنگار زیتون، با اشاره به 20فروردین، روز صنعت هسته ای، اظهار داشت: چرخه صنعت هسته ای جمهوری اسلامی ایران حاصل تلاش چند دهه دانشمندان کشورمان است و به نوعی دانش بومی کشور ما به شمار می آید، زیرا این صنعت بدون کمک کشورهای هسته ای، به دست آمد.

وی گفت: برای اینکه یک کشوری در جهان، دارای قدرت پایدار و ثبات باشد، به چند مولفه اصلی نیاز دارد، یکی از مولفه های قدرت در جهان امروز، دارا بودن و استفاده از انرژی هسته ای است،که جمهوری اسلامی ایران، در سایه تلاش چندین ساله و سرمایه گزاری های عظیم فکری و مادی و تقدیم شهدای دانشمند هسته ای، به این قدرت دست یافت.

منتظمی اضافه کرد: دست یابی نظام اسلامی به صنعت هسته ای، این را به جهانیان ثابت کرد، در عین حال که کشور تحت شدید ترین  تحریم های ظالمانه قرار داشت، تولید و رشد علم در کشور متوقف نشد و به علوم مختلفی از جمله علم صنعت هسته ای دست یافت. استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای، برای نظام اسلامی، تولید قدرت کرد و باعث شد که کشورهای استکباری، جمهوری اسلامی ایران را به عنوان  یک کشور مقتدر، بشناسند و در سایه این تولید قدرت، دشمن به پای میز مذاکره و گفت و گو کشیده شد.

وی خاطر نشان کرد: انرژی هسته ای، علاوه بر ایجاد قدرت و اقتدار در کشور، کارکرد های دیگری در زمینه تولید انرژی برق، کاربرد پزشکی و دارویی نیز دارد، مهمترین منفعتی که می توان درباره استفاده از انرژی هسته ای، نام برد، این است که کشور را از اتکا بیش از حد به نفت، نجات می دهد، با توجه به اینکه اقتصاد ایران تک محصولی و وابسته به نفت است، از این رو، دشمن با ایجاد تحریم و مانع در زمینه نفت، باعث ایجاد خسارت به کشور می شود، رهبر معظم انقلاب نیز، بارها تاکید فرمودند که: اقتصاد کشور نباید متکی به فروش انرژی های فسیلی باشد.

وی با اشاره به مذاکرات هسته ای و برجام، تصریح کرد: متاسفانه دولت روحانی، بجای اینکه انرژی هسته ای را به عنوان یکی از مولفه های قدرت بپذیرد، آنرا موضوعی برای چانه زنی مذاکره، قرار داد، که این اشتباه محض بود و خسارات جبران ناپذیری را بر کشور تحمیل کرد.

دبیر سابق جامعه اسلامی دانشجویان کشور، بیان داشت: از دولت مردان، انتظار می رفت، که صنعت هسته ای کشور را که با زحمت فراوان و ریختن خون چندین دانشمند، به دست آمده بود را وسیله ای برای مذاکرات، قرار ندهند ولی دولت محترم، اعتقادی به اینکه، انرژی هسته ای به عنوان یک مولفه قدرت شناخته می شود را نداشت و در نتیجه این عدم اعتقاد، باعث شد که،  انرژی هسته ای را که حاصل تلاش چند ساله کشور بود را به راحتی از دست برود.

وی افزود: متاسفانه باوری در میان برخی دولتمردان و روشن فکران وجود دارد که در بحث مقایسه کشورها بایکدیگر، از علم و پیشرفت کشورهای دیگر،بهت زده می شوند ولی در کنار این، بر این باور هستند که انرژی هسته ای در ایران، با توجه به وجود منابع عظیم نفتی نیاز نیست، این یک باور اشتباه و کوته فکرانه است، اگر این مسئله را فقط به بحث پزشکی تعمیم بدهیم متوجه خواهیم شد که، علم طب و پزشکی در حال حاضر، بر روی استفاده از انرژی هسته ای است، بسیاری از دارو های بیماری خاص در کشور های پیشرفته با استفاده از انرژی هسته ای، تولید و ساخته می شود.

این فعال دانشجویی، یاد آور شد: بجای اینکه یک مولفه قدرت زا، را در کشور، معرفی و تبیین کنیم، به یک میتینگ و بازی سیاسی تبدیل می شود و زمانیکه هر موضوعی  اعم از انرژی هسته، وارد بازی های سیاسی شود، عملا شاهد از بین رفتن آن خواهیم بود. برخی از سیاسیون کشور، برای اینکه به امیال قدرت خود برسند بنیان های قدرتی کشور را گاها زیر سوال می برند و تحلیل های متناسب با تفکر خود ارائه می دهند.

وی با اشاره به احتمال خروج آمریکا از برجام، در ماه های آینده، اظهار کرد:  اگر آمریکا از برجام خارج شود، توافق نامه  برجام، عملا شکست خورده است،  با توجه به اینکه، صنعت هسته ای در مذاکرات هسته ای، از دست رفت، در دوران بعد از برجام، رفتار و سیاست های دشمن در قبال کشور، تغییر خواهد کرد، برجام به عنوان یک خسارت محض، در تاریخ ثبت و ضبط  خواهد شد.  با وجود از دست رفتن صنعت هسته ای برای کشور، یکی دیگر از مولفه های قدرت کشور، توان موشکی جمهوری اسلامی ایران است که رهبر انقلاب، جانانه، از بحث موشکی حمایت می کند.

منتظمی عنوان کرد: قدرت دفاعی یک کشور، نشان دهنده اقتدار آن کشور است، هرچند، دولت فعلی برای اینکه جایگاه قدرت خود را حفظ کند، حاضر است صنعت دفاعی و موشکی کشور را نیز نابود کند، باید یکبار دیگر، صنعت هسته ای را از ابتدا شروع کنیم، هرچند دولت اعتقادی به این قضیه ندارد ولی مردم قاطعانه به این نتیجه رسیده اند که دولت در بخش هسته ای و مذاکرات، دچار اشتباه محض، شده است. البته چون صنعت هسته ای کشور، دانش بومی شناخته می شود جای امید است که جوانانی که این دانش را بدون دخالت بیگانه به دست آورده اند دوباره از نو بازسازی و احیا کنند.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.