در زمان دفاع مقدس هم جنگ اداره شد هم اقتصاد، باید پرسید الان چرا نمی توان اقتصاد را اداره کرد/ رونق تولید داخلی، از خروج بیش از اندازه ارز از کشور جلوگیری می کند
  • 1397/01/20 14:45
  • 26607
مسئول بسیج اساتید استان در گفت و گو با زیتون؛

در زمان دفاع مقدس هم جنگ اداره شد هم اقتصاد، باید پرسید الان چرا نمی توان اقتصاد را اداره کرد/ رونق تولید داخلی، از خروج بیش از اندازه ارز از کشور جلوگیری می کند

جدیری گفت: حوادث و قرائن نشان می دهد، برخی بخاطر منافع شخصی از بحران های به وجود آمده برای استفاده شخصی، بهره ها می بردند. ضرر دهی برخی کارخانجات، برای برخی از وارد کنندگان، سود آوری و منفعت دارند.

به گزارش زیتون، جدیری، مسئول بسیج اساتید استان، در گفت وگو با خبرنگار زیتون، با اشاره به نام گذاری شعار حمایت از کالای ایرانی توسط رهبر معظم انقلاب، اظهار داشت: چرخه تولید و مصرف، مجموعه ای عظیم و گسترده است که از یک طرف کالا تولید تولید شده باعث افزایش اشتغال و در نتیجه پیشرفت و خودکفایی در صنایع مختلف را در پی دارد.

وی گفت:  رونق تولید، برابر با کاهش واردات، مخصوصا کالاهایی می شود که نیاز ضروری کشور نیست، جمهوری اسلامی ایران، تجربه دشوار تحریم در زمان دفاع مقدس را نیز درک کرده است، در دوران دفاع مقدس، کشور هم از نظر صنایع نظامی، در مقابل شدیدترین تحریم ها قرار داشت، هم برای اداره امور جاری کشور نیز، نیازمند واردات کالاهای روزمره و اساسی مردم بود.

وی اضافه کرد: با وجود تحریم و در بدترین شرایط زمانی، مردم  پای انقلاب ایستادگی کردند، و دست آخر، ابرقدرت های جهان، در مقابل اراده ملت ایرادت تسلیم شدند، در کنار دفاع از کشور و ملت، شاهد بودیم که اقتصاد دوران دفاع مقدس نیز، دچار لرزش و عقب رفت نشد و ملت و دولت، توانستند هم جنگ را اداره کنند و هم اقتصاد کشور را سامان بخشند.

جدیری، خاطر نشان کرد: استفاده از کالای داخلی، یعنی اعتماد عمومی به مردم، از طرفی دیگر، رونق تولید داخلی، از خروج بیش از اندازه ارز از کشور، جلوگیری می کند، باتوجه به نوسانات قیمت ارز در بازار، خارج شدن ارز از کشور، به ضرر اقتصاد کشور است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر، با دو قضیه اساسی روبه رو هستیم، اول اینکه، دولت و مسئولان، باید به تحقق شعار امسال، اهتمام بورزند، از واردات بی وریه جلوگیری کنند،  در حدود بیش از 400قلم کالا در شمار واردات به کشور قرار دارد، که طبق تحقیقاتی که در برخی دانشگاههای کشور صورت گرفته است، در حدود 80 قلم از این کالاها،ضروری و نیازمند واردات است،  بقیه مواردی که وارد می شود، تقریبا مشابه داخلی دارند، ورود این حجم کالا به کشور، باعث پیشی گرفتن واردات از صادرات می شود و این در دراز مدت، کشور را با بحران های اقتصادی روبه می کند.

وی با اشاره به استفاده از توان هر منطقه از کشور، افزود: عدم توجه به تولید داخلی، در سال های اخیر، باعث شد که کالایی که زمانی هم در داخل تولید می شد، با عدم توجه مسئولان، دچار پسرفت، و در نهایت خارج شدن از رده تولید شد، بسیاری از کارخانجات کشور، بخاطر عدم اقبال عمومی و توجه دولت، دچار ورشکستگی و تعطیلی شدند و این ضربه محکمی بر پیکره اقتصاد کشور است، برای مثال، صنعت چرم در منطقه آذربایجان، دارای رونق بسیاری بود، و در این زمینه، اشتغال فراوانی را ایجاد می کرد، ولی در چند مدت اخیر، با رکود با ورود کیف و کفش چرم، از کشورهایی مانند، چین، این صنعت دارای پیشینه، دچار رکود و عدم تولید شد.

مسئول بسیج اساتید استان، بیان داشت: برای تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی، نیازمند، فعالیت فرهنگی نیز در این زمینه هستیم، تحقق شعار امسال بدون حضور مردم، کامل نمی شود، باید نوعی اقبال عمومی از کالاهای داخلی در مردم، شکل گیرد، بر فرض محال، اگر کالای تولید شده، دارای کیفیت مناسبی هم  نباشد، مردم  باید برای ارتقای شاخص کیفی محصولات، از کالای ساخت داخل استفاده کنند.

وی یاد آور شد: حمایت از کالای ایرانی ، شامل محصولات تولید شده در کارخانجات نیست، بلکه تمام ابعاد کمک برای بهبود اقتصاد کشور را شامل می شود، کشور ایران، با توجه به خصوصیات منحصر به فرد در زمینه گردشگری، بستر مناسبی برای حضور گردشگران و رونق صنعت توریسم می باشد، برخی کشور ها، از طریق جذب گردشگر، اقتصاد خود را سامان بخشیده اند، تلاش مسئولان برای معرفی جاذبه های گردشگری، جمهوری اسلامی ایران، کاف نبوده است، به همین خاطر شاهد هستیم سالانه بسیاری از مردم، کشورهای منطقه را برای مسافرت انتخاب می کنند،  تمایل مردم به کشورهای منطقه، سالانه باعث خروج مقدار قابل توجهی ارز از کشور می شود، و با توجه به قیمت ارز در چند ماه اخیر، نوعی ضربه زنی به وضعیت اقتصادی کشور است.

وی با بیان اینکه دولت سکان دار کشور است، تاکید کرد: مردم و دولت مخاطبان اصلی شعار رهبر انقلاب هستند، دولت به عنوان عوامل اصلی اجرایی کشور، پیش برنده و سکاندار اداره کشور است که با توجه به منویات رهبری و سیاست های کلان کشور، باید اداره کشور را به سمت جلو هدایت کنند، دولت باید برای تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی، بستر مناسب را جهت تولید و رشد اقتصادی فراهم کند، در کنار آن، مردم  با استقبال  و خرید کالاهای ساخت داخل، دولت را برای تحقق شعار امسال یاری کنند. اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب، چند سال پیش به مسولان سه قوه ابلاغ کردند، اگر در آن زمان، به خوبی اجرا می شد، وضعیت اقتصاد و رکود فعلی را شاهد نبودیم. اقتصاد مقاومتی، نسخه شفا بخش اقتصاد کشور است.

جدیری ادامه داد: کم کاری مسئولان از یک سو، و تلاش دشمن برای برهم زدن تعادل اقتصاد کشور، از سوی دیگر بحران های اقتصادی را در کشور، به وجود آورده است، دشمنان، به ویژه استکبار جهانی، با طراحی انواع تحریم های اقتصادی، ضربات سنگینی را بر اقتصاد کشور، وارد کرده اند،  سیاست های اقتصاد مقاومتی، مدل دفاعی طراحی شده در برابر هجمه های اقتصادی دشمن است،اگر به خوبی اجرا شود، آرزو ها و امید های دشمن به یاس و ناامیدی تبدیل می شود.

وی یاد آور شد: حوادث و قرائن نشان می دهد، برخی بخاطر منافع شخصی از بحران های به وجود آمده برای استفاده شخصی، بهره ها می بردند. ضرر دهی برخی کارخانجات، برای برخی از وارد کنندگان، سود آوری و منفعت دارند.  متاسفانه اکثر کالای قاچاق از مبادی رسمی وارد می شود. پس معلوم می شود  بسیاری از افراد با رانت های مخصوص، کالای قاچاق وارد می کنند، ورود بیش از اندازه کالای قاچاق  باعث رکود اقتصادی، بیکاری، کم شدن سفره مردم و در نتیجه بستر بسیاری از آسیب های اجتماعی می شود.

وی همچنین گفت: دانشجویان  و استاید و به طور کلی دانشگاه به عنوان موتور محرک جامعه، نقش ویژه و تعیین کننده ای را در تحقق شعار سال، برعهده دارند. قشر دانشگاهی به عنوان الگو، زمانیکه به استفاده از کالای داخلی روی آورند، مردم نیز به تبعیت از دانشگاه، به سمت استفاده از کالای داخلی، سوق داده می شوند. دانشگاهیان باید بیشتر به مسئله شعار امسال و تبیین این مسئله بپردازند.

 

 

 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.