رژیم مصرف در رسانه
  • 1397/01/14 11:13
  • 26571
یادداشت/ مسعود زین العابدین

رژیم مصرف در رسانه

جوان مومن انقلابی، باید رژیم مصرف خود را خودش مبتنی بر نیازهای واقعی اش تنظیم کند نه بر اساس ذائقه سازی رسانه ها.

گروه اجتماعی زیتون؛ مسعود صدر زین العابدین

در عهد شباب وقتی از راننده تاکسی می خواستیم موسیقی را قطع کند، بعضا در پاسخ می گفت: "مجاز است".
راست می گفت. آهنگ ها مجوز وزارت ارشاد را داشت اما قرار نبود چون مجوز دارد ما هم مجبور باشیم به آن گوش دهیم. به همین خاطر است که هر کسی حق دارد در محیط عمومی مثل اتوبوس و تاکسی بخواهد که راننده، موسیقی و مداحی و... پخش نکند.
 
 مهران مدیری در شبکه نسیم یکه تازی می کند. سوپراستارها را به عنوان الگو در برابر یک ملت قرار می دهد تا از تعداد عاشق شدن هایشان بگویند، خاطره میهمانی های مختلط شان را نقل کنند، بدون هرگونه تخصصی درباره همه مسائل اظهار نظر کنند و... .

شبکه ورزش شبانه روزی مسابقه ورزشی پخش می کند، شبکه آی فیلم در پخش سریال کم نمی گذارد، شبکه نسیم هم از صبح جوک و سرگرمی ارائه می کند.

 آنچه از شواهد برمی آید این است که صدا و سیمای ما در رقابت با صنعت سرگرمی غرب با هزاران شبکه ماهواره ای، پذیرفته است که فلسفه تلویزیون، سرگرمی است و در رقابت با این شبکه ها چاره ای نیست جز اینکه آسیب تخفیف یافته ای را ارائه کند. (اینکه این انگاره صحیح است یا نه، نیازمند بحث مستقلی است)

حال سوال اینجاست که در شرایط فعلی و با کیفیت فعلی صدا و سیما چه باید کرد؟

در نظام ممیزی حداقلی، کمینه صلاحیت های محتوایی مورد توجه قرار می گیرد. این نظام صلاحیت، صرفا پر ضریب ترین آسیب ها در غربال جا می مانند و لذا این مخاطب هست که باید رژیم مصرف خود را تنظیم کند. ممکن است هزاران برنامه تلویزیونی و سایر ابزار سرگرمی در دسترس ما قرار گیرد اما این مخاطب است که باید خودش را به رسانه نسپارد و انتخاب گر باشد. صرفا در چنین نگرشی است که می توان در این بازار مکاره مصون ماند. 
جوان مومن انقلابی، باید رژیم مصرف خود را خودش مبتنی بر نیازهای واقعی اش تنظیم کند نه بر اساس ذائقه سازی رسانه ها.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.