تحقق عدالت تنها با مطالبه گری خواص طرفدار حق امکان پذیر است/ بریدن صندوق صدقات یعنی کوچک کردن سفره مردم فقیر
  • 1397/01/08 22:14
  • 26561
عیدانه زیتون/ گفت و گوی صمیمی با مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره) آذربایجان شرقی؛

تحقق عدالت تنها با مطالبه گری خواص طرفدار حق امکان پذیر است/ بریدن صندوق صدقات یعنی کوچک کردن سفره مردم فقیر

کلامی گفت:مجموعه شهرداری بدون مطالعه، بدون برنامه و بدون شناخت لازم از جغرافیای فقر و منابع در آمدی و جامعه تحت پوشش این اقدام ناپخته را انجام دادند، بعضا آمارهایی که به مقامات شهرداری ارائه می دادیم باور نمی کردند

به گزارش زیتون، عدالت اجتماعی و حمایت از مستضعفان از گفتمان های اصلی  انقلاب اسلامی است، به همین منظور برای حمایت از  محرومان و مستضعفانٰ، به دستور بنیان گزار کبیر انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره)،  در 14 اسفند 1357، نهادی به اسم کمیته امداد شکل گرفت که مسئولیت پشتیبانی و کمک به قشر مستضعف جامعه را برعهده گرفت، در طول سال های بعد از انقلاب، اقدامات و کارهای اساسی توسط کمیته امداد امام خمینی، انجام گرفته است، حضور در مناطق محروم، ساخت مسکن برای قشر ضعیف جامعه، حمایت های مادی و معنوی از ایتام و رسیدگی به اقشار ضعیف جامعه، از جمله اقدامات کمیته امداد است. کمیته امداد استان آذربایجان شرقی نیز،  در طول سال های مختلف و به ویژه چند سال اخیر، نسبت به مناطق محروم و اقشار کم در آمد نگاه ویژه ای را داشته استٰ، به همین منظور،گروه اجتماعی پایگاه خبری زیتون، گفت و گوی ویژه و تفضیلی را با محمد کلامی، مدیر کل کمیته امداد استان آذربایجان شرقی، ترتیب داده است که در ادامه، باهم می خوانیم.

در سال80 نویسنده برنامه های سیاسی صدا و سیما در قسمت انتخابات بودم

زیتون؛ در ابتدای گفت وگو، توضیحی درباره خود و فعالیت هایتان بفرمایید؛

به نام خدا، بنده به واسطه اینکه پدر بزرگوارم در کسوت روحانیت بود،  در سال 56 در شهر مقدس قم، متولد شدم، ولی اصالتا اهل منطقه آخمقیه تبریز هستیم، به همین خاطر، دوران کودکی و نوجوانی من، در تبریز و شهر مقدس قم، سپری شده است. همزمان با ورود به دانشگاه به تهران عزیمت کردم. در سال های دانشگاه، کارهای نشریه ای را شروع کردم البته قبل از ورود به دانشگاه در دوران دبیرستان، در تبریز، سردبیر روزنامه آذربایجان بودم، در تهران نیز، در روزنامه های صبح و کیهان مدتی به نوشتن مشغول بودم، در سال80 در دور دوم انتخابات، به عنوان نویسنده برنامه های صداو سیما، در قسمت انتخاباتی فعالیت کردم، در دانشگاه، عضو شورای مرکزی بسیج بودم.بخاطر اینکه در دانشگاه علامه، بسیاری از دانشجویان آذری زبان بودند کاندیدای انجمن اسلامی دانشگاه علامه  طباطبایی تهران و سپس عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه شدم. بعد ها در دانشگاه شهید چمران، پایه های تاسیس انجمن اسلامی مستقلان را کلید زدیم که با محوریت دانشگاههای چمران، همدان، دانشگاه تربیت معلم، فعالیت می کرد که در عرصه سیاسی فضای دانشگاهی بسیار تاثیر گذار بود، همزمان با مجموعه های انقلابی تبریز نیز در ارتباط بودم و همکاری می کردم. بعد ازاتمام تحصیلات به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد انتخاب شدم.

به واسطه شناختی که از آقای فتاح داشتم وارد کمیته امداد شدم

بعد از مدتی،  مسئولیت معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد منطقه دو کشور که همزمان استان های اردبیل، زنجان آذربایجان غربی را شامل می شد، را برعهده گرفتم، بعد از مدتی فعالیتم را از دانشگاه کمتر کردم و به سراغ نویسندگی رفتم و به عنوان تحلیلگر مسائل اقتصادی با صداو سیمای مرکز و شبکه استانی همکاری دارم، به واسطه شناختی که از آقای فتاح داشتم وارد کمیته امداد امام خمینی شدم، تیم مرکزی کمیته امداد همان موسسان انجمن اسلامی مستقلان هستند و هم اکنون در خدمت عزیزان کمیته امداد هستم.

در دهه هفتاد، فضای دو قطبی شدیدی در دانشگاه ها حاکم بود

زیتون؛ دهه هفتاد، اوج فعالیت ها و تنش های دانشگاهی بود که جنابعالی نیز در آن زمان فعالیت فراوانی داشتید، کمی درباره فضای حاکم بر دانشگاه در دهه هفتاد بفرمایید؛

 در دهه هفتاد در دانشگاه ها فضای دو قطبی شدیدی حاکم شد،به معنای واضح تر می توان گفت، تقسیم بندی چپ و راست از یک سو، از سوی دیگر، جان گرفتن جریانات استحاله ای مانند، ملی مذهبی ها در دانشگاه، باعث شد که فضای دانشگاه دو قطبی شود، به صورت صریح می توان گفت: از یک طرف کسانی بودنن که خود را وفادار به انقلاب و نظام می دانستند از طرفی دیگر طرفداران جریان سروش، تبدیل به جریانی شدند که هر روز در دانشگاه تنس سیاسی ایجاد می شد، از طرفی دیگر مدیریت وقت دانشگاه ها، توان مدیریت این جریانات را نداشت، روزهای پرتنشی بود  

 

در دهه هفتاد نسل دانشجوی انقلابی شکل گرفت که اهل فکر و قلم بود

در کنار تهدید هایی که داشت،دستاورد مهمی برای نیروهای انقلابی داشت، بدین معنا که، نسل دانشجویی انقلابی و کارآمد، به وجود امد که اهل فکر و قلم بود،  شبهاتی که برخی از جریانات مطرح می کردند و دانشجویان انقلابی در حال جواب به شبهات بودند، نسلی به وجود آمد که بعد ها تا مقام وزارت هم رسیدند، دکتر لنگرانی، وزیر اسبق بهداشت، در زمان ما، دبیر جامعه اسلامی دانشگاه بود. در دولت احمدی نژاد  نسل انقلابی  در بدنه های وزارت خانه ها حضور یافتند و به نظر من هرکجا این نسل شکل گرفته در دانشگاه، حضور می یافتند آن سازمان  یا وزارت خانه ها موفق بودند. این نسل را نمی توان حتی اصول گرا هم نامید، بلکه تنها نام برازنده این نسل، انقلابی بودن، است.

در انتخابات 84 مردم به واسطه گفتمان انقلابی احمدی نژاد به او رای دادند

زیتون؛ بعد از گذشت تنش های دهه هفتاد، در سال84  با وجود حضور چهره های شاخص، از هر طرف اصول گرا یا اصلاح طلب، احمدی نژاد رای می آورد، به نظر شما، نقش نسل جوان در نتایج انخابات 84 چه بود؟

انتخابات 84، نتیجه نیروهای انقلابی تولید شده در دانشگاه، در دهه هفتاد بود، در سال 84، نمایندگان  اصول گرا و اصلاح طلب مشخص بودند. احمدی نژاد جزو نمایندگان جریان اصول گرایی هم نبود،  در انتخابات سال84، مردم در آن زمان به واسطه روحیات انقلابی گری و گفتمان و تیمی که پیرامون او، شکل گرفته بود رای دادند. وطراحان گفتمان احمدی نژاد،عموما همان نسل انقلابی بودند که در دهه هفتاد شکل گرفته بود. بدنه دولت احمدی نژاد در دور اول نیروهای دانشگاهی جوان بودند که تا حد وزارت رسیدند و تا حدودی هم منشا اثر بودند. البته تا زمانیکه نیروهای انقلاب با احمدی نژاد زاویه نگرفته بودند، مخصوصا در دولت اول احمدی نژاد، که گفتمان انقلاب حرکت می کرد، در دولت دوم، حواشی بسیاری ایجاد شد و بدنه انقلابی که در دولت وجود داشت، جدا شد و ضریب انقلابی دولت احمدی نژاد، کاهش یافت، عملکرد دولت احمدی نژاد، در دور دوم باعث شد که در انتخابات بعدی، دولت اصلاح طلب روی کار آمد.

نمره مردم به 2 سال آخر احمدی نژاد منفی بود/ قشر جوان انقلابی کتک ندانم کاری های تفکرات احمدی نژاد را خورد

زیتون؛ در دوران ریاست جمهوری هاشمی و خاتمی، نفراتی بودن که عمدتا مسن تر بودند، در دوران احمدی نژاد بیشتر از قشر جوان استفاده شد و بعد در دولت روحانی همان افراد مسن دوباره به وزارت بازگشتند، دلیل استفاده دوباره از مدیران مسن چیست؟

اعتقاد بنده این است که در دولت احمدی نژاد ظلم بزرگی به جوانان شد، به صورت عمل گرایانه هر جا موفقیتی نصیب دولت شد بر اثر استفاده از نیروهای جوان و کارآمد بود، ولی کارنامه دولت در دوره دوم و مخصوصا 2 سال آخر، نمره مردم به کارنامه احمدی نژاد منفی بود، در نتیجه مدیریت جوان، کتک ندانم کاری های 2 سال اخر تفکرات احمدی نژاد را خورد، مردم تصور کردند که چون دولت ناپخته بود، این اتفاقات و بحران ها به وجود امد بنابراین مردم  اعتقاد داشتند که باید به سمت دولت پخته تر و با تجربه تر و اهل ریسک نبودن حرکت کنند. نمره منفی 2 سال آخر احمدی نژاد، به نوعی اعتماد عمومی نسبت به دولت را خدشه دار کرد و نمای بیرونی دولت، جوان بود، پس در نتیجه اعتماد به نیروی جوان کاهش یافت.

سیستم سیاسی ایران جانشین پروری نمی کند/ گذر و پیچ تاریخی سیاسی ایران به سمت جوانان پیش خواهد رفت

زیتون؛ به نظر شما در آینده سیاسی ایران، استفاده از نیروی جوان دوباره شکل خواهد گرفت؟

معتقدم که در بحث جوان گرایی یا مباحث دیگز، دچار افراط و تفریط هستیم،وقتی شعار جوان گرایی داده می شود کلا تجربه را نفی می کنیم و زمانی که از تجربه صحبت می کنیم، جوان گرایی را قبول نداریم، به نظر من باید ترکیبی از نیروهای جوان و باتجربه در کنار هم باشند تا هم  سبب پختگی نیروهای جوان می شود و هم سبب تحرک بیشتر نیروهای میانسال می شود، گذر و پیچ تاریخی سیاسی ایران به سمت جوانان خواهد بود. چون جوانان نشان می دهند در عرصه های علمی، سیاسی و اجتماعی فعالتر هستند فقط کمی بی تجربه تر هستند، علت اصلی این مشکل این است که سیستم سیاسی ایران، جانشین پروری نمی کند، شور جوانی و علم جوانی، باید تمرین مدیریتی کند،  بی ایمانی مجموعه نسبت به جوانان، باعث شکست و دلسردی نیروهای جوان می شود. مطمئنا به سمت ایده های جدید خواهیم رفت و صاحبان این ایده ها جوانان خواهند بود،  انتخابات های پیش رو صحنه حضور جوانان خواهد بود.

زمانیکه به فتاح گفتم تجربه امدادی ندارم، گفت مگر شهید باکری از اول فرمانده و نظامی بود/ توجه به جوان گرایی و ساده کردن مجموعه از خصایص فتاح است

زیتون؛ باتوجه به تاکید رهبر انقلاب نسبت به استفاده از نیروهای جوان و همچنین انتصاب آقای فتاح، در مورد روحیات و شرایط انتصاب ایشان توضیح بفرمایید؟

آقای فتاح یک نیروی انقلابی از سنخ عمل گرایی است، هر جایی حضور داشته است، تاثیر مثبت و عینی گذاشته است، فردی است که وارد مبانی فکری و نظری نمی شود،چون معتقد است بحث درباره مبانی فکری و نظری در جایگاه اجرایی نیست به طور مثال ورود به مبانی دینی در تخصص حوزه علمیه است، مشکل اصلی در کشور این است که قوه های اجرایی کشور تبدیل به محل اندیشه شده و از کار اجرایی غافل مانده اند، از زمان بر عهده گرفتن مسئولیت در کمیته امداد، برخی اقدامات شایسته ای را انجام داده است که از جمله ان ها می توان به، استفاده از مدیران جوان و انقلابی، اشاره کرد، برنامه ریزی اجرایی تدوین می کند و بسیار به کارهای اجرایی تمایل نشان می دهد،ضریب سنی کمیته امداد با روی کار امدن آقای فتاحٰ نزدیک به 15 سال کاهش یافته است، زمانیکه من را برای کمیته امداد استان انتخاب کرد،  بنده گفتم که من سابقه دانشگاهی دارم ولی تجربه امدادی ندارم، در جواب گفت که مگر، شهید باکری زمانیکه فرمانده شد، سابقه فرماندهی و اداره جنگ داشت، از دانشگاه خارج شد و در جبهه فرماندهی کرد، نسلی که دفاع مقدس را اداره کرد، هیچگونه سابقه نظامی گری نداشتند ولی دارای یک عنصر اعتقادی بودند که نباید حرف ولی در زمین بماند، کمیته امداد بعد از روی کارامدن آقای فتاح، مجموعه روان و ساده شده است که تفسیر رویکردهای کمیته امداد کار سختی نیست،  رویکرد کمیته امداد بر اداره امور به دست خود مردم است و اثرات مثبت آن را مشاهده می کنیم. بالای 10میلیارد به کمیته امدا کمک شده است که حدود 3 میلیارد آن توسط تشکل های مردمی انجام شده است. توجه به مبانی انقلابی گری، توجه به جوانگرایی، ساده کردن و سبک کردن مجموعه و اعتماد به مردم از شاخصه های مدیریتی آقای فتاح است.

تعهد اگر در مقابل کارآمدی نباشد،  علیه انقلاب، کار کرد خواهد داشت

زیتون؛ در مورد عملکرد خودتان در مدتی که در این مسئولیت بودید بفرمایید؛

حضور بنده در این مسئولیت نردیک به 1 سال است، دیگران و رسانه ها بهتر می توانند عملکرد مسئولین از جمله بنده را نقد کنند،ولی با توجه به شاخص های و رویکردهایی که در راس کمیته امداد وجود دارد،  بنده نیز سعی کردم بر اساس تفکرات آقای فتاح حرکت کنم و عملیاتی کنیم، برخی اقداماتی که انجام داده ایم، اولین بحث در کمیته امداد استان، استفاده از نیروهای جوانی است که شاخصه اصلیش انقلابی گری باشد، در سطح معاونان و روسای ادارات، از نیروهای جوان معتقد استفاده کردیم، اعتقاد بنده این است که اعتقاد به مبانی انقلاب، باید در اولویت باشد چراکه اگر توان و کارآمدی باشد ولی اعتقادی نباشد، همان کارامدی علیه خودمان  و انقلاب کارکرد خواهد داشت، بحث دیگر در جهت اعتماد و شفافیت سازی مردمی است، که خداراشکر در این زمینه تا حدودی موفق بودیم به طوری که در بخش صدقات، 2میلیارد تومان افزایش داشته ایم البته با این وضع اقتصادی.. 

 

بیشترین تعامل کمیته امداد با سپاه پاسداران در زمینه سازندگی است

یکی از دیگر وظایف ما، تعامل با نهاد های انقلابی است، بیشتری تعامل کمیته امداد با همکاری سپاه پاسداران انجام گرفته است، بیشترین واحد های مسکنی که ساخته شده است با همکاری سپاه بود، تعامل با مجموعه های انقلابی بیشتر است و در صدد افزایش نیز هستیم، در هرروز 2 واحد مسکن ساخته شده است که با کمک سپاه پاسداران انجام گرفته است، گسترش مراکز نیکوکاری نیز از دیگر اقداماتی بود که انجام گرفته است و سعیمان برآن است که با مراکز خیریه نیز، تعامل بیشتری داشته باشیم.

 

اقدام اخیر مجموعه شهرداری در جمع آوری صندوق صدقات، ناپخته و نسنجیده بود/ زیبا سازی صندوق صدقات باید بر مبنای کار مطالعاتی و زیر نظر کمیته امداد انجام شود

زیتون؛ در چند ماه اخیر تنشی که در سطح شهر ایجاد شد، بحث جمع آوری صندوق صدقات بود که مجموعه شهرداری با استناد به بحث زیبایی شهری این کار را انجام داد، درباره واکنش کمیته امداد به این اقدام توضیح دهید؛

شهرداری و شورای شهر چون تیم جدید روی کار آمده است، کار نپخته و نسنجیده ای  انجام دادند، کمیته امداد به عنوان نهاد انقلابی، خود را ازجنس مردم می دانیم، وظیفه اصلی کمیته امداد مردمی بودن و همراه با مردم است، بنابراین معتقد هستیم که اگر امروز علاقه مردم به این باشد که صندوق صدقات ساماندهی شوند، ما اینکار را خواهیم کرد، چنانچه کمیته امداد در شهریور سال96، با هزینه مشخص، صندوق صدقات را  ساماندهی کردیم و رسانه ای هم شد، اگر بنا باشد که زیبا سازی صندوق صدقات انجام گیرد باید بر مبنای کار مطالعاتی باشد، نهاد های مختلف مشخص شوند، و زیر نظر کمیته امداد انجام شود، چون متولی اصلی صندوق صدقات کمیته امداد است و جالبتر اینکه تنها نهادی که اجازه نصب صندوق صدقات را دارد، کمیته امداد است، و بقیه صندوق هایی که در سطح شهر نصب شده است بر مبنای تعامل با کمیته امداد است. مجموعه شهرداری بدون مطالعه، بدون برنامه و بدون شناخت لازم از جغرافیای فقر و منابع در آمدی و جامعه تحت پوشش این اقدام ناپخته را انجام دادند، بعضا آمارهایی که به مقامات شهرداری ارائه می دادیم باور نمی کردند، در سطح تبریز،حدود 30هزار نفر و در سطح استان حدود صدو یک هزار خانواده تحت پوشش کمیته امداد  و مستمری بگیر هستند که جمعیتا در حدود 250هزار نفر است و عموما هم افراد سالمند هستند. وقتی عظمت و بزرگی این کار را نفهمیم شاید با صندوق صدقات ساده برخورد کنیم، ولی اگر بدانیم که در شهر چه جغرافیای فقر وجود دارد همیشه در حالت استرس و اضطرار خواهیم بود که چگونه این مجموعه را مدیریت کنیم، به عنوان حکومت دینی، موظف هستیم که لااقل مایحتاج اولیه فقرا را که وارثان اصلی انقلاب هستند را تامین کنیم، اگر این مطلب را درک کنیم ، بر علیه منابع در آمدی کمیته امداد اقدامی نخواهیم کرد، منابع در امدی کمیته امداد به 3 بخش تقسیم می شود،  بودجه دولتی، عنایت های رهبر انقلاب و کمک های مردمی است، خوشبختانه اتفاقی که در کمیته امداد رخ داده است، اتکا به بودجه دولتی کاهش یافته است، و این بخاطر افزایش مشارکت های مردمی است، در تلاش هستیم که هزینه های جاری را کاهش دهیم و کمک های  مردمی را افزایش دهیم تا در آینده به طور کامل از بودجه دولتی بی نیاز شویم.

 

کمیته امداد یک نهاد انقلابی است، طبیعی است که همیشه در مظان اتهام قرار گیرد

زیتون؛ افزایش اعتماد مردمی، چه کمکی برای پیشبرد اهداف کمیته امداد می کند؟

در بحث زلزله اخیر، صرفا هلال احمر مامور به جذب کمک های مردمی شد و ما با این کار موافق نبودیم به این دلیل که هر چه قدر، نهاد های جذب کمک مردمی بیشتر می شد، نتیجه بهتری می داشت، کمیته امداد در متن ماجرا نبود البته با این وجود در حدود 10میلیار تومان، به مناطق زلزله زده کمک کردیم، کمیته امداد  یک نهاد انقلابی است، پس طبیعی است که در مظان اتهام  ضد انقلاب و معاندین نظام قرار بگیرد، زیرا هرچه قدر کمیته امداد موفق عمل کند، یعنی انقلاب موفق گشته است، بنابر این مخالفین  فضایی ایجاد می کنند که فضای اعتماد مردم به کمیته امداد محدود شود، بحث دیگر به حجم کار و تلاش مرتبط است،به همین خاطر گاها زمانی برای تبلیغ اقدامات کمیته امداد، باقی نمی ماند،

 

اقدامات کمیته امداد برای مردم ناشناخته باقی مانده است

اگر از مردم درباره عملکرد کمیته امداد سوال شود، خواهند گفت که کمیته امداد محلی است که  پول های داخل صندوق را جمع آوری می کند و ماهانه مبلغی اندک به مستمری بگیران می دهد، مردم، درباره اینکه کمیته امداد 5 هزار شغل ایجاد کرده یا 8میلیارد تومان هزینه درمان را تقبل کرده است و یا هرروز2 واحد مسکن ساخته است، باور مشخصی ندارند  البته بخشی از این عدم شناخت به عدم معرفی صحیح ما از کمیته امداد به مردم است که نتوانستیم حق انقلاب را به درستی به مردم بشناسانیم.

بخشی از عدم اعتماد به اشتباهات فردی باز می گردد، اولین اقدامی  که برای از بین بردن این، تفکر انجام دادیم این بود که  هر گروه مردمی که کمک می کردند نماینده آن گروه را همراه با کارکنان امداد به محل اعزام می شوند تا بدانند که کمک های انان به درستی در اختیار مردم قرار می گیرد، این عمل، بازخورد مناسبی داشت و باعث افزایش اعتماد عمومی به کمیته امداد، شد. تراز مالی کمیته امداد را در اختیار رسانه ها و مردم قرار داده ایم.

کمیته امداد عملا هیچ شعبه خارجی ندارد/ اینکه گفته شود صدقات مردمی در جای دیگر مصرف می شود  کذب محض است/ حاضر هستیم تمامی تراز مالی کمیته امداد را در اختیار رسانه ها قرار دهیم

زیتون؛ درباره شبهه ای که درباره فعالیت خارج از کشور کمیته امداد وجود دارد، توضیح دهید؛

الان شعبه خارجی کمیته امداد عملا وجود ندارد، آخرین شعبه خارجی کمیته امداد در کشور عراق  است، رویکرد امداد هم بر این اساس بود که  کمک ها را از طریق مردم همان کشور جمع آوری می شود و بین مستمندان آن کشور توزیع می شود، به همین خاطر، جمهوری اذربایجان، شعبه کمیته امداد را در آن کشور را بست و مانع فعالیت شد، برخی شبهه افکنی می کنند که صدقات مردمی را در جاهای دیگر مصرف می کنند این نادرست است، زیرا کمک های مردمی وجوه امانی و شرعی است ،حتی نمی توانیم کمک های مردمی را در شهرها جابجا کنیم چه برسد به یک کشور دیگر، در شهرهای محروم مانند خدا آفرین که کمک مردمی اندک است، برای تنظیم بین مستمندان آن شهر، نمی توانیم از کمک های مردمی یک شهر دیگر استفاده کنیم و برای رفع این مشکل از بودجه دولتی که در اختیار ماست، استفاده می کنیم. برای شفافیت سازی در زمینه منابع مالی، حاضر هستیم تمامی فاکتورها و ریز هزینه کرد های کمیته امداد را در اختیار رسانه ها قرار دهیم.

به منزلی رفتم که اعضای خانواده اش  در مدت4 روز فقط 2 عدد نان برای خوردن پیدا کرده بودند/ معنای یتیم بودن را در بازدید از خانه دختر یتیم درک کردم

زیتون؛ در این مدتی که در کمیته امداد حضور داشتید، خاطره ای دارید که تاثیر گزار باشد؟

در اوائل حضورم در کمیته امدادٰ، شدت فقر را کاملا نمی دانستم در چه حدی است، یک روز باران سختی در تبریز باریدن گرفت روز جمعه بود، حوالی عصر، تلفن بندهٰ، زنگ خورد، وقتی جواب دادم پشت تلفن یک خانمی بود که به من گفت: تو اگر مسئول کمیته امداد هستی بیا و از نزدیک وضع مارا مشاهده کن،یکی از محلات محروم تبریز بود، وقتی داخل خانه شدم متوجه شدم که منزل این ها اصلا سقفی ندارد و باران هرچه قدر باریده درون خانه جمع شده است، به آشپزخانه آن ها رفتم و دیدم اصلا یخچال هم ندارند، گفتم کمک کنیم و وسائل را جابجا کنیم، این خانم که دو بچه یتیم داشت، گفت اصلا در خانه ما وسیله ای وجود ندارد، و در طول  4 روز همراه با دو بچه یتیمٰ فقط 2 قرص نان لواش خوردیم، این اتفاق جرقه ای در ذهن من شد که باعث شد، از نزدیک با برخی خانواده های فقیر دیدار کنم. خاطره دیگری که در من اثر گزار بود مربوط به دیدار از یک خانواده ای بود که پدرشان در سن جوانی فوت کرده بود و بچه  یتیم، چنان با نگاه معصومانه اش تمنای پدر را می کرد که، معنای یتیم بودن را درک کردم،  به همین خاطر پیامبر اکرم به نوازش یتیم سفارش فرموده است .این دو خاطره بیشتر در ذهن من تاثیر گزار بود.

حزب گرایی و تر جیح منافع حزبی بر منافع اجتماعی باعث شده صدای مردم مستضعف شنیده نشود/ 

زیتون؛ عدالت اجتماعی گفتمان اصلی انقلاب بود و رهبر انقلاب نیز همواره تاکید داشتند، به نظر شما بعد از گذشت چله انقلاب، چقدر در این گفتمان موفق بوده ایم؟

وقتی ستون انقلاب و پیر فرزانه انقلاب معتقد است که در بحث عدالت، به طور کامل موفق عمل نکردیم و انطور که باید عمل می شد نشده است، می فهمیم که در بحث عدالت، موفق نبوده ایم. متاسفانه برخی مواقع، ترجیح منافع فردی به منافع اجتماعی، طایفه گرایی، حزب گرایی، فرد گرایی، باعث شده است که صدای قشر مستصعف را نشنویم، و دچار غفلت شده ایم،  متاسفانه در بحث عدالت اجتماعی، مطلوب آنچه باید در نظام اسلامی باشد، عمل نکرده ایم، وظیفه نیروی انقلابی  در بحث تحقق عدالت اجتماعی و خواسته های رهبر معظم انقلاب، سنگین است. کم کاری دستگاه های دیگر را باید با تلاش بیشتر اصلاح کنیم،

مردم سختی هارا تحمل می کنند اما تبعیض را هرگز/ مردم اگر سختی ها را تحمل می کنند برای این است که می دانند در راس امور ولی عادلی است که گفتمان و زندگی او شبیه مردم است

اینکه میگویند مردم باید سختی هایی را متحمل کنند  به نظر من این اشتباه است،  ملت انقلاب کردند که هم از لحاظ روحی، اجتماعی، و اقتصادی راحت باشند، زمانیکه دره های فقر در کنار قله های ثروت گذاشته می شود این اختلاف، آزار دهنده است وظیفه ماست که از قله های ثروت برداشته و دره های فقر را پر کنیم،  ملت تبعیض را بر نمی تابد.در زمان دفاع مقدس، جغرافیای زندگی مردم و مسئولین جدا از هم نبود، دوگانگی بین زندگی اشرافی برخی مسئولین و مردم، ایجاد استرس خواهد کرد و در نهایت از انقلاب دلسرد می کند. اگر در جامعه مردم با وجود این وضعیت اقتصادی، همچنان امیدوار هستند، به این علت است که می دانند در راس جامعه یک ولی عادلی وجود دارد که گفتمان و نوع زندگی او مانند مردم است. پیشرو و امام این انقلاب را از جنس خودشان می دانند.

تحقق عدالت با مطالبه گری خواص طرفدار حق امکان پذیر است

زیتون؛ به نظر شما، روش میانبرد و کوتاه مدت برای تحقق عدالت مورد نظر رهبر انقلاب، چیست؟

بخشی از این بحث به مطالبه گری مردم باز می گردد،  اینکه مردم در گزینش های انتخابی، دچار احساس نشوند، کسانی را که با خودشان سنخیت و جنسیت دارند را انتخاب کنند، خداوندگان ثروت و پول نباید در عرصه انتخابات، حاکم بر نتیجه انتخابات نباشند، حاکمانی از جنس مردم روی کار بیایند، رفتار مسئولین باید در اتاق شیشه ای مورد قضاوت مردم قرار گیرد، نظارت همگانی باعث می شود که میزان خطا مسئولین کاهش یابد. تحقق عدالت با جبر و اجبار، به وجود نمی آید  تحقق عدالت با مطالبه گری خواص طرفدار حق امکان پذیر است. با بخش نامه  عدالت اجرا نمی شود.

مخالفین نظام آشوب های اخیر را قیام فقرا نامگذاری کرده بودند در حالی که هیچ یک از دستگیر شدگان، جزو افراد تحت پوشش کمیته امداد نبودند

زیتون؛ شیرین ترین خاطره یا صحنه ای که مواجه شدید را هم بفرمایید؛

 منازلی که با همکاری سپاه پاسداران ساخته می شد از دو لحاظ باعث خرسندی من می شد، اول اینکه  این منازل توسط 2 نهاد انقلابی ساخته می شد، زمانیکه در شهرستان ملکان برای قشر ضعیف خانه ساخته می شد، خانواده ای بودند که  بعد از ساخته شدن خانه، حضرت امام و مقام معظم رهبری را از عمق وجود دعا می کرد، از این جهت خوشحال بودم که  این انقلاب، به وظیفه خود عمل کرده است، در آشوب های اخیر که معاندین، قیام فقرا، نامگزاری کرده بودن، جالب این است که بدانید هیچ یک از دستگیر شدگان، از افراد تحت پوشش کمیته امداد نبودند، در حالی که دشمن، تبلیغات فراوانی کرده بود تا این آشوب ها را به اسم مردم محروم و مستضعف  می نوشتند.

اگر اختیاری انتخاب کنم، فعالیت ژورنالیستی را انتخاب می کنم

زیتون؛ جنابعالی  فعالیت نشریه ای و روزنامه ای هم داشتید، به نظر شما جایگاه مصاحبه شونده راحت تر است یا مصاحبه کننده؟

مطمئنا جایگاه مصاحبه شونده سخت است، چون باید جوابگو باشید البته جوابی که در پیشگاه خداوند، قابل قبول باشد، در مقام نقد و کنکاش قرار می گیرید، بنابر این می توان گفت: سخت است.

زیتون؛ به نظر شما فعالیت مدیریتی جذاب است یا فعالیت های ژورنالیستی؟

به نظر من، هر کدام از اینها جایگاه مخصوص به خود را دارند، معتقدم که اگر مدیر نباشید، فعالیت روزنامه ای و معلمی بهترین شغل است، چون  با وجدان و فکر جامعه ، سرو کار دارید،جاذبه مدیریت هم بخش دیگری است که تلاش می کنید برای نشان دادن فعالیت های انقلابی. اگر بنا بر اختیار باشد، من فعالیت ژورنالیستی را انتخاب می کنم  چون راحت می توان، حرف دل مردم  را زد، اما در کل برای نیروی انقلابی، جایگاهی مشخصی تعریف نشده است، هر جا و هر زمانی نیاز باشد حضور خواهیم داشت، هر مکانی کاری  بر زمین مانده باشد حضور خواهیم داشت فرقی نمی کند از مدیریت تا کارگری، بنا به فرمایش شهید بهشتی، این انقلاب انقدر کار بر زمین مانده دارد که هرچه قدر کار شود، باز هم نیاز است.

وابستگی به احزاب و افراد، بزرگترین آفت رسانه است

زیتون؛ به نظر جنابعالی، بزرگترین آفت رسانه چیست؟

به نظر من بزرگترین آفت رسانه به مفهوم کلی، وابستگی به احزاب و افراداست. آنچیزی که نفوذ رسانه را گسترش می دهد چرخش در مدار حق است، وقتی به سمت فرد یا جریانی حرکت کند، خاصیت توجیه گری پیدا می کند و در نتیجه از رسالت اصلی خود خارج می شود و اعتماد عمومی نسبت به  رسانه، کاهش می باید.

پایگاه خبری زیتون، به عنوان رسانه ای مرجع در بین نیروهای انقلاب، مطرح شده است

زیتون؛  دیدگاه شما به عنوان کسی که فعالیت رسانه ای داشته، پایگاه خبری زیتون را چطور ارزیابی می کنید؟

پایگاه خبری زیتون، همینکه توانسته است محل مراجعه جریان انقلابی باشد، و اینکه توانسته به عنوان رسانه ای مرجع در بین نیروهای انقلابی، مطرح شود بسیار قابل قبول  عمل کرده است، توانسته است خود را در بین مخاطب اصلی معرفی و اثبات کند، نیروهای انقلابی وظیفه دارند عمق تحلیل خود را افزایش دهند،  در مباحث تجمل گرایی بی عدالتی، جریان سازی کند، مطالبات رهبر انقلاب را پیگیری و ایده سازی کند. شاخص های عدالتی باید در کلام ولی فقیه  دنبال شود،  کنشی رفتار کنید و واکنشی نباشید، نسل حاضر نسبت به نسل زمان ما از لحاظ فکری و تولیدی، قوی تر هستید. خوشبختانه انقلاب در عرصه خبرنگاری و روزنامه ای رویش های موفقی داشته است.

بریدن صندوق صدقات یعنی کوچک کردن سفره مردم فقیر

زیتون؛ در پایان به اسامی که گفته می شود در حد یک جمله پاسخ دهید؛

فتاح؛ نیروی جهادی و بسیجی

کمیته امداد اسنان آذربایجان شرقی؛ نهادی در حال تحول

شهرداری تبریز؛ صندوق های صدقات

صندوق های صدقات بریده شده؛ کوچک شدن سفره فقرا

نماینده خوب؛ نماینده فقیرترین طبقات اجتماعی

نماینده معامله گر؛ سکوت و دیگر هیچ

حجت الاسلام آل هاشم؛ مردمی و خوش برخورد

آیت الله  مجتهد شبستری؛ انقلابی و راسخ

زیتون؛ در پایان اگر مطلبی ناگفته دارید بفرمایید؛

در پایان از تمامی رسانه ها تشکر می کنم با توجه به اینکه کمیته امداد نهادی است که حق رپورتاژ ندارد، در عین حال همیشه در متن اخبار و رسانه ها بوده است، این نه به واسطه توجه به یک رئیس و مدیر کل، بلکه به واسطه وجود دغدغه رسانه های استان در ارتباط با فقر و فقرا و عدالت است، همچنین تشکر ویژه از تمامی رسانه های انقلابی مخصوصا پایگاه خبری زیتون را دارم .

 

 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.