نگذاشتند شهیدی که جانش را برای آبادانی داد در قطعه شهدا دفن شود/ حادثه کشتی سانچی برای دولت نان داشت ولی شهیدی که در روستای دور افتاده جان داده نان و آبی ندارد که شهید اعلامش کنند/ برخی مسئولین مربوطه حتی برای تسلیت هم نیامدند
 • 1396/12/28 11:06
 • 26551
گفت و گوی تفضیلی زیتون، با همسر شهید مدافع وطن و سازندگی؛

نگذاشتند شهیدی که جانش را برای آبادانی داد در قطعه شهدا دفن شود/ حادثه کشتی سانچی برای دولت نان داشت ولی شهیدی که در روستای دور افتاده جان داده نان و آبی ندارد که شهید اعلامش کنند/ برخی مسئولین مربوطه حتی برای تسلیت هم نیامدند

حمامی خاطر نشان کرد: هرچند که در اعلامیه ترحیمی شهید، اسامی نهاد های مختلفی از جمله بنیاد شهید و امور ایثارگران وجود داشت، ولی در مراسم شام غریبان و ترحیم این شهید بزرگوار، هیچ یک از این افراد یاد شده، حضور نداشتند و در مراسم شرکت نکردند. حتی مسئولان بنیاد شهید، فرهاد نعمتی را به عنوان شهید قبول نکردند، فقط در مجموعه سپاه، ایشان را به عنوان شهید مدافع وطن، عنوان داده اند. د

به گزارش زیتونٰٰ،سپاه پاسدارانٰ، از بدو تاسیس، به فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی، توجه ویژه ای به آبادانی و حضور در مناطق محروم، جهت رسیدگی به مشکلات مردم نقاط محروم دارد،کاری که از زمان دفاع مقدس و بعد از آن نیز ادامه داشته و دارد، رزمندگان دلاوری در کسوت پاسداری و گمنامی، در این سنگرها، شبانه روز برای آبادانی و محروم زدایی در کشور، تلاش می کنند. مجاهدانی که بی تعارف، بدون کوچکترین چشمداشتی، دل در گرو حضرت  حق دارند و ماموریت های سخت و طاقت فرسایی را تحمل می کنند.آسیب ها و خطرات بسیاری، همواره این عزیزان را تهدید می کند، مشکلات دوری از خانواده نیز، این دلاوران عرصه سازندگی را، لحظه ای  از انجام فعالیت، باز نمی دارد، جوانان نسل سوم انقلاب را ، که رویش های جدید انقلاب هستند، از جمله این فداکاران سازندگی کشور، می توان نام برد، شهید فرهاد نعمتی از،همان جوانان نسل سوم انقلاب بود که در سنگر سازندگی در لباس پاسداری، سال ها کوشش کرد، دست آخر نیز مزد مجاهدت های خود را از حضرت باریتعالی گرفت، و در همین راه به فیض عظیم شهادت نائل گشت و مدال افتخار شهادت را بر گردن آویخت،خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی زیتون،گفت و گویی را با خانواده این شهید، انجام داده که در ادامه باهم، می خوانیم.

شهید فرهاد نعمتی از جمله جوانان نسل سوم انقلاب بود که بخاطر علاقه به انقلاب و رهبری وارد سپاه شد

زیتون؛ در ابتدا معرفی اجمالی از خودتان و شهید بزرگوار، بفرمایید؛

به نام خدا، بنده مریم حمامی، همسر شهید بزرگوار فرهاد نعمتی هستم، شهید فرهاد نعمتی متولد 1364، از جوانان نسل سوم انقلاب بود که به خاطر علاقه، به انقلاب و رهبری، وارد سپاه پاسداران شد.از طریق یکی از فامیل، آشنا شدیم و در اردیبهشت سال91، مراسم عقد برگزار شد که حاصل این ازدواج پسر 3 ساله ای  به نام علیسان است. ازدواج ما کاملا به صورت سنتی و ساده برگزار شد، زیرا خانواده های ما  و همچنین من و شهید بزرگوار، علاقه ای به تجمل و اسراف نداشتیم. اوائل ازدواج در یک شرکت، کار میکرد که البته، کار موقت بود، بعد از مدتی به صورت راننده، در پادگان شهید کریمی، فعالیت می کرد و این جرقه ای شد برای ورود این شهید به سپاه پاسداران و پوشیدن لباس مقدس پاسداری.  بعد از ورود به سپاه جز نیروهای لشگر عملیاتی سپاه عاشورا شد و در این جایگاه  به خدمت پرداخت.

زیتون؛ فرمودید، نیروی لشگر عملیاتی، حال این سوال پیش می آید که نیروی لشکر عملیاتی کجا و  فعالیت های جهادی و سازندگی کجا، لطفا در این خصوص توضیح بفرمایید؛

اواخر سال 92، به لشگر عملیاتی ورود پیدا کرد. بخاطر داشتن گواهینامه پایه یک، وارد قسمت مهندسی لشکر عملیاتی شد، در طرح های سازندگی و محرومیت زدایی که از طرف سپاه پاسداران انجام می شد به عنوان راننده فعالیت میکرد، استفاده از ماشین آلات سنگین راهسازی از تخصص های شهید نعمتی بود، محل شهادت آقا فرهاد نیز، از مناطق محروم شهرستان ورزقان بود که برای یک روستای دورافتاده  جاده ای را در حال احداث بودند.

حدود 10روز از اعزام نگذشته بود که خبر شهادتش را آوردند

زیتون؛ درباره نحوه شهادت این بزرگوار بفرمایید؛

مسیری که ایشان در این محل به شهادت رسید، بنابه نقل قول دوستان شهید، از مسیر های صعب العبوری بود که کار در این محل بسیار خطرناک بود، باتوجه به سرمای شدید و کولاک فراوان، عملیات راهگشایی مسیر روستا، بسیار سخت بود،شهید نعمتی، در حدود  یکسال بود که در مناطق مختلف محروم استان، به عملیات های سازندگی و جهادی مشغول بود، قبلا در روستاهای اطراف مراغه و شهر های مختلف ودر آخر کار در مناطق محروم شهرستان ورزقان فعال بود، حدود ده روز از اعزام به این منطقه نگذشته بود که هرچه قدر به تلفن همراهش زنگ زدم، کسی جواب نداد و بعد خبر شهادتش را برای ما آوردند. طریقه شهادت ایشان به این نحو بود که در زمان عملیات راهسازی، ماشین بولدوزر که شهید با آن کار می کرد دچار سانحه شده و به دره سقوط می کند و شهید فرهاد نعمتی  به فیض شهادت می رسد.

سپاه پاسداران محدود به عرصه نظامی گری نیست/ شهید نعمتی جمعی لشکر عملیاتی سپاه بود که در قرار گاه سازندگی فعالیت می کرد

زیتون؛ در بحث محرومیت زدایی شاید ابهامی که بخاطر نبود اطلاعات کافی در جامعه وجود دارد این است که، آیا لشگر عملیاتی هم در عملیات های سازندگی مشارکت می کند؟

همیشه این ابهام وجود داشته است که لشکر عملیاتی سپاه پاسداران در فعالیت های سازنندگی چه نقشی دارد، با توجه به وظایف تعریف شده حدود فعالیت های لشکر عملیاتی به مباحث نظامی گری مربوط می شود، البته وجود این ابهام و شبهه ناشی از عدم وجود  اطلاعاتی است که در اختیار مردم قرار ندارد. حتی گاها طرح های مختلف سازندگی که  مربوط به جهاد سازنندگی می شد، را، هم بچه های  مهندسی لشکر عملیاتی بر عهده می گرفتند.


سپاه پاسداران محدود به عرصه نظامی گری نیست، دفاع از آرمان های انقلاب ماموریت اصلی سپاه پاسداران است،  محرومیت زدایی و رفع فقر نیز، از جمله آرمان های انقلاب اسلامی است. به همین خاطر سپاه پاسداران در زمینه محرومیت زدایی، خدمات ارزشمندی را ارائه کرده است. تعداد افراد متخصص در زمینه استفاده از ماشین آلات سنگین، در لشکر عملیاتی، محدود بود به همین خاطر هرجا، طرح سازندگی اجرا می شد، شهید نعمتی، به صورت داوطلبانه اعزام می شد. آخرین روزی که باهم دیدار داشتیم، روز قبل از شهادتش در روز 30آبان ماه بود که باتوجه به علاقه شدید به دستگاه اباعبدالله، برای حضور در یکی از هیئات محل آمده بود. دوستان شهید می گفتند، انگار شهادت برایش الهام شده بود با توجه به اینکه روز اخر حضور در محل بود  با لباس فرم و چفیه به گردن به شهادت رسید.

همیشه برای من از آرزوی شهادتش می گفت

زیتون؛ بحث اردوهای جهادی در کنار فرهنگ ایثار و شهادت، لذت دوچندان دارد، در ابتدای ازدواج،به این مسئله فکر می کردید که همسرتان شهید شود و باعث سربلندی شما و خانواده شود؟

 در زمان ازدواج، اصلا فکر نمی کردم که روزی همسرم شهید بشود حتی در دوران زندگی مترک، بارها از آروزی شهادتش می گفت، ولی من هربار می پرسیدم که شهادت در اینجا چطور امکان پذیر است، باتوجه به اینکه نه در سوریه حضور داری و نه در مناطق عملیاتی هستی، شهادت ممکن نیست، ولی به هرحال باب شهادت همیشه باز بوده و خواهد بود، شهادت لباس تک سایزی است که باید خودمان را اندازه لباس کنیم. برای حضور در جبهه مقاومت نیز، اعلام آمادگی کرده بود و آموزش های لازم را دیده بود، اتفاقا، در نظر داشت که بعد ازاتمام  این ماموریت، با برخی از دوستان، در جبهه مقاومت حضور پیدا کند.

از لحاظ اخلاق و مهربانی، زبانزد فامیل بود

زیتون؛ درباره مکارم اخلاقی و خصوصیات فردی شهید نعمتی بفرمایید؛

از خصوصیات بارز شهید، این بود که بسیار خستگی ناپذیر بود، همیشه از انجام کار لذت میبرد و اظهار خستگی نمی کرد، بسیار باغیرت بود و اهل تلاش و کار بود، مقید به انجام واجبات دینی مخصوصا نماز اول وقت بود، از لحاظ روحیات اخلاقی، بسیار متواضع و فروتن بود،  با آنکه زندگی مشترک ما در حدود5 سال بود، ولی جایگاه ویژه ای در میان اهل فامیل داشت، به همین خاطر شهادتش، داغ بزرگی برای دوستان و خویشاوندان ما بود، به وسیله اخلاق حسنه، همه را جذب اخلاق خود کرده بود.در انجام کارهای خیر پیش قدم بود، امکان نداشت در انجام کاری پاپس کشد.  در پایگاه های بسیج به صورت فعال حضور داشت، و به علت اینکه پدر ایشان جزو رزمندگان ارتشی بود، به همین خاطر بخشی از زندگی این شهید در چابهار گذرانیده شده است.

هیچ یک از مسئولین بنیاد شهید در مراسم شهید نعمتی شرکت نکردند/ بنیاد شهید، فرهاد نعمتی را به عنوان شهید قبول نکرد

زیتون؛ بفرمایید که از طرف مسئولین آیا کسی به حضور رسیده است یانه؟

 از طرف مجموعه سپاه، دوستان و همکاران و فرماندهان شهید به دیدارمان آمدند. حتی سردار آبرومند، معاون سپاه پاسداران و جانشین قرار گاه آبادانی و پیشرفت، نیز پیامی صادر کرده اند که جای تشکر و سپاس دارد. ولی از طرف مسئولین دولتی و بنیاد شهید، تاکنون مسئولی در خانه مارا نزده است. هرچند که در اعلامیه ترحیمی شهید، اسامی نهاد های مختلفی از جمله بنیاد شهید و امور ایثارگران وجود داشت، ولی در مراسم شام غریبان و ترحیم این شهید بزرگوار، هیچ یک از این افراد یاد شده، حضور نداشتند و در مراسم شرکت نکردند. حتی مسئولان بنیاد شهید، فرهاد نعمتی را به عنوان شهید قبول نکردند، فقط در مجموعه سپاه، ایشان را به عنوان شهید مدافع وطن، عنوان داده اند.

 

هیچ انتظاری از بنیاد شهید نداریم، شهید را باخدا معامله کردیم

مسئولین بنیاد شهید،اینگونه استدلال می کنند که چون در حالت درگیری نبوده و با تیر و اسلحه شهید نشده، به همین خاطر حاضر به قبول فرهاد نعمتی به عنوان شهید نیستند، ولی باید گفت که: به هر حال  همسر من، در مناطق محروم در حال خدمت رسانی بوده که به شهادت رسیده است. رهبر انقلاب نیز بارها تاکید دارند که تا می توانید به مردم خدمت کنید،البته خانواده شهید هیچگونه انتظاری  از هیچ ارگان یا نهادی ندارد، اجر شهید با خداست. به دنبال استفاده از مزایای مختص خانواده شهید، نیستیم  و شهید را با خدا معامله کردیم. ولی انتظار از مسئولین بنیاد شهید این بود که حداقل در مراسم شهید نعمتی، حضور پیدا می کردند.

اطلاع رسانی مناسبی، در قبال شهید نعمتی در رسانه های استان، مخصوصا صداو سیما انجام نشد

زیتون؛ به نظر شما علت اینکه چرا حق مطلب در مورد شهید نعمتی ادا نشد، چیست؟

قضیه را زیاد دنبال نکردیم علت اینکه بنیاد شهید اینچنین، برخوردی داشته است را نمی دانیم، ولی فرماندهان ارشد سپاه، دیدار و پیام هایی فرستادند. اطلاع رسانی درباره این شهید از مراجع مختلف اعم و صدا و سیما  و جراید به صورت سطحی و گذرا انجام شد و این باعث شد که مردم، شناخت کافی درباره شهید نعمتی  ندارند و یا حتی نمی شناسند. همه قول و قرار هایی که درباره شناساندن شهید داده بودند، فقط در حد حرف و حدیث باقی ماند، حتی رسانه های استان نیز پوشش کافی را انجام ندادند، هیچ یک از مسئولان استانی و دولتی، بعد از مراسم ترحیم، خبری از ما نگرفتند. علت اینکه برخی مسئولان سعی دارند تا یاد و نام شهدا، ناشناخته باشند، این است که عده ای از مسئولان، به فرهنگ ایثار و شهادت اعتقادی ندارند، دولتمردان دچار اشرافیگری شده اند به همین خاطر، از فرهنگ شهادت، فاصله گرفته اند. شهدا مظهر تجلی قدرت مردم هستند. حادثه کشتی سانچی برای دولت نان داشت ولی شهیدی که در روستای دور افتاده جان داده نان و آبی ندارد که شهید اعلامش کنند.

در کمال گمنامی، با  برخی موسسات خیریه  همکاری می کرد

زیتون؛ آخرین دیدارتان با شهید نعمتی در چه زمانی بود؟

آخرین دیدارم با شهید 29 آبان ماه بود که به مرخصی آمده بود. آخرین دیدارهایی که باهم داشتیم، روحیاتش کاملا متفاوت بود، زیاد در قید و بند دنیا نبود، انگار که خبر از شهادتش داده بودند، در  زمانیکه درمناطق محروم خدمت می کرد نسبت به مردم آن منطقه نیز، رافت و عطوفت داشت، همیشه می گفت که انجام کار من فقط برای رضای خداوند است والا مسائل مادی، برایش اهمیت چندانی نداشت،  در زندگی مشترکمان، همیشه مهربان و با نشاط بود، گاها اتفاق می افتاد که اگر اختلافی هم پیش می آمد، همیشه کوتاه می آمد حتی زمانیکه  ایراد از طرف من بود، نسبت به اطرافیان بی تفاوت نبود،در کمک به نیازمندان، پیشتاز بود، حتی با برخی موسسات خیریه نیز همکاری داشت، چند روز پیش  تلفن همراه شهید زنگ زد، وقتی جواب دادم  سراغ شهید را گرفتند، گفتم که شهید شده است، هلت را جویا شدم گفتند که فرهاد نعمتی، ماهانه کمک های نقدی را به این موسسه خیریه به انجام می داد ولی چند ماهی است که خبری نشده است. بنده گفتم  ایرادی ندارد از این پس من کار خیریه شهید را ادامه می دهم. فعالیت های مختلفی را در پایگاه و مسجد انجام می داد. در مناسبت های مختلف جزو افراد فعال پایگاه بود.

 

اهل استفاده از فضای مجازی نبود/ حضور در کنار خانواده را ترجیح می داد

زیتون؛ اگر بخواهید شهید فرهاد نعمتی را به عنوان یک جوان دهه شصتی معرفی کنید, چه توضیحی می دهید؟

همیشه می گفتم که فرزند زمانه خودت نیستی، چراکه من نتوانستم  اورا قانع کنم که از فضای مجازی استفاده کند، همیشه می گفت فضای مجازی، انسان را از دنیای حقیقی جدا می کند، بجای استفاده از فضای مجازی، در فضای حقیقی در کنار همسر و فرزندم می مانم.

مسئولان بنیاد شهید، مانع دفن شهید در گلزار شهدا شدند/

زیتون؛ از مکان دفن شهید نیز بفرمایید؛

اولین خواسته من محل دفن این شهید بزرگوار بود، زمان تدفین خبر دادند که در گلزار شهدا دفن خواهد شد ولی مدتی بعد مکان تغییر کرد، انتظاری از بنیاد شهید نداشتیم و تنها خواستمان این بود که لااقل اجازه می دادند که در گلزار شهدا دفن شود ولی به علت اینکه بنیاد شهید، فرهاد نعمتی را  شهید محسوب نکرد از دفن در گلزار شهدا، جلوگیری کردند و در محلی به نام صدیقین که اکثرا روحانیون و برخی مداحان در آنجا دفن شده شدند و بالاخره شهید نعمتی را در آن محل دفن کردند. انتظارمان از سردار کریمیان فرمانده وقت سپاه عاشورا این بود که روال اداری تدفین این شهید را  خود انجام دهند.شهدا هیچ فرقی باهم ندارند،

می خواهم فرزندم ادامه دهنده راه پدر باشد/ هروقت سراغ پدر را میگیرد می گوییم به مسافرت دور رفته است/ گاهی در فراغ پدر بیتابی  می کند

زیتون؛ در پایان اگر مطلبی ناگفته دارید بفرمایید؛

 ورود به سپاه پاسداران از علایق شهید نعمتی بود، ار برخی از اطرافیان شنیدم که زمانی که مجرد بود می گفت با خانواده ای وصلت خواهم کرد که اجازه دهند به سپاه بروم، خیلی علاقه داشت که عقد ازدواج مارا رهبر انقلاب بخوانند، متاسفانه هرچه تلاش کردیم به جایی نرسیدیم، میزان مهریه ما 14 سکه بود که هم خانواده ما و هم خانواده شهید زیاد به مهریه سنگین اعتقادی نداریم. همیشه می گفت که پسرم را به کلاس های قرآن و ورزش خواهم فرستاد. همیشه عکسهای شهید را در جلو چشمان ما قرار دارد و می خواهم فرزندم با یاد پدر بزرگ کنم، گاهی اوقات پدرش را در خواب می بیند و با حالت پریشان و گریان بیدار می شود و تمام آن روز را گریه می کند، حتی  اوائل شهادت فرهاد، هروقت زنگ خانه به صدا در آمد به طرف در می دوید. بعضا سراغ پدر را می گیرد که در جوابش می گوییم پدر به مسافرت رفته و دیر برمی گردد و ما به پیش بابا خواهیم رفت.

 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • عباس
  پاسخ ۱۳۹۶/۱۲/۲۸ - ۱۵:۵۶
  مردان خدا چه با صفا می میرند - جان باخته در راه خدا می میرند = گویی که رسیده حکم آزادیشان... خندان لب وبا میل و صفا می میرند.
  روحشان شاد.شهداء راهتان ادامه دارد.خوشا به حالتان که با عزت و سربلندی از این دنیا به جایگاه اصلی کوچ کردید.
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.