مساجد متولی مشخصی ندارند/ برنامه ریزی دشمن برای جدایی مردم از مسجد و پایگاه/ لزوم اجرای تمامی برنامه های فرهنگی با محوریت مسجد و پایگاه
  • 1396/12/23 10:53
  • 26512
مسئول بسیج مساجد و محلات، در گفت و گوی تفضیلی با زیتون؛

مساجد متولی مشخصی ندارند/ برنامه ریزی دشمن برای جدایی مردم از مسجد و پایگاه/ لزوم اجرای تمامی برنامه های فرهنگی با محوریت مسجد و پایگاه

سید طه گفت: مهم ترین مشکلی که در مساجد وجود دارد، عدم وجود متولی مشخص در اداره مساجد است، نهاد های مختلفی از جمله سازمان تبلیغات اسلامی، اداره فرهنگ و ارشاد استان، و برخی دیگر از سازمان ها و نهاد ها، خود را به عنوان متولی اصلی مساجد می شمرند.

به گزارش زیتون، مساجد از دیر باز محل اجتماع مسلمانان در شرایط مختلف بوده است، بعد از پیروزی انقلاب شکوه مند اسلامی مردم ایران، نقش مساجد، در شکل گیری و صیانت از انقلاب، پررنگتر شد،  با شکل گیری بسیج، به فرمان امام خمینی (ره) ، مساجد و پایگاه های بسیج محلات، نقش ویِژه ای را برعهده گرفتند. در دوران دفاع مقدس، پایگاه های بسیج،در شهر های مختلف، محل جذب و اعزام نیرو به جبهه های نبرد را برعهده داشتند، بعد از گذشت دوران دفاع مقدس، همچنان بسیج محلات و مساجد، در تبیین آرمان های امام و انقلاب، وظیفه سنگینی را عهده دار هستند. عرصه جنگ نرم، نفوذ و از هم پایشیدن نهاد خانواده است، پس در این شرایط، نقش بسیج محلات و پایگاههای بسیج، بسیار پررنگتر از گذشته است، دفاع از ارزش های اسلامی و انقلابی و تربیت کادر هم تراز انقلاب اسلامی، از جمله وظایف پایگاههای بسیج محلات و مساجد می باشد.  پایگاه خبری، تحلیلی زیتون، گفت و گویی را با سید تقی طه، مسئول بسیج مساجد و محلات، انجام داده است که در ادامه  به صورت تفضیلی می خوانیم.

تلاش فرقه انحرافی شیرازی برای نفوذ در مساجد و هیئات

زیتون؛ به عنوان سوال، بفرمایید که وضعیت فعلی مساجد، مانند سابق به عنوان سنگر اصلی انقلاب تلقی می شود؟

 در بحث مساجد بر اساس آمار و ارقامی که اعلام می شود و تحقیقاتی که به عمل آمده نشان می دهد که در سطح استان، بیش از 5هزار مسجد، فعال می باشند. بیش از 1100 حسینیه در مناطق شهری و روستایی و 130 اماکن متبرکه وجود دارد، در حدود بیش از یک سوم مساجد نماز جماعت برگزار می شود،  در مسئله حسینیه ها، شاهد هستیم که فرقه انحرافی شیرازی، برنامه ریزی هایی انجام دادند برای ساخت حسینیه ها در شهر های مختلف. همچنین استکبار جهانی، برنامه ای ویژه ای برای  جدایی مردم از مساجد، تدارک دیده است.، در تمام مساجد استان پروژه ای به نام هدف، انجام می شود که در حدود 345 مسجد  در سه سطح شناسایی شده اند. مساجدی که در سطح تراز انقلاب اسلامی، می توانند قرار بگیرند، در طرح هدف، مورد شناسایی قرار گرفته اند، برنامه هایی که در این مساجد در حال طرح ریزی است توانمند سازی ارکان مدیریتی مساجد است،

مساجد متولی مشخصی ندارند

مهم ترین مشکلی که در مساجد وجود دارد، عدم وجود متولی مشخص در اداره مساجد است، نهاد های مختلفی از جمله سازمان تبلیغا اسلامی، اداره فرهنگ و ارشاد استان، و برخی دیگر از سازمان ها و نهاد ها، خود را به عنوان متولی اصلی  مساجد می شمرند، عدم همکاری انجمن اسلامی و هیئت امنا با پایگاههای بسیج، از جمله مشکلات دیگری است که در بحث مساجد، مطرح می شود. محل اصلی فعالیت انقلابی مساجد است، اولین مکانی که در زمان صدر اسلام به وجود آمد مسجد بود. آموزش، یکی از نیاز های ضروری در بحث اداره مساجد است یکی دیگر از نیاز های اصلی مساجد، وجود علما است، ستون اصلی مساجد علما و روحانیت است، روحانیتی که نسبت به مسائل روز  سیاسی و اجتماعی و فرهنگی آشنایی کامل داشته باشد.

تجمع روحانیت،  در شهر های مختلف، متناسب نیست

زیتون؛ با توجه به افزایش  و گستردگی حوزه های علمیه در شهر های مختلف، آیا مساجد با عدم حضور روحانیت مواجه است؟

در برخی مساجد با کمبود نیروی روحانی مواجه هستیم، تجمع روحانی در مراکز استانی به نحو مطلوب است ولی در برخی نقاط محروم، شاهد هستیم که از کمبود مبلغ، و روحانی که بتواند، نیاز های  اعتقادی منطقه را رفع کند، رنج می برند، در برخی شهر های محروم منطقه، نسبت به ساختار جمعیتی آن شهر، با کمبود شدید حضور روحانی و طلبه، مواجه هستند و نیز موضوع، نیازمند برنامه ریزی بیشتر حوزه های علمیه در این زمینه است.

 

محوریت قرار دادن مساجد، بسیاری از مشکلات را حل می کند

زیتون؛ اخیرا طرحی با نام طرح کرامت برای رسیدگی به امور معیشتی خانواده های پیرامونی و ضعیف  اجرا شود، تحلیل جنابعالی از موفقیت اینگونه  طرح ها چیست؟

همانگونه که گفته شد، محل حکومت از صدر اسلام با محوریت مساجد، بود. مساجد باید تقویت شوند، اگر فعالیت مساجد، درست باشد، بسیاری از مشکلات کشور حل شدنی است. تحکریم خانواده های ضعیف و مستضعف، قطعا تاثیر گزاری بیشتری خواهد داشت، استان آذربایجان شرقی از لحاظ ساختار روستایی جزو استان هایی قرار دارد که روستاهای محروم و یا صعب العبور بیشتری دارد، حضور بسیجیان در قالب اردوهای جهادی، در نقاط محروم  از امکانات در بحث عمران و فرهنگی، بسیار مناسب است، متاسفانه امکانات استان بیشتر در مرکز استان و یا تعدای از شهر های اطراف متمرکز شده و در رسیدگی به نقاط محروم روستایی، عملکرد قابل قبولی نداشته ایم.

تشکیل کارگروهی برای رسیدگی به مساجد به همت حجت الاسلام آل هاشم

زیتون؛ درباره نحوه تعامل بسیج مساجد و محلات با سایر نهاد های متولی مساجد چگونه است؟

بسیج مساجد و محلات با سازمان های متولی مساجد از جمله سازمان تبلیغات اسلامی، اداره ارشاد، معاونت فرهنگی شهرداری و سایر نهاد های مرتبط، جلساتی به صورت ماهانه برگزار می کند.کمیسونی، با عنوان حل مشکلات مساجد به همت تماینده ولی فقیه در استان، آیت الله آل هاشم، تشکیل شده است که نهاد هایی که به نوعی  با مساجد در ارتباط هستند، در این کمیسیون حضور دارند و نتایج جلسات به صورت گزارش در اختیار حجت الاسلام آل هاشم، قرار می گیرد. راهکار هایی و تصمیمات مختلفی برای حل مشکلات مساجد، در این جلسات اتخاذ می شود.

حضور نسل جوان، باعث رونق مساجد می شود

زیتون؛  درباره بروز برخی اختلافات میان هیئت امنا و پایگاههای بسیج، فرمودید، راهکار مناسبی برای حل این مشکل، فراهم شده است؟

درباره حل این مشکل، بخش نامه ای در حال تدوین است که اگر به مرحله اجرا در بیاید، مقرر می کند که تمامی انتصایات فرماندهان پایگاه و شورا با هماهنگی و نظر مستقیم بسیج مساجد و محلات باشد، درباره انتصاب فرماندهان پایگاهها شرایطی لحاظ می شود که نوع برقراری ارتباط با دیگران و توانایی اداره پایگاه بسیج، را شامل می شود. برنامه های مشخصی برای جذب جوانان در پایگاهای بسیج فراهم شده است. تمام اعضای هیئت امنا و فرمانده پایگاه برادران، عضو حقوقی هیئت امنا هستند که باید با حکم مستقیم سازمان تبلیغات و سپاه محل، فعالیت می کنند. تعاملات بین پایگاه ها و هیئت امنا باید بیشتر باشد. تعامل و هماهنگی بین پایگاههای برادران و خواهران، ضعیف است و این باعث بروز برخی مشکلات می شود که در نهایت، باعث کندی فعالیت پایگاهها می شود. ارتباطات بین نسل جوان و باتجربه در مساجد به حضور پرشورتر در مساجد می انجامد.

تمامی برنامه های فرهنگی باید با محوریت مسجد باشد/ مساجد دارا و ندار را بهم پیوند می زند

زیتون؛ در چند سال اخیر،اجرای برخی برنامه های فرهنگی، خارج از مساجد و پایگاه ها، انجام می شد، برای  محوریت قرار دادن مساجد در اجرای برنامه های مختلف فرهنگی، چه تدابیری اندیشیده شده است؟

تمامی برنامه هایی که  انجام می شود با ابلاغ مستقیم باید توسط مساجد و پایگاهها انجام شود. تمامی اقشار مختلف باید حداقل، در یک مسجد و پایگاه فعالیت داشته باشند از جمله دانش آموزان و دانشجویان، قشر کارمندی و کارگری ابلاغ شده است که  یک مسجد را به عنوان محل فعالیت انتحاب کنند، مساجد قدرت جذب مردم را دارند، برنامه های خاص به مناسبت های مختلف در مساجد انجام گیرد، مساجد دارا و ندار را بهم پیوند می زند. جشنواره نشریات منتخب مساجد در سال آینده برگزار خواهد شد، در بحث آشنایی به فضای مجازی، دچار کم کاری هایی هستیم و باید با آموزش های مختلف، نهدیدات و فرصت های فضای مجازی را به نسل جوان، آموزش داده شود.

 

 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.