راه‌اندازی کمپین نه به چهارشنبه‌سوزی /۴۲۰ مورد مصدومیت در چهارشنبه‌سوری سال ۹۵ در استان / ورود ۱۰۰ دستگاه آمبولانس پلاک ارس
  • 1396/12/17 14:20
  • 26496
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان‌شرقی مطرح کرد:

راه‌اندازی کمپین نه به چهارشنبه‌سوزی /۴۲۰ مورد مصدومیت در چهارشنبه‌سوری سال ۹۵ در استان / ورود ۱۰۰ دستگاه آمبولانس پلاک ارس

رحمانی گفت: کل مجموعه عملیاتی فوریت‌های پزشکی مخالف شادی مردم نبوده ولی با شادی که باعث صدمات به خود و دیگران شود مخالف هستیم.

به گزارش زیتون، فرزاد رحمانی، در نشست خبری با عنوان "امداد نوروری سال ۹۷" اظهار کرد: امداد نوروری از ۲۳ اسفندماه تا ۱۵ فروردین خواهد بود و در راستای این طرح مرخصی به پرسنل لغو شده تا بتوان خدمات مناسبی به مسافران داده شود.

وی افزود: پایگاه‌های جاده‌ای و شهری در همه ساعات از جمله ساعات پرترافیک در این ایام مستقر خواهند بود.

۱۰۵ پایگاه اورژانس در استان مستقر است 

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان خاطرنشان کرد: ۱۰۵ پایگاه در استان وجود دارد که ۴۳ شهری و ۶۲ جاده‌ای بوده و ۱۳ ایستگاه سلامت نیز خواهیم داشت که برنامه متنوع و شاد از جمله مسابقات نوروزی در کنار آن خدمات درمانی اولیه پیش‌بینی شده است.

وی در تشریح تمهیدات لازم چهارشنبه‌سوری، گفت: کل مجموعه عملیاتی فوریت‌های پزشکی مخالف شادی مردم نبوده ولی با شادی که باعث صدمات به خود و دیگران شود مخالف هستیم.

رحمانی ادامه داد: چهارشنبه سوری برای همه آحاد مردم مشکل‌ساز بوده چرا که صدای مهیب، استرس و ترس علاوه بر آسیب‌های جسمی منجر به آسیب‌های روحی و حتی سقط جنین و یا سکته قلبی افراد مسن می‌شود.

۴۲۰ مورد مصدومیت در چهارشنبه‌سوری سال ۹۵ در استان / ۹۵۰ مورد مصدومیت چهارشنبه‌سوری در شمال‌غرب کشور  

وی با اشاره به اینکه در چهارشنبه سوری سال گذشته ۴۲۰ مورد مصدومیت گزارش شد که ۵۰ درصد آن در تبریز بوده است، افزود: متاسفانه از بین 420 مورد آسیب دیده بیشتر از نصف دچار سوختگی و ۱۱۰ مورد آسیب چشم و مابقی حالت تروما بود.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان ادامه داد: تمام تلاش خود را برای کاهش آسیب‌های چهارشنبه سوری خواهیم داشت چرا که  در قطب شمال‌غرب کشور ۹۵۰ مورد آسیب دیده چهارشنبه سوری وجود داشت که آمار استان آذربایجان‌شرقی ۵۰ درصد بود.

وی خاطرنشان کرد: با اقدامات معاونت بهداشت و درمانی دانشگاه از عصر روز ۲۲ اسفند ماه آمادگی کامل را داریم و در آن روز مریض‌های سرپایی پذیرش نخواهد شد و بیشتر روی مصدومان چهارشنبه سوری تمرکز خواهیم کرد و البته متخصصان اورژانس و سوختگی نیز در بیمارستان شیفت خواهند بود.

راه‌اندازی کمپین نه به چهارشنبه‌سوزی 

رحمانی با اشاره به راه‌اندازی کمپین "چهارشنبه سوری نه به چهارشنبه سوزی" تصریح کرد: هدف از این کمپین ارتقا اطلاعات مردم از سوختگی و آسیب‌های ناشی از چهارشنبه‌سوری است به طوریکه پیشنهاد داده‌ایم بعداً این کمپین را برای ترافیک تعمیم بدهیم.

پیش‌بینی تمهیدات لازم برای چهارشنبه سوری و بازی تراکتورسازی و الجزیره

رحمانی افزود: همه آمبولانس‌ها تجهیز شده و به طوریکه با توجه به تقارن چهارشنبه‌سوری با بازی تراکتورسازی با الجزیره ۸  آمبولانس مستقر خواهد شد که  ۴ آمبولانس در نزدیک ورزشگاه مستقر می‌شوند تا هم ورزشگاه و هم شهر را پوشش دهد. 

ورود ۱۰۰ دستگاه آمبولانس به چرخه خدمات اورژانسی در استان/ تعمیم طرح اورژانس یار به همه اقشار مردمی  
 
وی ابراز کرد: با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شماره‌گذاری خودروها ارس آمبولانس‌ها را به اتمام رسیده‌ایم که در این زمینه ۱۰۰ دستگاه به چرخه اضافه خواهد شد و در مجموع  ۱۱۰ دستگاه آمبولانس در حال فعالیت بوده که ۳۰ دستگاه دپو هم داریم.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان با اشاره به آغاز اورژانس یار و اتمام آن در فاز اول در تبریز، بیان کرد:  در این طرح ۱۶ هزار دانش‌آموز مقطع نهم مدارس تبریز در موضوعات احیای پایه، مانور بازکردن راه هوایی در حالت خفگی و پیشگیری از حوادث ترافیکی و گاز گرفتگی آموزش دیدند و البته فاز دوم در اسکو با یک هزار و 400 دانش‌آموز آغاز شده است.

وی ادامه داد: برنامه برگزاری طرح اورژانس یار برای خبرنگاران نیز خواهیم داشت چرا که احیای پایه یک اصول اصلی بوده است که همه مردم باید با انها آشنا باشند و هدف سراسری کردن این موضوع در استان است.

افزایش موتور آمبولانس در تبریز 

رحمانی با اشاره به دو دستگاه موتور آمبولانس در ترمینال و بازار، گفت: سه دستگاه دیگر موتور آمبولانسی اضافه کرده‌ایم که در مجموع ۵ دستگاه موتور آمبولانسی برای خدمات سریع به چرخه فوریت‌های پزشکی و درمانی فعالیت می‌کند.

وی اجرای طرح ۷۲۴ و ۲۴۷ را برای مریض‌های سکته مغزی و قلبی مورد اشاره قرار داد و گفت: منظور از این طرح‌ها هفت روز هفته و ۲۴ روز ساعت است که خدمات سریع برای سکته‌های مغزی و قلبی انجام می‌دهد.

رحمانی با تاکید به لزوم استفاده از مینی آمبولانس‌ها در رویداد تبریز ۲۰۱۸ ، گفت: این موضوع با شهرداری هماهنگ شده بود که با تغییرات مدیریت شهرداری منجر به عدم حمایت این دستگاه در راستای تامین مینی آمبولانس شد که در حال حاضر با مکاتبات با میراث فرهنگی برای تامین به نتیجه رسیده‌ایم.

موضوع آمبولانس هریس در حال پیگیری است 

رحمانی با اشاره به موضوع آمبولانس در شهرستان هریس ، توضیح داد: موضوع اورژانس هریس ریز به ریز در حال بررسی است و اگر قصوری باشد قطعاً برخورد خواهد شد ولی فعلاً در حال ارزیابی هستیم.

وی ادامه داد: مردم و رسانه ها باید مطالبه گر باشند و فقط دنبال این نباشند تا یک قصوری از ما پیدا کنند بلکه باید فرهنگ مطالبه گری در آنها ایجاد شود که در این زمینه رسانه ها وطایف سنگینی دارند.

۸ هزار و ۲۴۱ ماموریت در سال جاری / ۴۱۷ مورد مسمومیت با مونوکسید کربن 

رحمانی با اشاره به تعداد ماموریت‌های انجام گرفته از ابتدای سال جاری، گفت: هشت هزار و ۲۴۱ ماموریت در 11 ماه گدشته انجام گرفته است که بیشترین آمار غیرتصادفی و برای بیماران قلبی و تنفسی بوده است.

وی یادآور شد: ۴۱۷ مورد مسمومیت گاز مونوکسید کربن وجود داشت که ۲۴۷ مورد آن در شهرستان‌ها بوده است.

رحمانی بیان کرد: با توجه به نیاز اورژانس به خودروهای دو دیفرانسیل از اورژانس کشور قول مساعدت برای دریافت اینگونه خودروها برای سال آینده را گرفته‌ایم تا خدمات بهتری به مناطق صعب‌العبور ارائه دهیم.

رحمانی افزود: تمام بی‌سیم‌های شهر تبریز دیجیتالی شده و سایر بی‌سیم‌های آنالوگی استان نیز در سال جدید دیجیتالی خواهد شد.

فارس

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.