طبق قانون، حمل و نقل عمومی از وظایف ذاتی شهرداری است/ شهرداری چرا زیان پیمانکار را از جیب کارگر جبران می کند/ برخی کارکنان مسیر خط ویژه 14 ساعت در روز و بدون تعطیلی به کار گرفته می شوند
  • 1396/12/16 02:13
  • 26485
عضو سابق شورای شهر تبریز در گفت و گو با زیتون مطرح کرد؛

طبق قانون، حمل و نقل عمومی از وظایف ذاتی شهرداری است/ شهرداری چرا زیان پیمانکار را از جیب کارگر جبران می کند/ برخی کارکنان مسیر خط ویژه 14 ساعت در روز و بدون تعطیلی به کار گرفته می شوند

اسوتچی با اشاره به مشکلات اساسی کارکنان مسیر خط ویژه تبریز گفت: گفته می شود که شرکت طرف قرارداد با شهرداری زیان می بیند، دور از عقل است که فعالیتی برای یک شرکت خصوصی سود آور نباشد ولی آن را 5 سال ادامه دهد.

به گزارش زیتون، محمد حسن اسوتچی، عضو شورای چهارم شهر تبریز، در گفت و گو با خبرنگار زیتون، با اشاره به نامه اخیرش به رئیس سازمان اوتوبوس رانی و مشکلات مربوط به مسیر بی آرتی، اظهار داشت: نبود کار کارشناسی در ارتباط با مسیر های  خط ویژه اتوبوس از جمله دلایلی بود که برخی از اعضای شورای سوم، به مخالفت با این طرح پرداختند و الا طرحی که شرق و غرب تبریز را با اتوبوس به هم متصل می کند به طور کلی، بسیار خوب و مسیر گشا بود.

حمل و نقل عمومی از وظایف ذاتی شهرداری است

وی با اشاره به وظایف و مسئولیتهایی که بر عهده شهرداری است، گفت: حمل و نقل عمومی از وظایف ذاتی شهرداری است که طبق قانون هم، بر عهده آنها است. در حدود 5 سال است که حمل و نقل عمومی شرق به غرب تبریز، به شرکتی به نام ایمن مکان واگذار شده است، اولین سوال دراین ارتباط بود که چگونه وظایف ذاتی شهرداری به بخش خصوصی، واگذار می شود.

استناد به مصوبه ای که مفاد آن را اجرا نمی کنند

اسوتچی با اشاره به توجیه هایی که شهرداری و اتوبوس رانی برای مصوبه خود در رابطه با واگذاری مسیر خط ویژه به شرکت خصوصی می آورند گفت: البته مسئولین شهری در این رابطه به اسناد و مصوبات بالادستی  استناد می کنند. به عنوان مثال مصوبه84/12/5 هیئت وزیران را پیش می کشند و به عنوان استدلال مطرح می کنند. طبق این مصوبه شهرداری ها می توانند فعالیتهایی همچون حمل و نقل عمومی در شهر را به بخش خصوصی واگذار کنند.

وی بیان داشت: وجود چنین مصوبه ای صحت دارد ولی چگونگی اجرای این مصوبه و ساز و کار اجرا شدن آن نیز به طور کامل در همان جا بیان شده است که به آن قسمت توجهی نمی شود.

وی اضافه کرد: مصوبه هیئت وزیران، وظایف کارفرما را به طور کامل مشخص و احصا کرده است، حقوق و مزایا و بیمه افراد مشغول به کار، مدنظر  تصویب کنندگان این مصوبه بود، همان مسائلی که در تبریز توجهی به آن نمی شود.

حقوق 450 هزار تومانی و 600 هزار تومانی در ماه برای کارکنان خط ویژه

 عضو  دوره چهارم شورای شهر تبریز خاطر نشان کرد: شرکت های خصوصی ، موظف هستند که قرار داد کاری بین کارفرما و کارگر، را مطابق قانون کار تنظیم کنند، برخی از افرادی که در مسیر های ویژه مشغول به کار هستند، به صورت دو شیفت و 14 ساعت، کار می کنند، یعنی از ساعت 6 صبح تا 8 شب، ولی در عین حال شاهد هستیم که، حقوق و مزایایی این افراد، مطابق قانون کار نیست و بسیار کمتر از مقدار مصوب و پیش بینی شده در قانون کار می باشد.

وی ادامه داد: برای کارگری که داخل دکه ها  به عنوان متصدی فروش کارت اتوبوس کار می کنند برای هر یک شیفت کار یعنی 7 ساعت در روز، ماهیانه 450 هزار تومان و برای نفراتی که بیرون دکه ها و پای اتوبوس به عنوان متصدی کنترل  فعالیت می کنند ماهیانه 600 هزار تومان دست مزد پرداخت می شود که اگر دو شیفت فعالیت کنند دو برابر می شود، که به هیچ وجه طبق قانون کار نیست.

اسوتچی افزود: فعالیت این افراد، سخت و طاقت فرسا است، گرمای تابستان و سرمای زمستان به علاوه آلودگی های ناشی از سوخت اتوبوس های شرکت واحد، در دراز مدت، این افراد را دچار مشکلات عدیده ای می کند، این بحث، جدید نیست و مربوط به حداقل 5 سال اخیر می باشد که حقوق کارگران، تمام و کمال پرداخت نمی شود.

شهرداری چرا زیان پیمانکار را از جیب کارگر جبران می کند

وی بیان داشت: یکی از دلایل مسئولین برای عدم پرداخت مزایای افراد شاغل در این شرکت، به صرفه نبودن فعالیت برای پیمانکار است، حال باید پرسید، اگر فعالیت برای شرکت مذکور، صرفه اقتصادی ندارد، پس چرا به ادامه فعالیت می پردازد، طبق کدام مبنای شرعی و قانونی، پیمانکار کسری  بودجه خود را از طریق کم کردن حقوق کارگران، جبران می کند. دور از عقل است که فعالیتی برای یک شرکت خصوصی سود آور نباشد ولی آن را 5 سال ادامه دهد. کسی این شرکت را مجبور به ادامه فعالیت نکرده است، مطمئن باشید اگر این قرارداد سودی نداشت خیلی پیش از اینها لغو می شد.

این عضو سابق شورای شهر تبریز افزود: گذشته از همه این مباحث، اگر این فعالیت برای پیمانکار به صرفه نیست، به جای اینکه زیان پیمانکار را از جیب کارگر بپردازیم، شهرداری می تواند به دو روش ممکن عمل کند، اول اینکه پیمانکار مربوطه را حذف کند و مستقیم به اداره این امور بپردازد، روش دوم به این صورت است که شهرداری برای جبران خسارت های احتمالی پیمانکار، مبلغی مشخص به عنوان یارانه، در اختیار این شرکت قرار دهد. 

برخی کارکنان مسیر خط ویژه 14 ساعت در روز و بدون تعطیلی به کار گرفته می شوند

وی با اشاره به حداقل حقوق افراد شاغل و مرتبط با این پیمانکار، اظهار کرد: طبق اطلاعی که دارم، کارگران همکار با شرکت، در این 5 سال ، مبلغی زیر 100هزار تومان، به عنوان عیدی دریافت کرده اند و برخلاف قانون کار که باید یک روز در هفته به عنوان تعطیل باشد، هیچگونه تعطیلی هم ندارند.

اسوتچی در پایان بیان داشت: به خاطر عدم نظارت صحیح از سوی شهرداری بر قرارداد های این شرکت با کارگران، سیستم نامناسبی برقرار شده است. کارگران به خاطر ترس از بی کار شدن به هر نوع درخواست مالی خارج از قانون کار پیمانکار تن می دهند.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.