وقتی 70 هزار سکوی تراکتوری داری بی خیال پاس و راه آهن و سایپا!
 • 1396/12/08 03:01
 • 26444
نکته کلیدی که فردوسی پور فراموش کرد؛

وقتی 70 هزار سکوی تراکتوری داری بی خیال پاس و راه آهن و سایپا!

فردوسی پور در برنامه شب گذشته اش به کل فراموش کرد که مگر این باشگاه های پایتخت نشین که قارچ گونه رشد کرده اند، با روند فوتبالی شکل گرفته اند و یا مهمتر آنکه با روند فوتبالی اداره می شوند که اکنون از انتقال غیر فوتبالی به شهرهای دیگر سخن می گوید.

گروه ورزشی زیتون؛ برنامه شب گذشته نود باز هم پرحاشیه دنبال شد. این بار فردوسی پور ترجیح داد نزدیک نصف برنامه این هفته خودش را به سقوط پیکان به دسته سوم اختصاص داد و یک بار دیگر چون زمان انتقال پاس از تهران به همدان مربوط به دولت نهم بود بار ها از وجوب عذرخواهی مدیران آن برهه سخن گفت. مجری نود این بار هم همچون قضیه پلاسکو که دنبال استعفا دهنده از بین مسئولین بود، این بار هم به دنبال مقصر می گشت.

فردوسی پور در برنامه اش با تکیه بر این جمله که همدانی ها با روند فوتبالی صاحب تیم در لیگ برتر نشده اند و روند سیاسی برای انتقال پاس از تهران به همدان طی شده است، پاس و دیگر تیمهای تهرانی را سرمایه فوتبال کشور معرفی کرد که نابود شده اند.

مجری نود با اینکه روی طی روند فوتبالی برای باشگاهها تاکید داشت اما نکته اساسی را فراموش کرد. نکته ای که می تواند توجه به آن تصمیم گیری در مورد باشگاهها را دست خوش تغییر کند. فردوسی پور به کل فراموش کرد که مگر این باشگاه های پایتخت نشین که قارچ گونه رشد کرده اند، با روند فوتبالی تشکیل شده اند و یا مهمتر آنکه با روند فوتبالی اداره می شوند؟

هرکه هم نداند فردوسی پور بهتر از همه می داند که به غیر از معدود باشگاههای شهرستانی تمامی باشگاههای فوتبال کشور با بودجه دولتی اداره می شود. تا همین چند سال قبل لیگ برتر ایران را 7، 8 تیم تهرانی و معدود تیم شهرستانی تشکیل می دادند. از سرخآبی های پایتخت گرفته تا سایپا و صباباتری که در آن سالها تیم تهرانی بود در کنار راه آهن و پیکان و همین پاس تهران و چندین تیم دیگری که با پول دولتی و بیت المال اداره می شدند، فوتبال ایران را قرق کرده بودند.

تیمهایی که بعضا شاید به اندازه یک ردیف سکوهای ورزشگاهها هوادار در کل کشور هم نداشتند اما به واسطه پایتخت نشین بودن و متنعم شدن از پول و سرمایه کلان دولتی در بالاترین سطح رقابتهای باشگاهی حضور داشتند.

شاید امروز تیمهایی مانند صبا و پاس و راه آهن و سایپا تیم تهرانی محسوب نمی شوند و آن جایگاه قبلی را هم ندارند اما تیمهایی همچون استقلال خوزستان و پارس جنوبی و سپیدرود و ... به خوبی این جای خالی تهرانی ها را در لیگ برتر پر کرده اند. به نوعی می توان گفت توزیع بودجه های تیم داری حرفه ای در بین استانها عادلانه تر شده است.

از همه این مباحث گذشته، مگر میتوان سکوهای 70 هزار نفری پر از تماشاگر در تبریز و یا چند هزار نفری در شهرهایی مثل رشت و بوشهر و دیگر جاها را با سکوهای خالی ورزشگاههای کوچک پایتخت مقایسه کرد؟ اگر تراکتور سهمیه آسیایی می گیرد و در لیگ هم موفق عمل می کند و بازیکنان جوان زیادی به فوتبال کشور معرفی می کند به واسطه همین تغییر روند است. اگر استقلال خوزستان قهرمان لیگ می شود به واسطه همین کوچک شدن سفره تیمهای تهرانی از سهمیه بودجه ورزشی کشور است.

شاید با بخشی از حرفهای فردوسی پور در رابطه با مسئله انتقال تیمهای فوتبال به شهرهای دیگر هم عقیده باشیم ولی در رابطه با بخش دوم حرف در مورد حفظ این تیم ها به عنوان سرمایه ملی می توان مخالف بود. به نظر اگر قرار بر این بود که تیمی به شهر دیگر انتقال نیابد، بهترین راه انحلال تیمهای پرشمار و متعدد پایتخت نشین بدون هوادار بود که تنها هزینه های هنگفت روی دست ورزش کشور می گذارند.

این کدام عدالت و اصول و روند فوتبالیست که فردوسی پور به آن معتقد است که استانی 7 تیم لیگ برتری با خرج دولت داشته باشد که سالانه میلیارد ها تومن هزینه بر می دارد و از طرفی استان و منطقه ای حتی تیمی در لیگ یک هم نداشته باشد و از این بودجه محروم بماند. 

 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • سعید
  پاسخ ۱۳۹۶/۱۲/۰۸ - ۱۸:۰۸
  نه تنها پاس بلکه سایپا و پیکان و نفت تهران و از این دست تیمهای بی هوادار در تهران که پول بیت المال و حیف و میل میکنند باید منحل بشه و بودجه شان صرف تیمهای پرهوادار بشه
  11 + 0 -
 • وحید
  پاسخ ۱۳۹۶/۱۲/۰۸ - ۱۸:۳۲
  فردوسی پور کیه؟ یه فرد ناعادل و نژادپرست باید تربیون صداو سیمارو از این بگیرن و بندازش از رسانه بیرون
  9 + 1 -
 • تراختور کبیر
  پاسخ ۱۳۹۶/۱۲/۰۸ - ۱۹:۱۶
  میلیاردها هزینه برای تیمهای بی هواداری که هیچ سودی ندارند.
  تراختور با میلیونها هوادار چرا نباید بودجه مناسب داشته باشه ولی از جیب بیت المال برای تیمهای بی هوادار تهران همچنین سرخابی ها هزینهای میلیاردی بشه؟
  9 + 0 -
 • سلطان
  پاسخ ۱۳۹۶/۱۲/۰۸ - ۱۹:۲۸
  در فوتبال حرفه ای تیم بی هوادار بی معنی هست.
  فردوسی پور هم اعتباری نداره چون نا عادل هست و یه پرسپوللیسی بی ارزش
  9 + 1 -
نظر شما
 • 4
 • 0
 • 0
 •  
 •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.