تبلیغِ اباحه گری روی دیوار مدرسه ای در تبریز
  • 1396/12/02 02:14
  • 26419
به نام فرهنگ سازی؛

تبلیغِ اباحه گری روی دیوار مدرسه ای در تبریز

در شرایطی که باید دیوارها و بیلبورد های تبلیغاتی مدارس فرصتی باشد برای مبارزه با تفکرات و اندیشه های غربی، در اقدامی عجیب کتاب رمان نویس برزیلی که مجوز انتشار ندارد روی دیوار مدرسه ای در تبریز تبلیغ می شود.

گروه فرهنگ و جامعه زیتون؛

دیوار نویسی ها علاوه بر فضاسازی شهری فرصتیست برای فرهنگ سازی و تبلیغ، اما مسئولین امر بعضا عمدا یا سهوا با اقدامات خود به جای فرهنگ سازی درست، برخی فرهنگ و روش های غربی را ترویج و تبلیغ می کنند که آثار سو خواهد داشت.

این بار در یک اقدامی متفاوت، کتاب معروف « کیمیاگر » اثر پائلو کوئلیو رمان نویس برزیلى بهمراه کتاب هایی همچون نهج البلاغه، کلیله و دمنه، دفاع مقدس و.. در طراحیِ دیوار یک دبیرستانِ دخترانه در تبریز نقش بسته است. کیمیاگر که در سال 1376 پرفروش ترین کتاب در ایران بود، پس از بررسی مجدد مشمولِ ممنوعیتِ انتشار شد. 

آرش حجازى امتیاز انحصاریِ ترجمه ی آثار کوئیلیو را در اختیار دارد. وی همان کسى که در صحنه کشته شدن ندا آقا سلطان در اغتشاشات سال 1388 حاضر بود و به دست داشتن در قتل ندا آقاسلطان متهم است، وى چند روز پس از حادثه ، از کشور فرار کرد و به انگلستان پناهنده شد. 

شیمون پرز رئیس سابق رژیم صهیونیستی در اجلاس داوس (سال 2001) خطاب به کوئیلیو میگوید: «معنویتى که شما مبلغ آن هستید در خاورمیانه بسیار براى ما مفید است و ما بدین شیوه، مى توانیم صلح و آرامش یهودیان را در کشور خود حکم فرما کنیم!» همچنین پائلو کوئلیو در سال 1379 به دعوت مرکز بین المللى گفت وگوى تمدن ها به ایران سفر کرده بود. 

کوئیلیو در بخش های مختلف کتاب کیمیاگر به ترویج عرفان های نوظهور، اباحه گری، عدم پای بندی به نظام خانواده و ترویج آزادی های جنسی پرداخته است. وی انسان های پایبند به خانواده را به گوسفند تشبیه کرده و می نویسد: « با خود اندیشید احتمالا ما هم مثل گوسفند هستیم ، حتی خود من از وقتی دختر بازرگان را دیدم به زن دیگری فکر نکردم. این اندیشه او را سخت آزرده می کند که چرا ذهنش تنها متوجه یک زن کرده است و آزادی خویش را سلب کرده است» وی در جای دیگر کتاب می نویسد :« پسرک به آزادی باد حسرت خورد و فهمید که خودش هم می تواند از همان آزادی را داشته باشد هیچ چیز به غیر خودش نمی توانست دست و پایش را ببندد.»

پائولو در جایی دست از ریاکاری برمیدارد و به صراحت مسلمانان را کافر خطاب میکند: « او مردانی را دید که دست در دست یکدیگر قدم می زدند ، زنانی که چهره های خود را با نقابی پوشانده بودند و روحانیونی که بالای برج ها می رفتند و اذان می گفتند ، در این هنگام همه به زانو خم می شدند و سپس پیشانی خود را بر زمین می ساییدند … در دل گفت : کار کافران»

اکنون این کتاب با چنین محتویات و پیشینه ی خطرناکی روی دیوار مدرسه ی دخترانه در تبریز نقش بسته و زیرکانه مورد تبلیغ مخاطبان، دانش آموزان و عابران پیاده قرار گرفته است. 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.