رفتارهای بدون فرهنگ، قالبی ناقص، از کارکرد اجتماعی است/ متولیان فرهنگ، رسالت اصلی خود را از یاد برده اند/ در زلزله غرب کشور، دچار کم کاری فرهنگی بودیم
  • 1396/11/18 12:15
  • 26344
کارشناس مسائل فرهنگی در گفت وگو با زیتون مطرح کرد:

رفتارهای بدون فرهنگ، قالبی ناقص، از کارکرد اجتماعی است/ متولیان فرهنگ، رسالت اصلی خود را از یاد برده اند/ در زلزله غرب کشور، دچار کم کاری فرهنگی بودیم

حجت الاسلام اسدالهی گفت: برخی مراکز و متولیان فرهنگی، رسالت اصلی خود را از یاد برده اند و به مسائل خارج از حیطه کاری خود می پردازند.

به گزارش زیتون، حجت الاسلام شهریار اسداللهی در گفت و گو با خبرنگار زیتون، با اشاره به مشکلات فرهنگی، اظهار داشت: مسئله فرهنگ با تمام موضوعات، در حوزه های مختلف، ارتباط تنگاتنگی دارد،سیاست بدون فرهنگ، اقتصاد بدون فرهنگ، و حتی ورزش بدون فرهنگ را نمی توان تصور کرد، چراکه،  رفتارهای بدون فرهنگ، قالبی ناقص، از کارکردهای اجتماعی است.

وی گفت: برخی مراکز و متولیان فرهنگی، رسالت اصلی خود را از یاد برده اند و به مسائل خارج از حیطه کاری خود می پردازند. کار فرهنگی نمونه ای از کار های جهادی است که باید مد نظر قرار بگیرد.باید در کنار مسائل مختلف حتی در اردوهای جهادی، مباحث مربوط به فرهنگ هم، در اولویت قرار بگیرد، به عبارتی در اردوهای جهادی که در مناطق بی بضاعت کشور اجرا می شود علاوه بر کارهای عمرانی، حرکات فرهنگی نیز باید انجام شود.

این کارشناس مسائل فرهنگی، افزود: به طور مثال در جریان زلزله اخیر که در غرب کشور اتفاق افتاد، مراکز فرهنگی وظیفه اصلی خود را به خوبی انجام ندادند. در کنار ارسال کمک های مادی مردمی، خدمات فرهنگی نیز باید ارسال می شد، منظور از خدمات فرهنگی ارسال بسته های فرهنگی نیست،  منطقه غرب کشور، با توجه به تنوع اقوام مختلف،  نسبت به  سایر مناطق کشور، بیشتر در مقابل هجمه فرهنگی قرار می گیرد،  فرقه های ظاله وهابیت و بهاییت، به طور مشخص، در این مناطق حضور دارند و سرمایه گزاری های فکری فراوانی انجام می دهند.

وی اضافه کرد: فرقه وهابیت، به صورت مستمر در مناطق غرب کشور امکانات فراوانی را فراهم می کند، برگزاری کلاس های دینی و ترویج افکار وهابیت و بهاییت، از جمله کارهای  دشمنان است، ولی ما در بحث کار فرهنگی، کم کار یا بیکار بوده ایم، صرفا به اعزام چند طلبه و مبلغ، به مناطق زلزله زده اقدام کرده ایم که اکثر این ها هم به صورت خودجوش و مردمی، انجام گرفته است.

حجت الاسلام اسداللهی خاطر نشان کرد: مشکل اصلی در مسئله فرهنگ، عدم شناخت موضوع است، زمانیکه از فرهنگ صحبت می شود، اذهان به سمت واجبات دینی، سوق پیدا می کند، در حالی که چنین نیست، منظور از فرهنگ، برگزاری نماز، احکام مربوط به روزه داری و مسائل دینی دیگر نیست، (البته اینگونه مسائل هم نیاز به ترویج و تشویق دارد)، بلکه مسائل مربوط به نوع رفتارهای موجود در جامعه است. باید و نباید هایی که در قالبی به نام فرهنگ گنجانده می شود.

وی تصریح کرد: لازمه کار فرهنگی ورود به مسائل اجتماعی، است، با ورود به موضوعات اجتماعی، می توان داده های مختلف را تجزیه و تحلیل کرد، تحلیل مسائل اجتماعی و ایجاد ایده در این زمینه، می تواند راه گشای مشکلات فرهنگی باشد.حتی با حل مشکلات فرهنگی، بسیاری از مشکلات در زمینه های دیگر از جمله سیاست هم، حل شدنی است.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.