اگر ملتی دارای سواد در عرصه مجازی نباشد، همواره مورد طمع قرار خواهد گرفت/ اغتشاشات اخیر نشان داد که مردم در مقابل شایعه سازی ها چقدر آسیب پذیر هستند
  • 1396/11/16 00:25
  • 26334
مسئول قرارگاه سایبری و فضای مجازی سپاه عاشورا؛

اگر ملتی دارای سواد در عرصه مجازی نباشد، همواره مورد طمع قرار خواهد گرفت/ اغتشاشات اخیر نشان داد که مردم در مقابل شایعه سازی ها چقدر آسیب پذیر هستند

سیفی گفت: حذف فضای مجازی چاره کار نیست و باید به صورت مناسب مدیریت شود. تفکری در دولت و مجلس نهادینه شده است که هرچه قدر فضای مجازی آرام تر و افسارگسیخته باشد،آن ها خیالشان راحت است.

به گزارش زیتونٰ، غلامرضا سیفی، مسئول قرارگاه فضای مجازی سپاه عاشورا، در نشست مسئولین بسیج جامعه پزشکی شمال غرب، با اشاره به اهمیت فضای مجازی در عصر حاضر، اظهار داشت:  فضای مجازی به شکل ابزاری تاثیر گزار در زندگی افراد و شکل دهی بار روانی جامعه تبدیل شده است.

وی گفت: اهمیت سواد رسانه ای و فضای مجازی، در کشورهای غربی، به خوبی درک شده است، چراکه سیاست مداران غربی،نسبت به فضای مجازی، به صورت روشی، برای انتقال سیاست های خود نگاه می کنند.

وی با بیان اینکه، اهمیت فضای مجازی، در کشور ما به خوبی درک نمی شود، تصریح کرد: در کشورهای غربی مانند کانادا، اهمیت این فضا، به قدری مهم است که سواد رسانه ای در کتاب های درسی به صورت مفصل و جامع، آموزش داده می شود، ولی در ایران فقط به برگزاری  جلسات مختصر و فقط برای طرح موضوع، اکتفا می شود.

سیفی با اشاره به تعریف سواد رسانه ای و فضای مجازی، افزود: سواد رسانه ای در یک کلمه یعنی،تحزیه و تحلیل یک پیام، به قدری باید سواد رسانه ای قدرتمند باشد که  بتوان اخبار گوناگونی که از طرف رسانه های مختلف، مخابره می شود را تجزیه و تحلیل کرد.

وی خاطر نشان کرد: علت اینکه،  در شناخت رسانه و فضای مجازی، بحث سواد مطرح می شود، این است که سواد عموما، اهمیت موضوع را یاد آور می شود، اگر کسی سواد خواندن و نوشتن نداشت، انسانی است که دارای نقص است و نیازمند فرد دیگری است، حوزه رسانه نیز، به همین شکل است.

مسئول قرارگاه فضای مجازی سپاه عاشورا: تاکید کرد:  یکی از کارکردهای سواد، تعریف رژیم مصرف است، قدرت رسانه به ویژه فضای مجازی چنان افزایش یافته که  باعث تغییر در فرهنگ ها و هنجار های یک جامعه می شود، ولی متاسفانه نتوانسته ایم از ظرفیت های  بالای فضای مجازی، استفاده بهینه را داشته باشیم. اغتشاشات اخیر نشان داد که مردم در مقابل شایعه سازی ها چقدر آسیب پذیر هستند.

وی با اشاره به نقش نهادهای حاکمیتی مخصوصا دولت و مجلس، گفت: مجلس و دولت در این زمینه کم کاری هایی داشته اند، نهاد های قانون گذار باید برنامه های جامع مدیریتی را تهیه و تصویب کنند. فضای مجازی به شکل افسارگریخته در اختیار همه مردم قرار گرفته است و عدم مدیریت صحیح، باعث ایجاد خسارت های جبران ناپذیری خواهد شد.

سیفی، خاطر نشان کرد: استفاده از اینترنت و فضای مجازی در کشورهای مختلف، متناسب با گروههای سنی خاصی تعریف شده و اجرا می شود، برای مثال استفاده افراد زیر10سال در کشور چین از اینترنت، ممنوع می باشد  و یا برخی کشورهای غربی اینترنت متناسب با افراد مختلف را طراحی کرده اند، اما در کشور ما با آن غنای تمدن و اعتقادی که وجود دارد، شاهد هستیم که نوع استفاده اینترنت یک بزرگسال با کودکان  یکسان است.

وی با اشاره به تهدیدات باالقوه ای که در فضای مجازی، علیه حوزه های مختلف وجود دارد، بیان داشت: تهدیدات فضای مجازی در حوزه سلامت، بر روح و روان و جسم افراد تاثیر به سزایی دارد، مردم ایران با میانگین 6 ساعت استفاده از فضای مجازی، جز کشورهایی هستند که بیشترین استفاده از این فناوری را دارند.

کارشناس  فضای مجازی و سایبری ادامه داد: چاره ای به غیر از ارتقای دانش در عرصه فضای مجازی نیست، همینکه دولت و مجلس چقدر به اهمیت این موضوع پی برده اند محل سوال است، سرعت پیشرفت در فضای مجازی شگفت آور است و قابل تصور نیست، باید شتاب کنیم ولی شتاب زده عمل نکنیم، حذف فضای مجازی چاره کار نیست و باید به صورت مناسب مدیریت شود. تفکری در دولت و مجلس نهادینه شده است که هرچه قدر فضای مجازی آرام تر و افسارگسیخته باشد،آن ها خیالشان راحت است.

وی اضافه کرد: گام اول در در مدیریت فضای مجازی، ارتقای سطح سواد رسانه ای در بین عموم مردم است،  در حد مهارت، متاسفانه مردم، با استفاده از فضای مجازی آشنایی ندارند، در حوزه فیلم و بازی های رایانه ای در کشور های غربی با رویکرد کارکردی عمل می شود ولی در ایران به صورت نمادین و سطحی برخورد می شود.اگر ملتی دارای سواد در عرصه مجازی نباشد، همواره مورد طمع قرار خواهد گرفت.

 

 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.