چهارمین نشست تخصصی آذری‌های مسلمان و رسالت وحدت بخش آنان در عصر حاضر/ 19 ژانویه به عنوان روز گرامیداشت آذری‌های مسلمان
  • 1396/10/25 16:33
  • 26200
به میزبانی دانشگاه آزاد تبریز برگزار می شود:

چهارمین نشست تخصصی آذری‌های مسلمان و رسالت وحدت بخش آنان در عصر حاضر/ 19 ژانویه به عنوان روز گرامیداشت آذری‌های مسلمان

مسئول برگزاری «چهارمین نشست تخصصی آذری‌های مسلمان و رسالت وحدت بخش آنان در عصر حاضر» گفت: این نشست تخصصی، سه شنبه 26 دی ماه از ساعت 9 تا 12 در سالن شهریار دانشگاه آزاد اسلامی تبریز برگزار می‌شود.

به گزارش زیتون، حسین جدیری، در رابطه با این نشست تخصصی اظهار کرد: در 19 ژانویه سال 1990 عده‌ای از آذربایجانی‌های جمهوری تازه استقلال‌یافته از اتحاد جماهیر شوروی سابق، با در دست داشتن تمثال مبارک حضرت امام(ره) و قرآن کریم به سمت مرزهای ایران حرکت کرده و به وطن مادری خویش ابراز علاقه می‌کنند، اما متاسفانه توسط ارتش سرخ مورد حمله قرار گرفته و به شهادت می‌رسند. 
  
وی ادامه داد: از این‌رو 19 ژانویه به عنوان روز گرامیداشت "آذری‌های مسلمان" برای آذری‌های جهان مهم بوده و ما نیز در این روز به پاسداشت از خون این شهدا، گرد هم آمده و مسائل ما بین آذری‌ها را از جنبه‌های تاریخی، سیاسی، فرهنگی، ادبیات، هنر و سایر محورها مورد بررسی قرار می‌دهیم. 
  
وی تاکید کرد: این نشست در سال جاری به همت سازمان بسیج اساتید آذربایجان‌شرقی و با مشارکت موسسه تاریخ و فرهنگ ایران، دانشگاه آزاد اسلامی تبریز و موسسه فرهنگی آران روز سه‌شنبه 26 دی ماه از 9 الی 12 در دانشگاه آزاد اسلامی تبریز برگزار می‌شود؛ از کلیه اساتید، فعالان فرهنگی و پژوهشگران این عرصه دعوت می‌کنیم تا در این مراسم شرکت کنند. 
  
رئیس سازمان بسیج اساتید استان یادآور شد: موضوع آذربایجان در گذر تاریخ، آذربایجان و چالش‌‌های فرا رو، سیری در مولفه‌‌های هویت فرهنگی، دینی، تاریخی و ادبی آذربایجان، نقش آذربایجان و مقابله با جریانات هویت ستیز و مروری بر تعاملات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان از جمله محورهای این نشست تخصصی است. 
  
وی خاطرنشان کرد: بیش از 20 مقاله به دبیر خانه جشنواره ارسال شده که 12 مقاله انتخاب شده و از این تعداد،  چهار مقاله به صورت سخنرانی ارائه خواهد شد؛ سخنران و مهمان ویژه مراسم نیز آیت‌الله سید حسن آملی، امام جمعه و نماینده ولی‌فقیه در اردبیل خواهد بود.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.