ششمین المپیاد زبان و ادبیات فارسی بزودی در باکو برگزار می شود
  • 1396/10/21 13:06
  • 26169

ششمین المپیاد زبان و ادبیات فارسی بزودی در باکو برگزار می شود

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان، از برگزاری ششمین المپیاد زبان و ادبیات فارسی در باکو خبر داد و گفت که این المپیاد به منظور تشویق و ترغیب دانشجویان و دوستداران زبان و ادبیات فارسی در این کشور برگزار می شود.

به گزارش زیتون به نقل از آران نیوز، 'اصغر فارسی' رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در جمهوری آذربایجان در «نخستین جلسه ستاد هماهنگی و سیاست‌گذاری ششمین المپیاد زبان و ادبیات فارسی ـ باکو»، بر ضرورت ایجاد هماهنگی و تنظیم چارچوبی مشخص برای برگزاری این المپیاد تاکید کرد و افزود: این المپیاد با همکاری دانشگاه دولتی باکو و منطبق بر استاندارد المپیاد زبان و ادبیات فارسی برگزار می شود.

مهدی کاظم‌اف، رئیس کرسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باکو که با همراهی جمعی از نخبگان و اساتید این دانشگاه همچون توفیق جهانگیراف، جوانشیر محمداف، عصمت محمدآوا، آیگون علیزاده و رستم لازم‌اف، در این نشست حضور داشت ، ضمن ابراز خرسندی از تصمیم برگزاری ششمین دوره المپیاد زبان و ادبیات فارسی در جمهوری آذربایجان توسط رایزنی فرهنگی ایران، گفت: اجرای چنین برنامه‌هایی در رابطه با همکاری‌های فرهنگی و علمی دو کشور در حوزه زبان و ادبیات فارسی تأثیر بسزایی خواهد داشت.

وی همچنین ضمن اعلام آمادگی مجموعه دانشگاهی خود و اتاق ایران در دانشگاه دولتی باکو برای اجرای هر چه بهتر این دوره، گفت: ما باید تمام تلاش خود را برای هر چه بهتر برگزارشدن این دوره از المپیاد به کار بگیریم.

در پایان این نشست پس از بحث و گفت‌ وگوهای به عمل آمده، مقرر شد طی ماه میلادی جاری کمیته اجرایی در رابطه با تعیین و تنظیم سؤالات، سطح‌بندی و همچنین اطلاع‌رسانی و ثبت‌نام از علاقمندان اقدام لازم به عمل آید.

هم‌اکنون ۱۲۰ دانشجو در سه مقطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا در بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی باکو در حال فراگیری زبان و ادبیات فارسی هستند. همچنین در برخی از دانشگاه‌ها از قبیل دانشگاه خزر، دانشگاه دولتی لنکران، دانشگاه دولتی گنجه و برخی دیگر از مراکز علمی جمهوری آذربایجان، زبان و ادبیات فارسی به عنوان درس اختیاری یا اجباری تدریس می‌شود.

در این راستا در نظر گرفته شده تا این گروه از دانشجویان بر اساس سطوح تعیین‌شده ابتدایی، متوسطه و عالی، در ششمین المپیاد زبان و دبیات فارسی شرکت داده شوند.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.