از دل برود هر آن‌که از دیده رود...
  • 1396/10/21 13:00
  • 26168
آقای روحانی، این حق آیت‌ا... هاشمی نبود

از دل برود هر آن‌که از دیده رود...

نعمت احمدی حقوقدان و وکیل دادگستری و از نزدیکان سابق آیت الله هاشمی طی یادداشتی به عدم شرکت حسن روحانی در مراسم بزرگداشت هاشمی پرداخته است.

به گزارش زیتون، در بخشی از این یادداشت آمده است: " بعد از رد صلاحیت که دوباره خدمت‌شان رسیدم، گفتم حالا که رد صلاحیت شدید برنامه‌های شما را چه کسی پیاده خواهد کرد با صراحت گفت از کسی حمایت خواهم کرد که می‌دانم برنامه‌های من را پیاده خواهد کرد و نگاه‌ها به سوی آیت‌الله بود تا روشن شود از چه کسی حمایت خواهد کرد و حمایت از دکتر حسن روحانی یعنی حمایت از ایده و روش‌های آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و همین مطلب بود که آن شور را به پا کرد و در دور اول آقای روحانی انتخاب شد و برنامه برجام پیش آمد و لغو قطعنامه‌ها که خواسته آقای هاشمی بود در یک سخنرانی ایشان گفتند مردم هنوز به اهمیت رای خود پی نبردند، با این انتخابات کاری شد کارستان و دست کسانی از سیاست و اقتصاد کشور کوتاه شد که به این سادگی امکان‌پذیر نبود. در طول ٤ سال دولت اول آقای دکتر روحانی، همیشه و همه جا از این دولت حمایت کردند و زمانی که فضا انتخاباتی شد بازهم از کاندیداتوری آقای روحانی دفاع کردند و سنگ بنای دور دوم ریاست‌جمهوری ایشان را با تاکیدات موکد خود بنا گذاشتند. افسوس که این فرصت را پیدا نکردند در حیات خود پیروزی آقای روحانی را در دوره دوم به عینه ببینند"

این یادداشت در ادامه می افزاید: "اما آنچه نگارنده را وادار به نوشتن این مطلب کرد مظلومیت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی است، شیوه و رفتار دکتر حسن روحانی نسبت به آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی که نگارنده برخلاف گفته آقای محسن هاشمی، فرزند ارشد ایشان که می‌گویند... جای گلایه نیست... و نوشته موشکافانه آقای میرفتاح که... مساله‌ای به نام نرفتن... را نوشته‌اند و دلایلی آوردند که آقای دکتر روحانی لابد به آن علت و علل به مراسم سالگشت آیت‌الله نیامد. دکتر روحانی در پیام پیروزی‌اش هم یادی از آقای هاشمی نکرد، شخصیتی که حمایت او به باور همه تحلیلگران باعث و بانی پیروزی آقای روحانی هم در دور اول و هم در دوره دوم شد، در دور اول که آقای هاشمی در قید حیات بود لابد به خاطر چشم در چشم افتادن از ایشان یادی شد اما در دور دوم لابد به اعتبار... از دل برود هر آن‌که از دیده رود. نگارنده برخلاف نظر آقای محسن هاشمی و هم نظریه جناب میرفتاح نمی‌توانم این نادیده گرفتن آیت‌الله هاشمی را تاب بیاورم، من بچه کویرم و اگر کسی قطره‌ای باران بر کویر تفتیده‌ام بباراند تا عمر دارم فراموش نمی‌کنم، چگونه می‌شود باور کرد، در نطق پیروزی دور دوم آقای حسن روحانی یادی از مسبب این پیروزی درخشان و نگاه حمایتگرانه مردی که حتی بعد از مرگ هم نگران سرنوشت کشورش بود نشود – ممکن است همانند جناب میرفتاح بر این باور بود – رفتارهای رجال سیاسی حامل معناهایی خارج از متن‌اند  اما باید به این مهم توجه کرد که ما با فرهنگی بزرگ شدیم که به ذره و مثقالی از لطف و محبت بها می‌دهیم چه رسد به حمایتی آنچنانی ما را از فرش به عرش برساند هرچه بگویند و هر بهانه‌ای که آورده شود؛ خبر مظلومیت آیت‌الله هاشمی که همانند ابر بر همگان بی‌محابا می‌بارید و با همه توان از راه و رسم درست حمایت می‌کرد چیزی نیست، این راه و رسم درستی نیست، مروت در سیاست هم معنا پیدا می‌کند آیا مظلومیت آیت‌الله ادامه پیدا خواهد کرد؟ یا تاریخ آنگونه که باید و شاید جایگاه رفیع او را در ذهن و زبان ایرانیان پایدار خواهد ساخت اما آنانی که به فراموشی تاریخی گرفتار می‌شوند چه جوابی به تاریخ خواهند داد؟!"

*این حق آیت‌ا... هاشمی نبود! 
از سوی دیگر، محمد محمودی، دبیر پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌ا... هاشمی نیز طی یادداشتی در اینباره نوشته است: "قل قول موثقی دارم که آقای روحانی وقتی در زمستان سال 91 برای مشورت حضور در انتخابات 92 خدمت یکی از مقامات عالی نظام رسیده بود ضمن اینکه با جواب «عدم مخالفت» روبه‌رو شد، نکته جالبی هم شنید که تلویحا اشاره به احتمال بالای عدم رای‌آوری وی داشت، آن نکته این بود: شما برای مردم چهره شناخته شده‌ای نیستید و برای این کار باید خیلی هزینه کنید! اینکه آقای روحانی چگونه در چنین فضایی رئیس‌جمهور شد و رئیس‌جمهور ماند را خود ایشان بهتر از هر کسی می‌دانند و نگارنده هرگز خود را در مقام قضاوت و یادآوری نمی‌داند چون اصولا رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام شخصیتی قائم به ذات داشتند و هرگز از هزاران کاری که برای دیگران -از جمله بسیاری از سیاستمداران اصولگرا و اصلاح‌طلب- انجام می‌دادند هیچ نمی‌گفتند و از هیچ احدی -حتی فرزندان خود- کاری یا چیزی نمی‌خواستند ولی واقعا آقای روحانی، این حق آیت‌ا... هاشمی نبود. یکسال است که دست ایشان از دنیا کوتاه شده و سوالی که از دولت اعتدال دارم این است که برای بزرگداشت پدر معنوی خود که از همه چیزش حتی آبرویش برای به قدرت رسیدن شما گذشت، چه کرده‌اید؟ آیا نامگذاری «روز ملی اعتدال» در تقویم ملی کشور برای سالروز ارتحال آیت‌ا... هاشمی انتظاری زیادی بود؟ آیا نمی‌شد در طول این یکسال گذشته ترتیبی اتخاذ می‌کردید که دیپلمات‌های خارجی یا روسای جمهور سفر کرده به ایران، ادای احترامی هم به معمار دیپلماسی اعتدال می‌کردند؟ آیا واقعا این امکان برای دولت اعتدال مهیا نبود که شرایطی را ایجاد می‌کردند که میلیون‌ها دوستدار آیت‌ا... هاشمی از سراسر کشور در سالگرد ارتحال ایشان گردهم بیایند؟ آیا آقای روحانی نمی‌دانند که تعداد حضور آیت‌ا... هاشمی در انتخابات‌ها، رکوردی غیرقابل‌تکرار است که هم زمینه ثبت جهانی دارد و هم این امکان را به دولت اعتدال می‌دهد که بالاترین نشان دمکراسی را به نام جمهوری اسلامی در دنیا ارائه نماید؟ واقعا چرا هیچ نشانی از سخنان آیت‌ا... هاشمی در حمایت از دولت روحانی در هیچکدام از مراکز دولتی در سراسر کشور پیدا نمی‌شود؟ آیا تعبیر «مظلوم‌ترین دولت بعد از انقلاب» ارزش انعکاس وسیع برای شما نداشت؟ و... آقای روحانی این وجیزه گلایه آلود برای این نیست که چرا برای سخنرانی در مراسم چهلم سال گذشته و کنگره امسال بزرگداشت ایشان برای سخنرانی نیامدید که اینها فقط فرصتی برای شما بود نه امتیازی برای آیت‌ا... هاشمی، که از کف دادید، گلایه از بابت این است فراموش کرده‌اید بزرگداشت نام هاشمی، بزرگترین پشتوانه شماست و اگر کسانی به هر دلیلی در کنارتان سعی در کمرنگ کردن نام بزرگمرد سیاست ایران را دارند مطمئن باشید ارمغانی جز حسرت برایتان باقی نخواهند گذاشت. تاریخ انقلاب را حتما خوب می‌دانید، نگاهی دوباره به آن بیندازید به خوبی ردپای این ادعا را در گوشه گوشه آن پیدا خواهید کرد."

در همین حال، فاطمه هاشمی نیز چند روز به عدم حضور رئیس جمهور در مراسم بزرگداشت پدرش انتقاد کرد و آن را نشانه مظلومیت آیت الله هاشمی دانست.

روزنامه آرمان نیز که به روزنامه خانوادگی آیت الله هاشمی معروف است طی گزارشی با عنوان"غیبت روحانی نماد مظلومیت آیت‌ا... هاشمی " نوشت: «او معیار و عیار سیاست‌ورزی و سیاست‌مداری بود؛ به کشورش عشق می‌ورزید و آرزویش تبیین اسلام واقعی و سربلندی ایران بود. نامش بلند و یادش گرامی.» این موضوع را دیروز حسن روحانی با انتشار تصویری از آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی در توییتر نوشت اما خودش به مراسم سالگرد نیامد.روز گذشته بار دیگر مظلومیت آیت‌ا... هاشمی نمایان شد. همگان به این موضوع واقف هستند که در انتخابات ریاست جمهوری 92 آیت‌ا... هاشمی با حمایت از حجت‌الاسلام حسن روحانی راه ورود او به پاستور را هموار کرد و تا زمان رحلت هم مانند کوه به پشتیبانی از روحانی و دولت او پرداختند. اما روز گذشته به رغم اینکه اعلام شده بود سخنران مراسم نخستین سالگرد ارتحال آیت‌ا... هاشمی، رئیس جمهور است اما خبری از روحانی نشد. همین غیبت سوالات زیادی را در اذهان پدید آورد و البته سرهای زیادی به نشانه تاسف تکان خورد. خانواده آیت‌ا... هاشمی هم از عدم حضور روحانی در این مراسم گلایه کردند.»
 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.