لزوم توجه ویژه به رویداد تبریز 2018/ معدن مس سونگون باید تا مرحله کاتد نهایی شود/ باز هم وعده های دولت درباره دریاچه ارومیه
 • 1396/10/20 15:04
 • 26155
در جلسه نمایندگان استان با معاون رئیس جمهور مطرح شد؛

لزوم توجه ویژه به رویداد تبریز 2018/ معدن مس سونگون باید تا مرحله کاتد نهایی شود/ باز هم وعده های دولت درباره دریاچه ارومیه

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اهمیت دریاچه ارومیه و حساسیت کل کشور نسبت به احیاء و حفظ این دریاچه، گفت: اگر مسائل این دریاچه جدی شود، آثار مخرب آن می‌تواند گریبان گیر همه مناطق شمال غرب کشور و حتی مناطق مرکزی شود.

به گزارش زیتون به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری در جلسه دیدار مجمع نمایندگان استان با وی، آذربایجان شرقی را استانی مهم و پرظرفیت عنوان کرد و گفت: این استان و مرکز آن تبریز از جهات گوناگون تمدنی، آثار تاریخی و موقعیت جغرافیایی برای ایران دارای اهمیت است و هیچ مقطع سرنوشت سازی در کشور وجود ندارد که تبریز لنگرگاه آن نبوده باشد . 

وی همچنین آذربایجان شرقی را استان صنعتی بیان کرد و افزود: آذربایجان شرقی از ظرفیت گسترده‌ای در بخش‌های مختلف و از جمله بخش صنعت برخوردار است و بخش خصوصی نیز در این استان در بخش صنعت فعالیت خوبی دارد.   

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای برگزاری مراسم رویداد تبریز 2018، این رویداد را رویدادی بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت:ضروری است، همه دستگاه‌های اجرایی کشور تمام توان خود را بکار گیرند تا این مراسم بخصوص به دلیل رقابت میان کشورهای اسلامی، به بهترین شکل ممکن برگزار شود . 

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مطالبه نمایندگان مردم آذربایجان شرقی مبنی بر آموزش زبان آذری در مدارس این استان و تبدیل بنیاد فرهنگ و ادب آذری به فرهنگستان زبان ترکی آذری، لازمه این اتفاق را طرح موضوع در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد و ادامه داد: البته موضوع آموزش زبان ترکی آذری در مدارس این استان باید از طریق مذاکره با وزیر آموزش‌وپرورش و برنامه‌ریزی برای این مطالبه پیگیری شود؛ امید است بتوانیم این درخواست را عملی کنیم . 

لزوم استفاده حداکثری از ظرفیت معدن مس سونگون و راه اندازی صنایع پایین دستی 

جهانگیری با اشاره به توجه ویژه دولت برای توسعه معادن بخصوص معدن سونگون، عنوان کرد: معدن مس سونگون در شهرستان ورزقان که می‌تواند به توسعه این منطقه و محرومیت‌زدایی کمک کند باید تا مرحله کاتد نهایی شود. 

معاون اول رئیس جمهور همچنین از تسهیلات اشتغال روستایی به‌عنوان فرصتی برای اشتغال‌زایی و توسعه مناطق روستایی آذربایجان شرقی و سایر استان‌های کشور یاد کرد و افزود: البته باید سازوکاری برای نظارت بر اجرای این برنامه وجود داشته باشد تا این اعتبارات حتماً در روستاها هزینه شود . 

در این جلسه استاندار آذربایجان شرقی نیز گزارشی از وضعیت استان در بخش‌های مختلف ارائه کرد و ضمن تشریح مهم‌ترین مسائل و اصلی‌ترین چالش‌های استان، خواستار کمک دولت برای تکمیل طرح‌های در دست اقدام شد . 

مجید خدابخش با اشاره به اهمیت رویداد تبریز 2018 در توسعه صنعت گردشگری استان و کشور و ضرورت تقویت زیرساخت‌های حمل‌ونقل در این راستا، خواستار تسریع در اجرای پروژه راه‌آهن تبریز- میانه با کمک دولت شد . 

وی همچنین بر مساعدت دستگاه‌های ملی در خصوص پروژه‌های مهمی چون احیای دریاچه ارومیه، متروی تبریز، آزادراه تبریز- بازرگان، آزادراه مراغه- هشترود و گازرسانی به نیروگاه‌های جدید و تأمین سهم دولت از پروژه‌های فاینانس تأکید کرد . 

نمایندگان مردم استان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست هرکدام در سخنانی دغدغه‌های کلان استان و مسائل حوزه‌های انتخابیه خود را مطرح کردند و پیشنهادهایی برای توسعه و پیشرفت استان ارائه دادند 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • آنتی تزویر
  پاسخ ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ - ۰۹:۵۳
  تخم لق سیاسی
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.