نگاه صرف مالی به اقتصاد، بزرگترین مشکل در سیاست گذاری های اقتصادی کشور است/ بهره وری در اقتصاد مقاومتی و پرهیز از شعارزدگی، نیاز اساسی در ریل گذاری اقتصادی/ حل مسئله رکود یک شبه امکان پذیر نیست
  • 1396/10/20 13:16
  • 26152
اقتصاددان تبریزی در گفت و گو با زیتون، مطرح کرد:

نگاه صرف مالی به اقتصاد، بزرگترین مشکل در سیاست گذاری های اقتصادی کشور است/ بهره وری در اقتصاد مقاومتی و پرهیز از شعارزدگی، نیاز اساسی در ریل گذاری اقتصادی/ حل مسئله رکود یک شبه امکان پذیر نیست

میرزایی، گفت: اقتصاد باید با رفتارهای عاقلانه و منطقی همراه باشد، اگر اقدامات و رفتار های غیر عقلایی از جانب مسئولین اقتصادی انجام گیرد، باعث دامن زدن به رکود و تورم، میشود.

به گزارش زیتون،دکتر حسین میرزایی، هیئت علمی و مدرس دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار زیتون، اظهار داشت: در بحث اقتصاد، باید قدم به قدم حرکت کرد، عجله در سیاست گذاری های اقتصادی نتیجه معکوس در بر خواهد داشت، چنانچه  اکنون اقتصاد ما دچار این معضل شده است که انتظار داریم همه مسائل  یک شبه حل شود.

نگاه صرف مالی به اقتصاد، بزرگترین مشکل در سیاست گذاری های اقتصادی کشور است

وی گفت: کسانی که به مقوله اقتصاد نگاه صوری دارند، این چنین تصور می کنند که در زمان رکورد اقتصادی، می توان تحول بزرگی در عرصه اقتصاد به دست آورد. نوساناتی که در بازار مالی وجود دارد، از نوسانات فعالیت های اقتصادی متفاوت است. به طور مثال کشوری مانند شوروی سابق، 70سال طول کشید تا از رکود به رشد اقتصادی برسد.

وی افزود:  نگاه صرف مالی به اقتصاد، مشکل بزرگ کشور است. متاسفانه اینگونه دیدگاه ها در اقتصاد کلان کشور ما به وضوح دیده می شود. اگر رفتار اقتصادی را هزار در نظر بگیریم، بخش مالی آن فقط، یک هزارم اقتصاد را شامل می شود. در حالی که این نگاه در کشور ما متفاوت است. سیاست پردازی های کلان اقتصادی کشور، با رویکرد نادرست، به صورت وارونه، انجام می پذیرد، به همین خاطر شاهد ادامه رکورد و عدم رشد اقتصادی هستیم.  با مسائل مالی نمی توان همه سیاست پردازی ها را انجام داد.

سرمایه های راکد و ثابت،در طول زمان باعث ایجاد رکود و تورم می شوند

وی خاطر نشان کرد: رکود اقتصادی در همه کشورها یکسان نیست و نسبت به ساختار کشور ها، متفاوت است. رکود در یک روز و یک شب ایجاد نمی شود. 8 سال جنگ تحمیلی، به شدت به اقتصاد کشور ضرر زد. همه توان اقتصادی خود را برای اداره کشور و مقابله با دشمن بعثی، قرار دادیم. بعد از دفاع مقدس، به طور طبیعی به بازسازی خسارت های جنگ پرداخته شد. سازندگی کشور هزینه بر است. وقتیکه هزینه ها به صورت  سرمایه گذاری ثابت انجام گرفت، سرمایه ها به صورت راکد ماندند. باید بین سرمایه و سرمایه گزاری تفاوت قائل شد. برخی سرمایه های راکد انجام می گیرد که نفعی به حال اقتصاد ندارد، بلکه تورم زا و در طول مدت، باعث ایجاد رکود می شود.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: تداوم رکود بر رفتار روانی  اقتصادی مردم تاثیر به سزایی دارد. به طور مثال،  مردم عادی یا بنگاههای اقتصادی در زمینه مسکن، سرمایه گذاری می کنند ولی به علت ادامه رکود، پروزه ها را نمی توانند به اتمام برسانند.

رونق مصرف گرایی،باعث ایجاد تقاضای کاذب می شود.نوعی توهم روانی همراهی با افزایش قیمت ها به وجود آمده است

وی بیان داشت: رکود باعث ایجاد تورم می شود.  نتیجه ایجاد رکود تورمی،  بالا رفتن نرخ بیکاری و افزایش بی رویه نرخ کالاها می شود، در کشور ما، چون تولید رونق دار وجود ندارد، از طرفی با افزایش تقاضا روبه رو هستیم. مصرف گرایی در بین مردم بالاتر از میانگین جهانی است. مصرف برق و یا حتی استفاده از تلفن همراه در کشور، بالاتر از تراز میانگین جهانی است.  زمانیکه مصرف گرایی رونق یابد،  تقاضای کاذب ایجاد می کند و باعث می شود که افزایش قیمت، مد نظر مردم، نباشد، به صورتی که هر کالایی با افزایش قیمت روبه رو شود مورد اقبال مردمی قرار خواهد گرفت. نوعی توهم روانی همراهی با افزایش قیمت به وجود آمده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: اقتصاد باید با  رفتارهای عاقلانه و منطقی  همراه باشد. اگر اقدامات و رفتار های غیر عقلایی از جانب فعالین اقتصادی، انجام گیرد، باعث دامن زدن به رکود و تورم، میشود.

بهره وری در اقتصاد مقاومتی و پرهیز از شعارزدگی، نیاز اساسی در ریل گذاری اقتصادی است

وی با اشاره به بحث اقتصاد مقاومتی، گفت: اقتصاد مقاومتی در تعریف ساده، یعنی مقاوم کردن اقتصاد، در مقابل تکان های شدید اقتصادی، که جنبه درونی و بیرونی دارد. باید از مفهوم اساسی بهره وری در اقتصاد مقاومتی، بهره مند شویم. بهره وری یعنی انجام درست کار درست، به صورت مداوم. مسئولین اقتصادی نه تنها کار درست را انجام نمی دهند، بلکه با تداوم رفتارهای غلط  اقتصادی، کمکی به حال اقتصاد نمی کنند. باید انجام کار درست در اقتصاد، آموزش داده شود. هرکس نسبت به تخصص خود، باید مسئولیت را به نحو احسن انجام دهد. هدف گذاری در زمینه اقتصاد، صحیح نیست، کارها بیشتر به صورت شعاری و سطح پایین انجام می شود.

اعتماد به نفس در اقتصاد،بزرگترین سرمایه است

وی با بیان اینکه باید در زمینه اقتصاد اعتماد به نفس داشته باشیم، یادآور شد: اعتماد به نفس در اقتصاد، بزرگترین سرمایه است، اگر باور پذیری و اعتماد به داخل کشور باشد، میتوان ریل گذاری صحیحی انجام داد و این همان مفهوم اصلی اقتصاد مقاومتی است.  فعالیت های اقتصادی  انجام میدهیم، ولی به نتیجه بخشی اعتماد نداریم. آموزش های لازم های اجتماعی، انجام نگرفته است. امیرالمومنین (ع) فرموده است: تجربه، بزرگترین استاد است. تجربیات ارزشمند را زیرپا گذاشته ایم.  انتقال تجربه و روش های لازم بین یک نسل از به نسل دیگر را نمی توانیم انجام دهیم. توان استفاده از ابزار های اقتصادی را نداریم. اقتصاد کشور با نگاه به توانمندی های داخلی سرو سامان می یابد.

 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.