افزایش ارتباطات، می تواند ایجاد یا نابودی برخی خرده فرهنگ ها را در پی داشته باشد /فیلترینگ راهکار مناسبی نیست/ مشاغل مجازی را نمی توان کاذب نامید
  • 1396/10/19 15:26
  • 26143
کارشناس ارشد جامعه شناسی در گفت و گو با زیتون مطرح کرد:

افزایش ارتباطات، می تواند ایجاد یا نابودی برخی خرده فرهنگ ها را در پی داشته باشد /فیلترینگ راهکار مناسبی نیست/ مشاغل مجازی را نمی توان کاذب نامید

جهانبخش سلمانیان گفت: مزایا و معایب فضای مجازی باید در اولویت سیاست گزاری های مسئولین باشد، تا با برنامه ریزی صحیح در چنین مواقعی، از هرگونه حرکات شتاب زده ای اجتناب شود.

به گزارش زیتون، جهانبخش سلمانیان،د کارشناس ارشذ جامعه شناسی و تحلیلگر رسانه در گفت و گو با خبرنگار زیتون، گفت: شبکه های اجتماعی در سبک زندگی  و مدل رفتاری مردم تاثیر زیادی داشته است و ماهیتا باعث تغییر سیاق و روش ارتباطات می شود، به صورتی که ارتباطات حقیقی را به ارتباط مجازی تغییر و تبدیل می کند.

واکنش هایی که شبکه های مجازی ایجاد می کند، مشابه فضای واقعی است/ فضای مجازی مردم را به سمت ایجاد دهکده جهانی که مطرح شده بود، سوق می دهد

وی گفت: در حوزه کارکرد، واکنش هایی که شبکه های مجازی ایجاد می کند، مشابه فضای واقعی می باشد. در نتیجه صرفا تفاوت ماهیت و تشابه کارکرد دارد. با توجه به اینکه ارتباطات مجازی با هزینه پایین قابل دسترس است، به همین خاطر باعث افزایش شناخت، در بین عموم مردم شده است.

وی اضافه کرد: گسترش ارتباطات، باعث تضارب آرا و اطلاع از عقاید مختلف در بین مردم می شود. فضای مجازی مردم را به سمت ایجاد دهکده جهانی که مطرح شده بود، سوق می دهد. مردم  به راحتی و هزینه کمتر، از احوالات اقوام مختلف جهان اطلاع پیدا می کنند و باهم می توانند در ارتباط باشند.

امکان دارد افزایش ارتباطات، باعث ایجاد یا نابودی برخی خرده فرهنگ ها شود و برخی سبک های زندگی تغییر یابد

این کارشناس ارشد جامعه شناسی و رسانه خاطر نشان کرد: ارتباطات مجازی، تاثیری دو سویه در بر دارد. امکان دارد افزایش ارتباطات، باعث ایجاد یا نابودی برخی خرده فرهنگ ها شود و برخی سبک های زندگی تغییر یابد. مردم آنچه که را احساس کنند، در جهت راحت کردن زندگی قرار دارد، انتخاب می کنند. در نتیجه فضای مجازی بخاطر افزایش ارتباطات مردم با یکدیگر نقطه انتخاب مردم قرار گرفته است. افزایش ارتباط به هر نحوی منجر به همگرایی  تشکیل نوعی سبک زندگی خاصی می شود.

سرعت توسعه منتظر ما نمی ماند، به صورت طبیعی، فضای مجازی با برخی بی نظمی های مقطعی مواجه می شود ولی به یک حالت تعادل دست می یابد

وی با اشاره به پیشرفت علم و روند روبه رشد در عرصه تکنولوژی، افزود: به هیچ وجه نمی توان با پیشرفت علم مخالفت کرد. سرعت توسعه، منتظر ما نمی ماند، به صورت طبیعی، فضای مجازی با برخی بی نظمی های مقطعی مواجه می شود ولی به صورت تدریجی و با گذشت زمان، به یک حالت تعادل دست خواهد یافت. سیستم های کارگزار باید دوره مقطعی که با برخی مشکلات روبه رو می شود، را به صورت درست و صحیح مدیریت کند. سیستم مدیریتی در قبال پیشرفت های تکنولوژی باید حالت پویایی داشته و حفظ کند. نمی توان وضع سابق را تحت هر شرایطی حفظ کرد.

بومی کردن فضای مجازی، تنها راهکار موجود برای مدیریت فضای مجازی نیست، می توان گفت لازم، ولی ناکافی است

سلمانیان با بیان اینکه باید تبعات و مزایای استفاده از فضای مجازی و ارتباطات را در نظر گرفت، مطرح کرد: لازم نیست برای از بین بردن و حل مشکلات خاص فضای مجازی، کل ارتباطات را زیر سوال برد. با مدیریت صحیح و یافتن نقاط صحیح و کارامد، در عرصه ارتباطات جدید، می توان آسیب های ناشی از استفاده از فضای مجازی را به حداقل رساند.

این کارشناس مسائل فرهنگی تصریح کرد: بومی کردن فضای مجازی، تنها راهکار موجود برای مدیریت فضای مجازی نیست، می توان گفت لازم، ولی ناکافی است. بومی سازی  فضای مجازی در بسیاری از کشورهای محتلف وجود دارد. مردم در بسیاری از نقاط جهان از شبکه های ملی خود، برای برقراری ارتباطات استفاده می کنند ولی در کنار آن، شبکه های اجتماعی خاصی که در هر کجای دنیا نیز، وجود دارد، دسترسی دارند. صرف محدود کردن فضای مجازی به  شبکه های ملی و بومی راهکاری ناکارآمد خواهد بود.

اگر مردم را از استفاده شبکه های مختلف منع کنیم، سراغ برخی فیلترشکن ها و استفاده از خطوط ارتباطی دیگر می روند

وی بیان داشت: فیلترینگ در شبکه های فضای مجازی، راه حل درست و مناسبی نیست. اگر مردم را از استفاده شبکه های مختلف منع کنیم، سراغ برخی فیلترشکن ها و استفاده از خطوط ارتباطی دیگر می روند. البته در برخی موارد، استثنایی نیز وجود دارد که برخی با استفاده از شبکه مجازی در صدد تحریک مردم به سمت آشوب و ایجاد نا آرامی ها و حرکات ساختار شکنانه، هستند.باید برخورد شود. 

وی تاکید کرد: مزایا و معایب فضای مجازی باید در اولویت سیاست گزاری های مسئولین باشد. برنامه ریزی صحیحی انجام گیرد تا در چنین مواقعی، با مدیریت صحیح، از هرگونه حرکات شتاب زده ای اجتناب شود. مدیریت صحیح فضای مجازی به معنای پیشبینی مشکلات و آسیب شناسی دقیق از این فضا است. نمی توان با عدم شناخت از مسائل جاری در عرصه مجازی، راه حل مناسبی انتخاب کرد.

خدمات ارائه شده در برخی فروشگاههای  اینترنتی به مراتب بهتر و بیشتر از خرید های حقیقی و عادی است که این نشانگر فرصت های پدید آمده در فضای مجازی است

سلمانیان با بیان اینکه انتقال بازار و کسب و کار به سمت فضای مجازی، حقیقتی است انکار ناپذیر، گفت: وجود فروشگاههای مختلف اینترنتی نشان از این واقعیت دارد، مشاغل اینترنتی و مجازی را نمی توان در زمره شغل های کاذب به حساب آورد. خدمات ارائه شده در برخی فروشگاههای  اینترنتی به مراتب بهتر و بیشتر از خرید های حقیقی و عادی است که این نشانگر فرصت های پدید آمده در فضای مجازی است که باید به نحو احسن و حداکثری استفاده کرد. سیستم پویای مدیریتی باید همه جوانب  استفاده از این فضا را در نظر بگیرد.

 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.