سید شریف؛ درآمدی بر روانشناسی سیاسی حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم
  • 1396/10/18 14:43
  • 26134
یادداشت/ مهران گلزاری

سید شریف؛ درآمدی بر روانشناسی سیاسی حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم

واقعیت آن است که دوران آزمون مونولوگ گویی برای جامعه ی ما گذشته است و ایشان این موضوع را به خوبی دریافته اند و این باور شناختی منجر به پرهیز از ارتباط یک سویه با مردم شده است.

گروه فرهنگ و جامعه زیتون/ یادداشت مهران گلزاری

قریب به 200 روز از انتصاب حجت الاسلام آل هاشم به نمایندگی ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امامت جمعه تبریز می‌گذرد. ایشان در طول این مدت کوتاه،  رفتار، منش و برخوردی داشته اند که نه تنها برای مردم این شهر و استان جذابیت دارد بلکه هم اکنون در مطبوعات ملی و محافل دغدغه مندان انقلاب اسلامی به عنوان الگویی دست یافتنی برای ائمه جمعه معرفی می‌شود(نگاه کنید به: نیکو،صادق؛ روزنامه صبح مردم، شماره393، 17دی 1396).

هرکدام از دوستان انقلابی از منظری نسبت به تحلیل و تمجید از این مشی پرداخته اند. به نظر می‌رسد این موضوع ظرفیت بررسی با عینک روانشناسی سیاسی نیز برخوردار است

روانشناسی سیاسی علمی از شاخه های روانشناسی است که به بررسی تاثیر و تأثر رفتار و افکار انسان ها در وادی سیاست می‌پردازد. یکی از فصول هر کتاب روانشناسی سیاسی به روانشناسی شخصیت های موثر دراین عرصه اختصاص دارد و به اصول توصیف و تبیین شخصیت های موثر در سپهر سیاست می پردازد.

بدیهی است که تحلیل دقیق و جامع از شخصیت ایشان، نیازمند داده های گذشته نگر و انتظار رخدادهای آینده است که از دسترس نگارنده خارج است و صد البته که این موضوع قابلیت بررسی در پژوهش های عمیق تر و صرف وقت مقتضی با این موضوع را دارد که مجال آن برای نگارنده وجود ندارد، لکن مقدمه ای بر این نگاه خالی از لطف نیست و ممکن است انگیزه ای برای ورود پژوهشگران و اساتید به موضوعات این چنینی را فراهم آورد.

در نگاه اول ما با شخصیتی روبرو هستیم که در کسوت امام جمعه با مشغله های فراوان و انتظارات گوناگون، اقدام به برقراری ارتباط فعالانه با اقشار مردم و متن جامعه می‌کند.

مردم می‌توانند حضور حاج آقای آل هاشم را در اتوبوس های شهری، تاکسی و دربین خود احساس کنند. چیزی که گمشده ی منش برخی مسئولین دسته چندم استانی و کشوری است.

فعالان فرهنگی که عمیقا از بی مهری و عدم وجود دیدفرهنگی در بسیاری از مسئولان رنج می‌برند به ناگاه خود را در منظر نگاه تیزبینانه و همراه با مهر و قدرشناسی اولین مقام رسمی استان می‌بینند.

به یکباره در بین خطبه های نمازجمعه از عکاسی که مقام کشوری آورده است تجلیل می‌شود. قاری قرآن نوجوان مورد تشویق قرارگرفته و محترم شمرده می‌شود. اهالی رسانه که برخی مدیران همواره با نگاه از موضع بالا با آن ها برخورد داشته اند، به اسم مورد شناخت و تفقد امام جمعه قرار می‌گیرند. و چندین نمونه‌ی دیگر که شاید نگارنده از خیلی شان مطلع نباشد.

تمامی این ها یک ویژگی شخصیتی  بارز را در ایشان نشان می‌دهد، ادراک جزئی نگر و اهل دقت نظر بودن که منجر به شناسایی دقیق ظرفیت های مغفول مانده در محیط می‌شود. به نظر می‌رسد این ویژگی با نمره بالایی از هوش میان فردی همراه شده است و در کنار تجربه ی مدیریتی غنی در سطوح کلان، این وضعیت مطلوب را رقم زده است.

خروجی مستقیم این نگاه، تلقی نیروی انسانی به عنوان سرمایه اصلی جامعه و انقلاب اسلامی است و لازمه ی این دید پرهیز از مصحلت گرایی و توجه به نقاط قوت و تقویت آن هاست که دقیقا آن چیزی است که باید باشد.

یک نکته جذاب در مشی سیاسی و اجتماعی حاج آقای آل هاشم، شنیدن صدای اقشار مختلف جامعه است، خواه از طریق نشستن بر سفره صبحانه بی آلایش طلاب در حجره حوزه ولیعصر باشد، خواه در اتاق های دانشجویی خوابگاه فجر و خواه در تقدیر از صنف رانندگان کامیون..!

واقعیت آن است که دوران آزمون مونولوگ گویی برای جامعه ی ما گذشته است و ایشان این موضوع را به خوبی دریافته اند و این باور شناختی منجر به پرهیز از ارتباط یک سویه با مردم شده است.

در یک طبقه بندی شخصیت های سیاسی که محصول بررسی توصیفی و تحلیل عاملی کیفیت خلق و خوی برخی کنشگران سیاسی است(عبدالملکی، سعید؛ روانشناسی سیاسی، نشر دانشگاه پیام نور، صفحات 74_77). ایشان می‌تواند یک نمونه ی کامل از شخصیت فعال/مثبت گرا معرفی شوند. از ویژگی های این سبک از شخصیت در وادی رفتارهای سیاسی می توان به انگیزه بخش بودن، مشورت پذیری و انعطاف در تصمیم گیری، ورود به جزئیات امور در عین پرورش یک طرح بزرگ برای پیشرفت حوزه مدیریتی خود، پویایی بخشی به سطوح مدیریتی زیر دست و ایجاد حرکت در آن ها ، داشتن حس مثبت به وظایف و مسئولیت خود و استقبال از ایده های تازه اشاره کرد.

اقل فایده ی ورود به روانشناسی شخصیت های سیاسی خاصه از نوع موفق شان، بهره گیری مدیران دیگر و مسئولین هم تراز است. ودر یک نگاه دوراندیشانه می تواند بعنوان شاخصی در تربیت مدیران فردا مورد استفاده قرار بگیرد. امیدوارم از این جهت نکات مطرح شده در مرقومه ی کوتاه قابل استفاده باشد.

ان شاءالله خداوند همه ی ما را از دام های نفس و رذیله ی مدیحه گویی برهاند و به نعمت نگاه منصفانه و علمی و شکر به مومنین وارد سازد.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.