دولت به غلط خود را متولی توسعه می داند/ تاثیر اقشار مرجع در تحقق توسعه پایدار بیش از دولت است
  • 1396/10/18 11:27
  • 26126
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی:

دولت به غلط خود را متولی توسعه می داند/ تاثیر اقشار مرجع در تحقق توسعه پایدار بیش از دولت است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: تاثیر اقشار مرجع در امر توسعه بیش از دولت است و در واقع این اقشار حلقه ارتباطی دولت و مردم به شمار می‌روند.

به گزارش زیتون، داود بهبودی  اظهار کرد: اگر نظام اداری کشور از اقتصاد مقاومتی صحبت می‌کند ویژگی‌هایی همچون مردمی کردن و مردم محور بودن اقتصاد و در کل محور بودن مردم در مدیریت کشور را مدنظر دارد.

 

بهبودی با بیان اینکه توسعه فقط نمادهای کالبدی نیست و فقط بخشی از توسعه به مقوله برخورداری مربوط می‌شود، تصریح کرد: بخش عمده توسعه مستقیما به رضایتمندی و احساس رضایت عمومی ارتباط دارد و اینکه در همه سطوح میزانی از نارضایتی در کشور به چشم می‌خورد نشان‎‌دهنده اینست که در طول یکصد سال گذشته علیرغم همه تلاش‌ها به توسعه نائل نشده‌ایم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی در عین حال خاطرنشان کرد:در گام نخست باید فهم مشترکی از توسعه به دست بیاوریم و پس آن است که در ریل صحیح توسعه قرار گرفته‌ایم.

این اقتصاددان با بیان اینکه تاثیر اقشار مرجع در امر توسعه بیش از دولت است و در واقع این اقشار حلقه ارتباطی دولت و مردم هستند، ابراز داشت: گروه‌های مرجعی مثل سازمان‌های مردم نهاد، دانشجویان، دانشگاهیان، روحانیون و ... اجزای اصلی توسعه را تشکیل می‌دهند.

وی تاکید کرد: تشکیل شبکه مویرگی جریان توسعه می‌تواند ضریب افزایندگی توسعه را تقویت کند.

بهبودی متذکر شد: دولتی که متکی به منابع درآمدهای نفتی است به غلط خود را متولی توسعه می‌داند؛ ولی متاسفانه خروجی این تلقی نادرست وضعیتی است که کشور اکنون در آن قرار دارد و جز توسعه نیافتگی در تمام شوون نام دیگری نمی‌توان بر این وضعیت نهاد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی اذعان داشت: لازم است همه اعم از مدیران، فعالان بخش خصوصی و آحاد مردم نگرش خود را نسبت به مقوله توسعه اصلاح کنند؛ نهادهای مدنی کشور هم وضعیتی توسعه نیافته دارند و باید نگرش خود را تغییر داده و اصلاح کنند.

بهبودی با بیان اینکه دولت، مردم و نهادهای مردمی همگی باید توسعه‌گرا شوند تا جامعه به توسعه دست یابد، ادامه داد: انتظارت از دولت بعد از این باید صرفا ایفای نقش تسهیل‌گری باشد و مردم خود پا به میدان گذاشته و نبض  مدیریت توسعه را برعهده گیرد.

 

 

 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.