درد اصلی ما بی مسئولیتی و شعار زدگیست، نه بی عدالتی و رانت و فساد
  • 1396/10/18 11:12
  • 26125
یادداشت/ حمید شیرازی

درد اصلی ما بی مسئولیتی و شعار زدگیست، نه بی عدالتی و رانت و فساد

پزشکیان در این سالها که بر مسند مسئولیت های مختلف اجرایی و وزارتی و نظارتی و قانون گذاری قرار داشته، همواره چنین بوده و است، فقط سوال کرده بدون آن که جوابگو باشد.

گروه سیاسی زیتون؛ یادداشت حمید شیرازی

دکتر پزشکیان، فوق تخصص جراحی قلب، رئیس اسبق دانشگاه علوم پزشکی تبریز، نماینده ادوار و فعلی مردم تبریز و اسکو و آذرشهر در مجلس، وزیر بهداشت دولت اصلاحات و نائب رئیس فعلی مجلس شورای اسلامی، ...مهمان برنامه شب گذشته جهان آرا بود و باز هم مثل این چند سال گذشته با همان سبک و سیاق همیشگی پیش رفت و نقد کرد و مطالبه گرانه سوال پرسید اما نگفت آخر سر در این مملکت چه کسی باید پاسخگو باشد.

طبیب بهارستان نشین باز هم سخنانش را مثل همیشه از عدالت و عدم توجه به این موضوع در مدیریت کشور آغاز کرد. پزشکیان اشاره ای هم به بی عدالتی در حقوق های کارکنان دولتی داشت. بگذریم از این که خودشان در این چند سال کم از این سفره بی عدالتی متنعم نشده اند و به نا به اعتراف سال گذشته خودش، مبلغ غیر قابل تصوری از همین سیستم ناعادل دریافت میکند که با جراحی و ... به 100 میلیون تومن ایرانی هم می رسد.

نائب رئیس مجلس در بخش دیگر صحبتهایشان اشاره ای هم به وظیفه مجلس و کمرنگ بودن نقش آن داشت. پزشکیان عملکرد مجلس را تنها به استیضاح وزیر تقلیل داد و با تحلیل عجیب آن را هم ناکار آمد معرفی کرد. البته فراموش نکنیم همین یک فقره وظیفه را هم که مطرح می کنند در دولت روحانی به کلی از آن فارغ شده اند و با این حساب به نظرم ساختمان مجلس را تبدیل به موزه مبارزه با داعش بکنند اثرگذاریش بیشتر است.

نماینده چند دوره اخیر مجلس اما هیچ اشاره ای به نقش کلیدی و مهم قانون گذاری مجلس نداشت. اینکه اگر مجلس طرحی را تصویب و یا لایحه ای را تایید نکند عملی نخواهد شد.

پزشکیان در این سالها که بر مسند مسئولیت های مختلف اجرایی و وزارتی و نظارتی و قانون گذاری قرار داشته، همواره چنین بوده و است. فقط سوال کرده بدون آن که جوابگو باشد. همین سال گذشته بود که در مراسم بزرگداشت شهید جهان آرا  هم از هم سفره نشدن مسئولین با مردم انتقاد کرد و اما فراموش کرد که خودش سالهاست با همین مسئولین جدا افتاده از مردم هم سفره شده است، تنها شعار همسفرگی با مردم را می دهد.

اگر قرار بر بسنده کردن به پرسش سوالهای کلی کوچه خیابانی از مسئولین است، به نظرم لزومی ندارد نماینده مردم تبریز در آن مسئولیت تاثیر گذار بماند. استعفا دهد و با جوان های شهر همراه شود و خیابان به خیابان، مسجد به مسجد و محله به محله بچرخد و مطالبات کلی را مطرح بکند کاری که همه دغدغه مند هایی که دستشان به جایی نمی رسد، انجامش می دهند.

صحبت از عدالت و مردمی بودن و با مستضعف همراه شدن کار زیاد دشواری نمی تواند باشد. حاکمان قاصبی هم که چه قبل و چه بعد از اسلام بر مردم فرمانروایی کردند هیچ کدام با شعار رواج بی عدالتی به قدرت نرسیده بود. تفاوت در حاکمان(دیروز)، مسئولین(امروز) عادل، طبیعتا در عملکرد و مواجهه با بی عدالتی و ظلم است.

در این دو سال مجلس دهم، چه در ماجرای قطار و سیل آذربایجان که حادثه مربوط به منطقه بود و چه در ماجرای موسسه هایی که مردم چندین ماه است به خاطرش جلوی مجلس چادر زده اند و یا دیگر اتفاقاتی مانند زلزله و ... رئیس و نائب رئیس مجلس مواضع و اقدامات عملیشان را به غیر از بازدید از منطقه حادثه دیده یک بار برای مردم توضیح دهند بد نیست.

نماینده مردم تبریز در مجلس یا واقعا فراموش کرده که اکنون جز ده، بیست نفر اول در تصمیم گیری کشور است و یا نفعش در این است که خود را به فراموشی بسپارد. به نظرم اصلی ترین درد امروز کشور ما بی عدالتی و فساد و رانت و جدایی مسئولین از مردم نیست، بلکه درد اصلیمان بی مسئولیتی و شعار زدگیست. مرضی که مسئولینمان بیش از همه دچارش شده اند. چرا که بر این باورم اگر همین یک بیماری علاج شود همه درد ها درمان خواهد شد. بی مسئولیت ها هستند که خواسته و یا ناخواسته بستر مشکلات دیگر را فراهم می کنند.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.