شاید تفاوت شکلی حوزه و دانشگاه باعث شده بین آن‌ها جدایی قائل شوند/ در صنعت دفاعی مقتدریم چون زیر نظر فقیه جامع‌الشرایط قرار دارد
  • 1396/09/29 14:04
  • 25966
رئیس دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه تبریز مطرح کرد؛

شاید تفاوت شکلی حوزه و دانشگاه باعث شده بین آن‌ها جدایی قائل شوند/ در صنعت دفاعی مقتدریم چون زیر نظر فقیه جامع‌الشرایط قرار دارد

حجت‌الاسلام علیزاده بیان داشت: چه عاملی باعث ایجاد اختلاف و تنش بین حوزه علمیه و دانشگاه شده که تلاش می‌کنیم آن‌ها را به وحدت برسانیم؟

به گزارش زیتون، حجت‌الاسلام والمسلمین سعید علیزاده ظهر امروز در همایشی که به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه در آمفی تئاتر دانشکده جغرافیای دانشگاه تبریز برگزار شد، به ترکیب عطفی وحدت حوزه و دانشگاه معترضم و آن را قبول ندارم؛ به نظر می‌رسد خیلی از این "واو" ها وارداتی است، چرا که با آن ابتدا درصدد جدا کردن حوزه از دانشگاه حرکت کرده و سپس تلاش می‌کنیم آن ها را یکپارچه کنیم.

وی افزود: چرا در این موضوع از عنوان وحدت استفاده می‌شود؟ مگر اختلافی وجود دارد؟ چه عاملی باعث ایجاد اختلاف و تنش بین حوزه علمیه و دانشگاه شده که تلاش می‌کنیم آن‌ها را به وحدت برسانیم. به لحاظ شکلی دانشگاه و حوزه کمی متفاوت هستند و شاید همین تفاوت شکلی باعث شده است که فکر کنیم بین این دو نهاد اختلاف وجود دارد.

مسئول سابق نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تبریز تأکید کرد: در حوزه عملکردی حوزه و دانشگاه، آثار و محصولاتی وجود دارد که بهتر است بجای پرداختن به مسائل دیگر، این کارآمدی‌ها را بررسی کرده و آن‌ها را برای دیگران ارائه دهیم. به دنبال الگوهایی خواهیم بود که در آن‌ها فاصله‌ای بین حوزه و دانشگاه وجود ندارد ولی بجای این مسائل، دنبال اختلافات هستیم و آن را برجسته می‌کنیم. 

حجت‌الاسلام علیزاده با اشاره به اینکه دانشگاه تبریز یکی از قطب‌های علم و فناوری کشور است، گفت: با وجود قطب بودن دانشگاه تبریز، چرا دفتر دائمی وحدت حوزه و دانشگاه اکنون افتتاح می‌شود؟ چرا تاکنون به این موضوع فکر نکرده‌ایم؟ صنعت دفاعی چون زیر نظر فقیه جامع‌الشرایط است، اقتدار فعلی آن را شاهد هستیم؛ اگر غیر این بود به نظرتان چه اتفاقی می‌افتاد؟ باید این الگو در سایر بخش‌ها نیز مورد استفاده قرار گیرد.

وی تصریح کرد: در روز وحدت حوزه و دانشگاه باید از فناوری‌های مختلف رونمایی کنیم و فقط دنبال نصف نیمه خالی نباشیم. باید روی چالش‌ها بحث شود و مشخص کنیم که کدام موارد مربوط به حوزه بوده و کدام مربوط به دانشگاه می‌شود. عده‌ای درصدد این هستند حوزه و دانشگاه را جدا از یکدیگر قلمداد کنند ولی این جدایی وجود ندارد و به قول علامه جعفری این جدایی‌ها فرضی است.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.