بداهه‌گویی بابک نهرین سریال را ده قسمت کرد/ ابراز خوشحالی از «مطرب» نام نگرفتن هنرمندان در آذربایجان!
  • 1396/09/25 13:05
  • 25922
در نشست معرفی و بررسی سریال «آجی‌بال» مطرح شد؛

بداهه‌گویی بابک نهرین سریال را ده قسمت کرد/ ابراز خوشحالی از «مطرب» نام نگرفتن هنرمندان در آذربایجان!

نهرین گفت: همین که می‌توانم در این وضعیت لبخند به روی لب های مردم بیاورم برایم کافی است و معتقدم وظیفه هنرمند در این‌ زمانه ایجاد ارتباط مردم با احساس است.

به گزارش زیتون، نشست معرفی و بررسی سریال «آجی‌بال» با حضور کارگردان و جمعی از بازیگران و عوامل این مجموعه تلویزیونی در پایگاه خبری آناج برگزار شد.

کم‌کاری رسانه‌ها  در قبال تولیدات تلویزیونی فاخر

مهدی کیانی، مدیر مسئول پایگاه خبری آناج در ابتدای این نشست با تأکید بر این که هیچ سفارش یا هدف تبلیغی از برگزاری این جلسه وجود ندارد، بیان داشت: باید بتوانیم کارهای هنرمندمان در حوزه تلویزیون و سینما ضریب دهیم. به نظر می‌آید کم کاری محسوسی در این حوزه از سوی رسانه‌ها وجود دارد و می‌توان گفت که ما در این زمینه غریبه پرستیم و  جای نشست های نقد و بررسی رسانه ای خالی دیده می شود.

ظرفیت نقد پذیری در هنرمندان پایین است

وی با اشاره به این که ظرفیت نقد در هنرمندان پایین است، اضافه کرد: با حضور در مجموعه نمایشی کچل اوغلان به عنوان کسی که در حوزه رسانه فعال است،  نظرات رسانه‌ای داشتم خواستم، رسانه ای کنم ولی از واکنش‌ها و قضاوت‌ها ترسیدم، ما خیلی راحت مارک می زنیم که فلان مجموعه مخالف تئاتر است.

این فعال حوزه فرهنگ و رسانه اذعان داشت: ارزش کار سریال آجی بال خیلی بالا است و نسبت به سریال‌های شبکه‌های سراسری نیز یک سر و گردن بالاتر است. در قبال این کارها ما مسئولیم و باید رسالت خود را انجام دهیم.

ضرورت استفاده از بخش خصوصی و اسپانسر در حوزه فیلم و سریال

کیانی خاطرنشان کرد: سریال هایی مثل آجی‌بال که افراد زیادی از جامعه آن را می بینند، کم است و به نظر می رسد می توان با ورود اسپانسرها و بخش خصوصی بتوان سطح کارها را ارتقاء داده و افزایش این نوع تولیدات را شاهد باشیم. 

اثر گذاری هنرمندان در تبریز 2018 ناچیز است

وی در پایان صحبت‌هایش اظهار داشت: هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر تأثیرگذاری خیلی کمی در حوزه‌های مختلف مثل رویداد تبریز 2018 دارند. باید هنرمندان بتوانند در این زمینه‌ها تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند.

قربانعلی طاهرفر، کارگردان سریال آجی بال در این نشست گفت: بعد از سالها سابقه همکاری با صداوسیما و هنرمندانی مثل بابک نهرین، این بازخورد را دریافت کرده‌ایم که استقبال از کارهای طنز بسیار زیاد است و به این جهت نیز ما ژانر طنز را انتخاب گردیم.

کم‌کاری صداوسیما در حوزه طنر

وی اضافه کرد: قطعا در صداسیما کارهای طنز کافی کار نشده و بخش عمده‌ای از خلاء موجود در این بخش، توسط بازیگران تئاتر پر شده است. صداوسیما در چند سال اخیر کم کاری زیادی در حوزه طنز و کمدی داشته است.

بودجه‌ها کفاف تولید یک کار خوب را نمی‌دهد

این کارگردان تبریزی افزود:  پول برای تولید سریال کم است ولی شاید به ما بگویند که شما کی طرح آوردید و ما آن را رد کردیم؟ در حوزه طنز آن قدر پتانسیل داریم که فراتر از اینها را تولید کنیم ولی با محدودیت های فراوان مواجهیم؛ بودجه‌ها وقتی در سطح پایین به ما می‌رسد، کفاف تولید یک کار فاخر را نمی دهد.

بداهه گویی بابک نهرین سریال را ده قسمت کرد

طاهرفر بیان داشت: آجی بال قرار بود شش قسمت باشد و بر طبق این با عوامل، قرارداد بسته بودیم ولی در نهایت ده قسمت شد. بابک آفرینش و پویایی خاصی در طنز دارد و بداهه گویی خاص وی کم نظیر است که با این پتانسبل، سریال ده قسمت شد و حتی می توانستیم سریال را تا دوازده قسمت طولانی کنیم. در خصوص کوتاه بودن قسمت های این سریال، دلخواه ما این است که طولانی باشد مخصوصا با این مجموعه که جمع کرده ایم؛ ولی مسائل مختلف این موضوع را امکان پذیر نکرد، مطلوب آن است که سیستم به توانمندی های عوامل کار و قلم ها اعتماد داشته باشند.

دیگر دل و دماغ حاشیه‌ها و واکنش‌ها را نداریم

وی تصریح کرد: تجربه تلخ تاجر تبریزی نیز وجود دارد که ریسک پذیری مدیران را کاهش می دهد، پس از تولید سریال در مطبوعات خود سانسوری می کنیم چرا که دیگر دل و دماغ واکنش ها را نداریم. 

این کارگردان سینما و تلویزیون گفت: در پخش قسمت چهارم در لیپسینگ مشکل به وجود آمد، در آن زمان به حدی پیام‌های مختلف دریافت کردم که آن شب را برای اولین بار در عمرم با قرص خوابیدیم. در روال معمول اگر این مشکل به وجود آید، پخش سریال قطع می شود ولی ما هرکجا زنگ زدیم نتوانست متوقف کنیم؛ برای آجی بال آنقدر اصلاحیه گرفتیم که نسخه اشتباهی به صداوسیما دادیم و باعث وجود این مشکل شد.

طاهرفر اضافه کرد: اشتباه همیشه وجود دارد، نمی توانیم در صداوسیما ریسک کنیم، کلی فیلمنامه وجود دارد که نمی توانم به دلیل مسایل امنیتی پخش کنیم. فکرش را هم نمی‌کردیم با این همه ابراز احساسات مواجه شویم.

همچنین بابک نهرین در این نشست ضمن ابراز خوشحالی از توجه نشریات و رسانه‌ها به موضوع هنر، گفت: خوشحالم بابت اینکه رسانه‌ها این روزها به هنر زیاد توجه می کنند، قبلا فقط می‌شد عکس مسئولان و نتیجه مسابقات ورزشی خاص را در مطبوعات مشاهده کنیم.

هنرمندان را تخریب می‌کنیم

بازیگر سریال آجی بال افزود: در تهران روی نشریات عکس هنرمندان چاپ می‌شود، آن ها را مطرح می کرده و‌ ضریب می دهند ولی در این جا فقط تخریب می کنیم و سعی می کنیم خرابشان کنیم، خوشحالم دارد آن مسئله معروف حل می شود و مطرب نام نمی گیریم.

بداهه‌گویی در طنر، یک آپشن ویژه است

وی خاطرنشان کرد: این که اگر کسی بداهه نگوید، بازیگر نیست را قبول ندارم، ژانر های مختلف بازی وجود دارد و در طنز بداهه لازم است که هنرآموزان درسش را هم می‌خوانند. بداهه گویی یک آپشن اضافی محسوب می شود ولی برای هنرمندان کشور ما تعریف نشده و وقتی می گویند فلانی یک‌ ویژگی خاص دارد، قبول نداریم.

بازیگر باید توانایی خوانندگی داشته باشد

نهرین اذعان داشت: خوانندگی هم جزو آپشن های بازیگری است، اگر به کشورهای دیگر نگاه کنید، می بینید که بازیگر باید صدایش خوب بوده و توانایی خواندن داشته باشد. خوانندگی جزو آپشن های بازیگری است، این هم یک اپشن است؛ اگر به کشورهای دیگر بروید، می بینید که بازیگر باید صدایش خوب باشد و بتواند بخواند.

در تلویزیون ما هر چیزی جذاب باشد، حذف می شود!

این بازیگر تبریزی گفت: وقتی خودم سریال را می بینم، زود تمام می شود؛ دو تا دیالوگ پخش می شود و سپس من می خوانم! در تیتراژ پایانی هم تصویر مرا حذف کرده‌اند شاید فکر می‌کنند این گونه بزرگ می‌شویم! در تلویزیون ما هر چیزی جذاب باشد، حذف می شود! از این می ترسیم که برندسازی و چهره سازی انجام شود و استعدادهای خودمان را با این ترس کنار می گذارند. شور هر چیزی را درآورده ایم، دائماً از مقابله با تهاجم فرهنگی صحبت می کنیم ولی چه کاری کرده ایم مقابل تهاجم فرهنگی، چه چیزی تولید کرده ایم که جذاب باشد؛ نمی شود که به هر بهانه‌ای محدودیت ایجاد کنیم و‌ نگذاریم ببینند.

همه شوخی می‌کنند ولی به من که می‌رسد، می‌گویند نگو!

وی اظهار داشت: به من می گویند چرا در نمایش‌ها حرفه‌های آنچنانی می‌زنی و شوخی می کنی؟ من پاسخ این است مگر در همین تلگرام همه‌تان شوخی و ... وجود ندارد؛ شوخی و... انجام می شود ولی وقتی به بابک می رسد می گویند نگو!

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.