واکنش ها علیه تصمیم ترامپ در رسانه های جمهوری آذربایجان
  • 1396/09/16 14:10
  • 25826

واکنش ها علیه تصمیم ترامپ در رسانه های جمهوری آذربایجان

واکنش ها و مخالفت های جهانی علیه تصمیم اخیر دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا درباره قدس در رسانه های جمهوری آذربایجان بازتاب گسترده ای داشت.

به گزارش زیتون، حکمت حاجی اف سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان، در رابطه با سخنان اخیر ترامپ و اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی گفت :

جمهوری آذربایجان از حل این مساله بر اساس اصل دو دولت و اعلام قدس شرقی به عنوان پایتخت دولت فلسطین حمایت می کند. 

وی افزود: جمهوری آذربایجان طرفین را به رعایت قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد در رابطه با این مساله دعوت می کند . 

آذرتاج خبرگزاری رسمی جمهوری آذربایجان ، اعتراضات گسترده در ترکیه در رابطه با تصمیم دونالد ترامپ را منعکس کرد و از گفت و گوی تلفنی رجب طیب اردوغان و حسن روحانی روسای جمهوری ترکیه و ایران خبر داد و نوشت : سران هر دو کشور از تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت خود به قدس انتقاد کردند . 

بنا به این گزارش رجب طیب اردوغان در این گفت و گوی تلفنی با اشاره به اینکه در رابطه با برگزاری اجلاس فوق العاده سازمان همکاری اسلامی در استانبول در 13 دسامبر (22 آذر ماه)، از رییس جمهوری ایران برای شرکت در این اجلاس دعوت به عمل آورد. 

روزنامه 'ینی مساوات ' در گزارشی با اشاره به نگرانی جدی اتحادیه اروپا از تصمیم گیری دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در باره قدس نوشت : اتحادیه اروپا درباره پیآمدهای منفی این اقدام برای مذاکرات صلح هشدار داد . 

ینی مساوات با اشاره به مخالفت نخست وزیر انگلیس و صدراعظم آلمان در مورد این اقدام آمریکا ، نوشت : رییس جمهوری فرانسه تصمیم دونالد ترامپ در باره قدس را مغایر با حقوق بین المللی عنوان کرد . 

این روزنامه در گزارشی با عنوان ' ایران تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت خود به قدس را محکوم کرد' مخالفت شدید جمهوری اسلامی ایران با این اقدام واشنگتن را مورد اشاره قرار داد . 

خبرگزاری ' آپا ' در گزارشی نوشت : وزارت امور خارجه ایران با صدور بیانیه ای تصمیم دونالد ترامپ در باره قدس را با قاطعیت محکوم و آن را نقض قطعنامه های بین المللی عنوان کرد.

بنا به این گزارش ، وزارت امور خارجه ایران شهر قدس را جزو لاینفک فلسطین و دارای ویژگی خاص برای مسلمانان جهان دانست و همبستگی مردم و دولت ایران با مردم فلسطین را اعلام کرد . 

روزنامه 'باکو – خبر' نیز در گزارشی نوشت : تصمیم دونالد ترامپ در باره اعلام قدس بعنوان پایتخت رژیم صهیونیستی با بیانیه های سرسخت اغلب کشورها از جمله ایران ، چین ، روسیه ، اتحادیه اروپا ، فرانسه ، عربستان ، سوئد ، ترکیه ، سوریه ، قطر ، مراکش همراه بوده و پاپ رم نیز مخالفت خود با این تصمیم را اعلام کرد . 

بنابه این گزارش ، روسیه نیز اعلام کرد در این مساله در کنار فلسطین قرار می گیرد . 

باکو – خبر در گزارش دیگری باعنوان ' رهبر ایران امریکا را متهم کرد ' نوشت : آیت الله العظمی علی خامنه ای رهبر عالی ایران گفت : آمریکا درصدد راه اندازی جنگ در خاورمیانه است و خواست دشمنان برای اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را نشان دهنده ضعف آنها عنوان کرد.

پربیننده ترین پایگاه خبری ' حقین . آذ ' نیز در گزارشی باعنوان ' دونالد ترمپ بر علیه همه جهانیان اقدام کرد ' نوشت : این اقدام رییس جمهوری آمریکا علیه مردم فلسطین و همه مسلمانان جهان است . 

این پایگاه خبری افزود: تصمیم دونالد ترامپ همچنین مشکلات بزرگی برای خود اسرائیل - رژیم صهیونیستی - ایجاد می کند و می تواند موجب افزایش تنش در منطقه خاور میانه شود . 

واکنش های منفی کشورهای مختلف جهان به این تصمیم رییس جمهوری آمریکا همچنین بازتاب گسترده ای در رسانه های تصویری جمهوری آذربایجان داشته است .

منبع: ایرنا

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.