اهمیت حفظ بقایای گیاه در دیم‌زارها /لزوم اجرای الگوی کشت مناسب
  • 1396/09/14 13:34
  • 25808
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی:

اهمیت حفظ بقایای گیاه در دیم‌زارها /لزوم اجرای الگوی کشت مناسب

دریاچه ارومیه به دلیل نبود پوشش گیاهی بستر ورود ریزگردها در منطقه شده و سلامت آحاد جامعه به خطر می‌افتد.

به گزارش زیتون، ایوب ایرانی‌فام  اظهار داشت: چهار عامل اساسی خاک، آب، خورشید و هوا چرخه هستی را ایجاد کرده و کائنات به این چهار عامل وابسته هستند.

وی با بیان اینکه دو عامل پایه در تولید نیز آب و خاک است، افزود: متاسفانه این دو عامل توسط بشر تغییر می‌یابد و بین خاک و آب و گیاه رابطه ارگانیک برگزار شده است و اگر این رابطه به درستی برقرار نباشد، نمی‌توان استفاده درست از منابع داشته باشیم. 

محدودیت در وجود  خاک حاصلخیز 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به اینکه هر خاکی برای عرضه محصول کارآیی ندارد،گفت: خاک‌های زراعی و حاصلخیز محدود بوده و حفاظت از این خاک‌ها یک امر ضروری است زیرا با کاهش خاک حاصلخیز نمی‌‌توان پاسخگوی امنیت غذایی جامعه شد. 

وی با تاکید به اینکه هر خاک ویژگی‌های خاصی برای خود دارد، ادامه داد: هر خاکی رشددهنده یک محصول است و نمی‌توان در هر خاکی همه نوع محصولات و گیاهان را پرورش داد.

تبیین اصول الگوی کشت در بین کشاورزان 

ایرانی‌فام اذعان داشت: باید کشاورزان این آگاهی را داشته باشند که محصول خود را در چه خاکی پرورش می‌دهند و تأمین نیاز محصول برای عناصر را بشناسند.

وی با بیان اینکه برای الگوی کشت مناسب چندین پارامتر تعیین کرده‌ایم، تصریح کرد:  پارامترهایی از قبیل وضعیت خاک، وضعیت آب و هوا، وضعیت نسبی محصول و مقرون به صرفه‌بودن محصول تعیین شده است که کشاورزان موظف به تبعیت از این الگوی کشاورزی هستند. 

لزوم اجرای الگوی کشت مناسب 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان، با تاکید به اینکه جهت اجرای الگوی کشت نیاز به برخی الزامات است، گفت: فراهم‌آوری الزامات مشروط به هماهنگی نوسانات قیمت محصولات، تبعیت از آب بهینه مصرفی برای تولید محصول، اجرای اصولی و فنی عملیات کشت است. 

وی متذکر شد: در حال حاضر اکثر مشکلات حوزه کشت از ناحیه فرسایش خاک و استفاده از آب نامتعارف است که باعث آلودگی خاک‌ها می‌شود.

کاهش کیفیت آب‌های زیرزمینی باعث شوری خاک می‌شود 

ایرانی‌فام اضافه کرد: از طرفی هر سال کیفیت سفره‌های آب زیرزمینی و یا منابع آب کاهش یافته و به آب شور تبدیل می‌شود و این شوری تاثیر در از بین رفتن خاک دارد.

وی ابراز کرد: برای تشکیل یک سانتی‌متر خاک حاصلخیز نیاز به ۳۰۰ سال زمان وجود دارد و در برخی مناطق حتی تا ۷۰۰ سال نیز طول می‌کشد. 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان، با اشاره به اینکه وقتی خاک در معرض فرسایش قرار می‌گیرد، معضلات اجتماعی نیز به دنبال دارد،گفت: اگر شاهد ریزگردهایی هستیم ناشی از همین فرسایش خاک و باد است. 

وی تصریح کرد:دریاچه ارومیه به دلیل نبود پوشش گیاهی بستر ورود ریزگردها در منطقه شده و سلامت آحاد جامعه به خطر می‌افتد. 

ایرانی‌فام اذعان داشت: به عنوان یک عامل اصلی حفاظت از خاک یک وظیفه ملی و بین‌المللی بوده است. 

برنامه‌های جهاد کشاورزی برای حفاطت از خاک حاصلخیز 

وی در تشریح برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان برای حفاطت از خاک حاصلخیز بیان داشت: برنامه استعدادیابی اراضی با توجه به آب و هوا و اقلیم، مصرف بهینه آب و جلوگیری از هدررفت آب، جلوگیری از عملیات زراعی بی‌مورد را در پیش گرفته شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان، خاطرنشان کرد: در کشاورزی حفاظتی سه پارامتر حفظ خاک ورزی حفاظتی، حفظ بقایای گیاه و تناوب زراعی رعایت می‌شود. 

وی با اشاره به اینکه تردد جابه‌جایی ماشین‌آلات روی خاک باعث سفتی آن می‌شود، افزود: البته گاوآهن برگردان نیز با زیر و رو کردن خاک باعث از دست دادن رطوبت خاک شده و آن را مستعد به فرسایش می‌کنند. 

اهمیت حفظ بقایای گیاه در دیم‌زارها 

ایرانی‌فام خاطرنشان کرد: موضوع حفظ بقایای گیاه را در مناطق دیمی که فقیر از مواد آلی هستند، به عنوان پوشش برای حفاظت از خاک و افزایش مواد آلی خاک در نظر گرفته‌ایم. 

وی ادامه داد: حفظ تناوب زراعی اهمیت ویژه‌ای داشته زیرا با کشت پشت سر هم خاک توانایی تولید را از دست می‌دهد. 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.