روایت فعال دانشجویی از تعلیق تحصیلش بخاطر ستاره‌های دولت روحانی/ دانشجویان امروزی، نسلی تلگرامی‌اند
 • 1396/09/13 17:34
 • 25795
گزارش نشست «دانشجو، امر سیاسی، فضای مجازی» در دانشگاه تبریز؛

روایت فعال دانشجویی از تعلیق تحصیلش بخاطر ستاره‌های دولت روحانی/ دانشجویان امروزی، نسلی تلگرامی‌اند

برنامه انجمن اسلامیِ دفتر تحکیم وحدت دانشگاه تبریز به مناسبت روز دانشجو با عنوان «دانشجو، امر سیاسی، فضای مجازی» در آمفی تئاتر دانشکده عمران این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش زیتون، ویژه برنامه روز دانشجوی دفتر انجمن اسلامی دفتر تحکیم وحدت دانشگاه تبریز ظهر امروز با حضور میلاد دخانچی، سازنده و مجری برنامه جیوگی و استاد دانشگاه کویینز ایتالیا، محمدحسین قائد شرف، دبیر سابق تشکیلات دفتر تحکیم وحدت و محمدحسین بادامچی، جامعه شناس و رئیس سابق اندیشکده مهاجر دانشگاه شریف در آمفی تئاتر دانشکده عمران دانشگاه تبریز برگزار شد.

محمدحسین بادامچی در این همایش با بیان اینکه جنبش دانشجویی به شدت ضعیف شده است، بیان داشت: فضای مجازی را عاملی می‌دانم که به وسیله‌ی آن می‌توان این جنبش را ارتقاء داد.

وی افزود: سیاست زدایی از دانشگاه‌ها، یکی از کارهایی بود که توسط رژیم پهلوی بصورت آگاهانه انجام می‌شود. جایگزین کردن علوم توسعه‌ای به جای علوم انسانی و گسترش علوم مهندسی در راستای سیاست‌زدایی از دانشگاه انجام گرفت و اکثر نخبگان به سوی مهندس شدن حرکت کردند.

این جامعه شناس خاطرنشان کرد: سیاست رژِیم پهلوی نتیجه‌ای عکس داد و در مقیاس کلان با ایدئولوژی خاص رژِم پهلوی مواجه بودیم که ترکیبی بود از استبداد و نوسازی و نتایج خاصی از خود بروز داد. جنبش دانشجویی در کشور ما به اضافه شدن سه نهاد به دانشگاه‌ها انجامید که عبارتند از دفتر تحکیم وحدت و انجمن های اسلامی، جهاد دانشگاهی و دفاتر نمایندگی رهبری.

متأسفانه نهاد رهبری به عاملی برای سیاست زدایی از دانشگاه تبدیل شد

بادامچی خاطرنشان کرد: وقتی سیاست را در دانشگاه‌ها بررسی می‌کنیم به این نتیجه می‌رسیم که هیچ‌یک از این نهاد در رأس امور سیاسی دانشگاه قرار نداشت، سیاست در جای اشتباهی قرار گرفته و امور سیاسی در حاشیه قرار گرفت. برنامه دانشگاه در راستای خواسته‌های سیاسی و انقلابی ملت قرار نگرفت، مع الأسف باید بگوییم نهاد نمایندگی رهبری با ارائه مبحث "اسلامی شدن دانشگاه‌ها" در کنار دیگر نهادهای حاکمیتی، به عاملی برای سیاست زدایی از دانشگاه‌ها تبدیل شدند. در دهه 40 و 50 مطالعات اسلامی در راستای سیاسی شدن دانشگاه‌ها بود ولی در دوره‌ای که ما در آن حضور داریم، نهاد رهبری به مشکل افزوده‌ای برای سیاست زدایی از دانشگاه‌ها تبدیل شدند.

مقطعی بودن، غیرتخصصی بودن، تحت نفوذ مراکز قدرت بیرونی بودن و عدم ارتباط با جامعه؛ ویژگی‌های امروز جنبش دانشجویی

وی در تشریح عناصری که جنبش دانشجویی را ساخته است، تصریح کرد: امر سیاسی در دانشگاه در حاشیه است و در فوق برنامه اجرا می‌شود نه در خود برنامه، جنبش دانشجویی محدود به مقطع لیسانس است که به این جهت به صورت غیر تخصصی و سطحی دنبال می‌شود، ادبیاتی پرورانده شده که تخصصی بودن را معادل تکنوکرات بودن تلقی می‌نماید. جنبش دانشجویی در این چهار دهه به شدت تحت نفوذ مراکز قدرت بیرونی است و توسط آن‌ها دست‌اندازی می‌شود، جنبش دانشجویی آکواریومی است و با جامعه ارتباط مناسبی ندارد و در حال ارائه یک نمایش است و در نهایت اینکه جنبش دانشجویی ایدئولوژیک است و بواسطه انقطاعش از جامعه، حرف معناداری در حوزه سیاست و جامعه مطرح نمی‌کند. حرفی که در مرکز وجود دارد، در پیرامون نیز مطرح می شود بطوری که مسائل پایتخت در تبریز و سیستان و بلوچستان نیز مطرح است در حالی که پیرامون مسائل خود را دارد.

طرح‌ جهاد علمی و شرکت‌های دانش بنیان، در راستای سیاست زدایی از دانشگاه عمل کردند

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه دانشگاه‌های ما در طول این چهار دهه دانشگاه‌هایی بریده از جامعه بودند، عنوان کرد: تلاش‌هایی انجام شد تا برنامه‌های رژیم سابق در دانشگاه‌ها اجرایی شود، مثلا طرحی که به نام شرکت‌های دانش بنیان در حال انجام است؛ یعنی ما دانشجو را به سر صحنه اقتصاد و صنعتی شدن می‌بریم به جای اینکه نخبگان به فکر مسائل کلان و ملی باشد. این طرح‌ها خود نوعی سیاست زدایی از دانشگاه‌هاست.

به حسب ستاره‌هایی که دولت آقای روحانی برایم زده، وضعیت تحصیلی‌ام معلق است

محمدحسین قائد شرف نیز در این جلسه با بیان اینکه عنوان دکتری که برای من در پوستر این همایش نیز زده‌اند، فعلا وضعیت نامشخصی دارد، اظهار داشت: من یکی از ژنرال‌های دولت آقای روحانی هستم که به حسب ستاره‌هایی که در دوران ایشان، نظام آموزش عالی برای گذاشته است، وضعیت تحصیلی دکترای من در هاله‌ای از ابهام و تعلیق قرار داد.

ضربه اصلی را آنجا خوردیم که حکمت در حوزه‌های علمیه مُرد

وی افزود: رژیم پهلوی دنبال سیاست زدایی از دانشگاه‌ها بود ولی ما ضربه اصلی را اینجا نخوردیم، ضربه اصلی را جایی خوردیم که حکمت در حوزه‌های علمیه ما مرد که در سایه آن توانستند چنین بلایی را سر دانشگاه‌های ما بیاورند. چون خودم را یک تحکیمی می‌دانم، می‌خواهم توضیحی در خصوص دفتر تحکیم بدهم. دفتر تحکیم تمام دانشگاه ها را در دو بعد علمی و سیاسی گرفت به طوری که بچه‌های دفتر تحکیم وارد دفتر رییس دانشگاه شده و آن را بیرون می‌انداختند و سپس به مقامات مسئول زنگ زده و می‌گفتند که فلانی را مسئول دانشگاه گذاشته‌ایم، لطفا این تصمیم را بپذیرید. زمانی بچه‌های تحکیم جلسه‌ای گذاشته و اگر اشتباه نکنم آقای جوادی آملی را دعوت کردند و سؤالاتی در خصوص مباحث مختلف از نحوه اداره کشور گرفته تا موضوعات دینی مطرح کردند که ایشان تعجب کرده که دانشجویان در چنین سطحی فکر کرده و دنبال عمل کردند.

حاکم بودن رخوت گسترده در دانشگاه‌ها/ زندگی در فضایی با نسل تلگرامی

قائد شرف با تأکید بر اینکه تلگرام موجب کشته شدن جنبش دانشجویی شده است، گفت: قول تبلت جلوی من را نخورید چون اطلاع چندانی نداریم. اکنون در فضای رخوت قرار داریم و دانشگاه‌ها در وضعیت رخوت گسترده‌ای قرار دارند. دانشگاه‌های تهران نیز در حالت مرده‌ای قرار گرفته و برنامه‌های دانشجویی نیز به ندرت انجام می‌گیرد و دانشگاهیان نا امید هستند. در فضایی زندگی می‌کنیم که نسل تلگرامی وجود دارد با تظاهرات تلگرامی، می روید دنبال تلگرام و یک پست در آن می‌گذاریم، بعد از آن خیلی خوشحال می‌شویم که چقدر خوب بحثی را ایجاد کرده و از فلان موضوع دفاع کرده‌ایم، ابعاد دیگری هم وجود دارد، مثلا بعد از یک پست تلگرامی می‌گوییم چه بصیرت افزایی خوبی انجام دادیم!

دبیر سابق تشکیلات دفتر تحکیم وحدت تصریح کرد: نسلی که اکنون وارد دانشگاه‌ها می‌شود، نسلی است که مبارزه‌ای نداشته در حالی که من آخرین گروه از نسل دهه شصتی‌های معروف هستم که حتی برای صندلی مدرسه نیز باید مبارزه می‌کردیم، آن‌هم در آن مدارس شلوغ و با امکانات ناچیز. شما نسل بدون روزنامه‌اید، این مشکل است. یک مشکل دیگر نیز نسل ما دارد، نسلی که که رسیده به نسل دوم انقلاب که روی کلی صندلی نشسته‌اند و حاضر نیستند آن‌ها را رها کنند.

جنبش دانشجویی باید یاد بگیرد که طرح سؤال کند

وی افزود: در حالی که تمام کاسه و کوزه‌ها را سر نسل اولی‌ها می‌شکنند، ما باید برویم نسل دومی‌ها؛ تمام آن مدیران میانی که باید آرمان‌های انقلاب را اجرا کنند، در اینجا حضور دارند. ویژگی دیگر ما عمل گرا بودن است که یک برنامه‌ریزی کوتاه دو ماهه یا نهایتاً یکساله انجام می‌دهیم و اگر که موفق شدیم، که هیچ. ولی اگر موفق نشدیم،نا امید می‌شویم. برای خروج از این وضعیت چه باید کرد؟ اصل مسئله این است که جنبش دانشجویی باید یاد بگیرد که طرح سؤال کند.

در آمریکایی شمالی روزی برای دانشجویان وجود ندارد

میلاد دخانچی با ابراز خوشحالی از حضورش در تبریز بیان داشت: در ایران روز دانشجو داریم که این امر مهمی است، چرا که در آمریکای شمالی این مورد وجود ندارد. از اروپا و مناطق دیگر دنیا اطلاع ندارم اما در آمریکا اینکه روزی به نام دانشجو نام گیرد، وجود ندارد. با وجود اینکه روز دانشجو امری خسته کننده و تشریفاتی است، ولی نشان دهنده این است که ما دانشجویان مهم هستیم و نشان دهنده‌ی فرهنگ کشور است.

در دوران دانشجویی خاطرات خود را ثبت کرده و ازدواج نکنید!

وی اضافه کرد: دوران دانشجویی، دوران عبور از دوران نوجوانی به دوران سخت مسئولیت پذیری و کاری است. خاطرات خود را از حال و هوای دوران دانشجویی ثبت و ضبط کنید و نگذارید سرگذشت دوران دانشجویی به فراموشی سپرده شود. حتما با حال و هوای دانشگاهی که در آن زندگی می‌کنید، ارتباط برقرار کرده و با آن رفاقت کنید. اگر عشق و عاشقی را تجربه می‌کنید، به هیچ وجه در دوران دانشجویی ازدواج نکنید و سعی کنید این دوران رشد را سپری کنید و سپس وارد این مقوله شوید.

هر طور باشد، در یک جایی از دو طیف سیاسی کشور تعریف می‌شویم

این استاد دانشگاه کویینز کانادا با تأکید بر اینکه دو گفتمان سیاسی در کشور ما با رویکرد استقلال و آزادی طلبی با یکدیگر رقابت می‌کنند، بیان داشت: اگر هم بگوییم که این گفتمان‌ها را قبول نداریم، بازهم در یک جایی از این دو طیف تعریف می‌شویم. زمانی باید فرا برسد که این لوس بازی را کنار بگذاریم که یک گروه فقط دنبال استقلال باشد و آزادی را از بیخ منکر شود و گروه دیگر نیز به بهانه آزادی چیزی در خصوص استقلال چیزی نگوید. استقلال چیزی نیست جز تلاش یک کشور برای آزادی خودش در عرصه بین‌المللی و آزادی خواهی چیزی نیست جز طلب استقلال یک فرد در جایگاه خودش. نمی‌توانی یک استقلال طلب باشی و تمامیت ارضی کشورت برایت مهم باشد ولی از آن چیزی که استقلال کشورت را سامان می‌دهد، بی‌خبر هم باشی!

نمی‌شود چشم خود را نسبت به اتفاقات سیاسی پیرامون خود، ببندیم

دخانچی اذعان داشت: مفاهیم استقلال طلبی و استعمار زدایی به گونه‌ای به ما منتقل شده‌اند که حساسیت خود را از دست داده‌اند. داعش هست، آقای ترامپ هست، ستاره گرفتن فلانی و بست نشستن فرد دیگر هم هست، این اتفاقات در جالی که ما زندگی می‌کنیم، اتفاق می‌افتد و ما نمی‌توانیم نسبت به آن‌ها چشم خود را ببندیم.

یک رویکرد سوم را با توجه به اقتضائات جهانی و نسل جدید ایجاد کنیم

وی در جمع بندی این بخش از صجبت‌هایش گفت: دوران دانشجویی را بسیار جدی بگیرید، دوره قشنگی است و بعدا متوجه زیبایی‌های آن می‌شوید. لوس بازی سیاسی را کنار بگذارید و دوگانگی سیاسی موجود در کشور را کنار گذاشته و سعی کنیم یک رویکرد سوم را در کشورمان با توجه به اقتضائات جهانی و نسل جدید ایجاد کنیم.

جنبش دانشجویی در وهله بعد از انقلاب، یک دروغ بزرگ است

محمدحسین بادامچی در ادامه صحبت‌های خود تأکید کرد: جنبش دانشجویی در وهله بعد از انقلاب، یک دروغ بزرگ است و  16 آذر یک شو نمایشی و مفهومی پوچ است که باید آن را مطرح کرد. آنچه امروز از ما خواسته می‌شود، این است که هیچوقت دانشجو نباید سیاسی باشد. گفتمان‌های رسمی این را القا می کند که دانشجو نباید سیاسی باشد.

اسلامی شدن باعث سیاست زدایی از دانشگاه شد

وی اضافه کرد: نهادهایی که ما در انقلاب اسلامی آن‌ها را ساختیم که دانشگاه را سیاسی کند، خود این مرحم زخم ها به نمک زخم تبدیل شدند. اسلامی شدن باعث سیاست زدایی از دانشگاه شد و عملکرد عکسی داشت. جهاد علمی سوق دادن دانشجو به سمت تجارت و شرکت زدن است. انجمن اسلامی که بعد از انقلاب ایجاد کردیم، یک موجود ضعیف و وابسته است که کاربرد چندانی ندارد. چیزی که در کشور ما وجود دارد یکی محافظه کاری حکومتی و دیگری فرهنگ نولیبرالی سرمایه‌داری که در قالب بسیج و انجمن اسلامی به دانشگاه‌ها نفوذ می‌کند، از نظر من مسئله‌ای شبه سیاسی است و سیاسی نیست.

هر دو گفتمان سیاسی مطرح در کشورمان ادای سیاست ورزی را در می‌آورند

بادامچی اذعان داشت: معتقدم برای ایجاد یک رویکرد سوم در حوزه سیاست کشور، هر دو تفکر و گفتمان موجود را باید کاملا کنار بگذاریم، هر دوی آن‌ها ادای دارند ادای سیاست ورزی را در می‌آورند. محافظه کاری که مدافع وضع موجود است و غرب گرایی که صرفاً دارد منافع مصرف گرایی خود را دنبال می‌کند، از نظر من سیاسی محسوب نمی‌شوند.

این جامعه شناس با تأکید بر اینکه عامل اصلی انحطاط فرهنگ رسمی ما، صداوسیما است، اذعان داشت: به فضای مجازی که دنباله فضای فرهنگی رسمی ماست، هیچ امیدی ندارم ولی فضایی غیر رسمی وجود دارد که بخش عمده‌ای از فضای مجازی را می سازد و عده‌ای در آن جضور دارند که دچار بن‌بست شده‌اند و در حوزه سیاسی نمی‌تواند کنش داشته باشد. در جایی مثل اینستاگرام و فیسبوک که سیاسی نیستند، دارند به سمت آزادی حرکت می کنند.

رسانه ملی صدای جامعه را منعکس نمی‌کند و تک صدایی است

وی افزود: در شرایطی که رسانه ملی ما صدای جامعه را منعکس نمی‌کند و تک صدایی است، روزنامه‌ها و مطبوعات مکتوب مستقل وجود ندارد و عامل قدرت اصلاح طلبان محسوب شده و خبرگزاری‌های غیر مستقلی که عامل قدرت اصولگرایان هستند و در شرایطی که بخشی از فضای مجازی زیر سلطه فرهنگ سرمایه داری ما را غیر سیاسی می‌کند، از نظر من تلگرام تنها محل امید ماست و تنها جایی است که از این فضای رسانه‌ای ذکر شده، ما را می‌رهاند و حوزه عمومی را برایمان ایجاد می‌کند.

جنبش دانشجویی زنده است

قائدشرف نیز در دومین قسمت از صحبت‌هایش خطاب به بادامچی خاطرنشان کرد: لانه جاسوسی را چه کسی تسخیر کرد؟ ما دانشجویان. کمیته جنگ را کی راه انداخت؟ ما دانشجویان. شورایعالی فرهنگی را چه کسی راه انداخت و جهاد دانشگاهی چه کسانی بودند؟ ما دانشجویان. خاتمی را چه کسی بر سر کار آورد؟ شورای عمومی دفتر تحکیم وحدت. کی کمک اصلی را به احمدی نژاد کرد؟ مجمع جزب الله دانشگاه علم و صنعت. چرا می‌گویید جنبش دانشجویی مرده است؟ این جنبش یکجایی افول داشته و یکجا هم در اوج بوده است. دلایل این پایین و بالا شدن مهم است.

اگر می‌خواستم موضوع حصر را پیگری کنم، عملکرد بهتری داشتم

وی اضافه کرد: ما می توانیم صداوسیما را نقد کنیم، ولی مشکل جنبش دانشجویی نقد نیست. جنبش دانشجویی دارد توجیه‌گر می‌شود ولی باید به سمت تولید سؤال حرکت کند تا نجات یابد. جنبش دانشجویی به سمتی حرکت می کند که دارای اولویت کمتری است. از نظر من سؤال حصر به شکلی که اکنون مطرح و پیگیری می‌شود، کاری بیهوده است، خود من اگر این موضوع را پیگیری می‌کردم، می‌توانستم بهتر عمل کنم.

دبیر سابق تشکیلات دفتر تحکیم وحدت گفت: جنبش دانشجویی باید سؤالی را مطرح کند که سؤال خودش باشد نه سؤال دیگران. اکنون گروه‌های متعددی در بیرون نشسته و سؤال مطرح کرده و به خورد دانشجویان می‌دهند که با طرح آن، جنبش دانشجویی در نهایت خسته می‌شود. جنبش دانشجویی باید بتواند سؤال طرح کند.

قائد شرف اضافه کرد: تلگرام نماد حوزه عمومی ما نیست، بلکه دارد حوزه عمومی ما را می‌سازد. شما طرفدار تلگرام هستید چون امثال آقای احمدی نژاد دارد صحبت‌های خود را در بستر آن مطرح می‌کند. وگرنه ببخشید در سال 1388 چه بر سر فسبوک آمد؟ 

میلاد دخانچی در بخش دیگری از صحبت‌هایش اذعان داشت: هر جبری با خود یک اختیاری به همراه دارد. جایی که فاصله‌ی این جبر و اختیار کم و زیاد می‌شود، مسئله آزادی مطرح می‌شود. این فرمول بسیار مهم است که جبر و اختیار در ارتباط با یکدیگر مفهوم پیدا می‌کند.

فضای مجازی یک جبر و اختیار برایمان می‌سازد که از یک فرهنگ لیبرال نشأت دارد

وی افزود: فضای مجازی یک جبر و اختیاری را برای ما ایجاد می کند که از یک فرهنگ لیبرال نشأت می‌گیرد. دولتی شدن همه چیز، اینکه یک کس دیگری باید کاری برای ما انجام دهد، بعد از انقلاب به یک فرهنگ تبدیل شده است. این رخوت حکایت از این دارد که تسلط دولت بر همه چیز، به مسئله‌ای عادی تبدیل شده است.

بادامچی در بخش پایانی صحبت‌هایش اذعان داشت: جنبش دانشجویی باید روی صحتش را به سوی حاکمیت برگرداند، عامل سیاست زدایی از جنبش خود شما هستید آقای قائد شریف؛ جنبش دانشجویی دهه هفتاد الان کجاست؟

دانشجو به جز تلگرام جایی برای صحبت کردن ندارد

وی افزود: همین چند روز پیش دادگاه دانشجویان عدالت طلب بود، صحبت از روی کار آوردن احمدی نژاد توسط دانشجویان می زنید، ولی الان آوردن نام احمدی نژاد جرم است. الان دانشجو محلی به جز تلگرام برای صحبت کردن ندارد، ما را به افرادی تبدیل کرده اند که این روند فاسد را قبول کنیم.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تأکید کرد: چه کسی می تواند از دانشجویان وزارت نفت، پرستاران صحبت کند یا از قوه قضاییه نقد کند؟ جایی وجود ندارد که این مباحث را مطرح کنیم.

محمدحسین قائد شرف نیز در بخش پایانی صحبت‌هایش در بیان منظورش از مفهوم جامعه ایمانی اسلامی گفت: ما جامعه ایمانی خود را در درون دانشگاه از دست دادیم. جامعه ایمانی محلی است که در خود ایمان، عدالت، صدق، اعتدال دارد و یک منظومه کامل است.

وی افزود: در این مفهوم شما باید یاد بگیرید که همکلاسی، وضع اشتغالش و خانواده اش برایتان مهم باشد. وقتی این نگاه ها با هم تلفیق شد، به خروجی مناسبی می رسیم. زمانی که ما به احمدی نژاد رای دادیم، در نگاه ما کسی بود که می اید و آرمانهای انقلاب را محقق می کند، ما هنوز هم به رای خود در سال 84 و 88 افتخار می کنیم ولی اتفاقی افتاد که برای هر کسی می‌افتد، قدرت باعث ایجاد تغییرات در فرد می‌شود.

با بازیچه بودن دانشجو مشکل دارم

این فعال سابق دانشجویی اظهار داشت: با این ادبیات که ما بازیچه ایم، مشکل دارم. باید بپذیریم که من دانشجو یکجایی تصمیمات خوب و بد گرفته ام ولی این دلیل نمی‌شود اصل موضوع را زیر سؤال ببریم. یک بخشی از جنبش دانشجویی همیشه جزوی از بازی های سیاسی بوده است ولی ابعاد دیگر نیز باید مد نظر قرار گیرد.

در پایان این برنامه نیز به دانشجویان فرصت طرح سؤال به صورت کتبی و شفاهی برای دانشجویان فراهم شد و میهمانان برنامه به سؤالات پاسخ دادند.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • ناصر
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۹/۱۳ - ۱۷:۵۲
  زیتون از برنامه های دانشگاهی گزارش تصویری هم بزن
  9 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.