خودزنیِ «قاتل اهلی»
  • 1396/09/11 11:30
  • 25764
فیلم‌جدید «مسعودکیمیایی» دراکران‌ با استقبال ‌روبه‌روشد؛

خودزنیِ «قاتل اهلی»

فیلم سینمایی «قاتل اهلی» به کارگردانی آقای مسعود کیمیایی و تهیه‌کنندگی آقای منصور لشکری‌قوچانی به مرز فروش یک میلیارد تومان در اکران رسیده است.

به گزارش زیتون به نقل از روزنامه صبح نو، سازنده «قیصر» این‌بار برخلاف بسیاری از آثارش، سراغ آدم‌های غریبی می‌رود. اگر کیمیایی با پرداخت به آدم‌های پایین شهر و مشکلات آنها شناخته شده، این‌بار داستانی روایت می‌کند که سوژه روز است. داستان دانه‌درشت‌های اقتصادی و مسائل مربوط به آن. در این فیلم خانم‌ها و آقایان پرویز پرستویی، پولاد کیمیایی، امیر جدیدی، حمیدرضا‌آذرنگ، پگاه‌آهنگرانی، لعیا زنگنه و پرویز پورحسینی نقش‌آفرینی کرده‌اند.

تمام نشده

«قاتل اهلی» ایده و داستان اولیه بکری دارد؛ دغدغه‌مند و به‌روز است. مخاطب امروز که دلخور از مفاسد اقتصادی و برخی دست‌اندازهای داخلی کشور است، با دیدن این فیلم حرف دلش را (هرچند اندک) می‌شنود. شاید این فیلم هیچ ربطی به «آژانس‌شیشه‌ای» و «بادیگارد» نداشته باشد ولی شخصیت پرویز پرستویی در این فیلم شباهت‌هایی با حاج کاظم و حاج حیدر فیلم‌های حاتمی‌کیا دارد. مردی از نسل جنگ که پس از گذشت سال‌ها از پایان آن، این‌بار نه در قامت یک راننده تاکسی یا محافظ، که در لباس یک فعال اقتصادی ظاهر شده است. به روال دیگر آثار مسعود کیمیایی باز هم دیالوگ‌های خاص و بعضا گل‌درشت در این فیلم به گوش می‌رسد که اگر اهل سینمای فیلمساز نباشید، ممکن است با آن ارتباط برقرار نکنید.فیلم با چند سکانس خوب آغاز می‌شود و سعی می‌کند تا شخصیت‌پردازی‌ها به‌سرعت صورت بگیرد؛ اما با ادامه داستان، خصوصا از اواسط فیلم، روند روان فیلم برهم می‌خورد. برخی سکانس‌ها به گونه‌ای است که انگار اخته است و ناقص می‌ماند. این روند تقریبا تا انتهای فیلم ادامه پیدا می‌کند و به یک پایان ناامید‌کننده منجر می‌شود؛ اما علت این مشکلات چیست؟ ایراد از فیلمنامه است یا برخی حواشی که در زمان اکران فیلم در جشنواره فیلم فجر سال گذشته آشکار شد؟

آغاز چالش

اطلاع از دلیل مشکلات فیلم «قاتل اهلی» که برخی معتقدند می‌توانست در شرایطی، جزو آثار موفق فیلمساز کهنه‌کار به حساب بیاید، ساده نیست. از زمان شروع حواشی فیلم، تا به امروز که اکران عمومی آن آغاز شده است؛ 2 طرف دعوا خود را محق می‌دانند. البته تهیه‌کننده فیلم، خصوصا پس از نشست خبری ملتهب فیلم در جشنواره، تحرکات رسانه‌ای گسترده‌تری نسبت به طرف مقابل انجام داد، به‌طوری‌که حتی تا امروز برخی رسانه‌های مجازی و کانال‌های تلگرامی، لشکر «لشکری» شده‌اند!

اصل چالش از جایی شروع شد که مسعودکیمیایی گفت: «قاتل اهلى فیلم من نیست؛ از نظر من، قاتل‌اهلی هنوز تمام نشده و پلان‌هایی باقی مانده است که باید فیلمبردارى شود. فیلم باید تمام شود، این فیلم الان زخمی است… خون‌‌آلود است.»

شنیده‌ها

لشکری مدعی است که فیلم همان‌طور که از ابتدا قرار بوده، ساخته شده و صرفا بخش‌هایی را که بعدا اضافه شده حذف کرده است. اما سازندگان فیلم معتقدند ملاک فیلمنامه ثبت شده در ارشاد است و تهیه‌کننده براساس همان فیلمنامه، تخلف کرده است. طبق شنیده‌ها نسخه نمایش داده شده، نمونه ناقصی است که به‌دلیل اختلافات به این روز افتاده و برای مثال سکانس‌های مربوط به نقش لعیا زنگنه عمدتا حذف شده است. سکانس‌هایی مثل آسایشگاه و همینطور فینال فیلم حذف شده است. یکی از مشکلات اصلی قاتل اهلی پایان‌بندی آن است که بیشتر شبیه کلیپ شده است و احتمالا این اتفاق به‌دلیل عدم فیلمبرداری برخی از سکانس‌هاست که منجر به حذف حدود 15دقیقه از فیلم شده است.

نمونه‌های ناقص سکانس‌ها و ناتمام بودن آنها، کم‌نیست. برای مثال آن‌طور که شنیده شده قرار بوده در پایان فیلم، کاراکتر امیرجدیدی، درحالی‌که زخمی شده، با ظاهری خونین به کنسرت برود و شخصیت پولادکیمیایی را از بستری شدن معشوقه‌اش در بیمارستان مطلع کند؛ وگرنه شخصیت خواننده از کجا موضوع بستری شدن دختر را با خبر شده؟! حتی قبل‌تر از آن و قهر دختر و پسر هم ناقص است.

از پایان فیلم و درگیری امیرجدیدی گفته شد. یکی دیگر از صحنه‌های عجیب، به یک‌باره بیرون آمدن او از داخل آب و استخر است! تدوین‌گر؟ کارگردان؟ تهیه‌کننده؟ نتیجه کار هرکس بوده به خوبی توانسته مخاطب را غافلگیر کند! البته 13بار بازنویسی فیلمنامه هم در این اتفاقات بی‌تاثیر نیست.

مشکلات کارگردان و تهیه‌کننده از تولید شروع، در نخستین اکران گسترش و تا امروز ادامه پیدا کرده است. انتخاب بازیگر نقش اول که ظاهرا قرار بوده آقای فرهاد اصلانی آن را بازی کند ولی با اصرار تهیه‌کننده، پرستویی جایگزینش می‌شود. پرداخت دستمزدهای برخی از عوامل به تعویق می‌افتد و نهایتا با ورود ارشاد قضیه حل می‌شود. همچنین موضوعی که برخی آن را شروع مشکلات دو طرف می‌دانند، کارگاه آزاد فیلمسازی است. مسعود کیمیایی موسسه‌ای دارد که ظاهرا توسط قوچانی پیشنهاد شراکت در آن داده می‌شود و وی خواهان مالکیت 60درصد از آن می‌شود و این موضوع با مخالفت کیمیایی روبه‌رو می‌شود. حتی در مقطعی این شراکت تا جایی پیش رفت که تبلیغات این مدرسه از شبکه ماهواره‌ای جم پخش شد که حواشی زیادی را ایجاد کرد.  به‌جز تعویق چندباره زمان اکران فیلم، موضوع استفاده از صدای آقای امیرعباس گلاب یکی از آخرین حواشی فیلم است. وقتی حضور این خواننده جوان در این پروژه و استفاده از صدایش مطرح شد، اختلافات دوطرف دوباره زنده شد. ظاهرا گلاب هم کم‌وبیش دراین‌باره به مشکل برخورده و ابتدا به او وعده استفاده از صدایش داخل فیلم داده شده بوده ولی نهایتا اتفاقات طور دیگری پیش رفته است. آنچه مشخص است، دلیل اصلی سرنوشت فعلی قاتل‌اهلی مشخص نیست ولی هرچه هست، مشخص است که فیلم مشکل دارد. چه به‌دلیل کارگردانی چه دخالت‌های تهیه‌کننده؛ حال زار قاتل اهلی حاصل یک خودزنی است.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.