حضور نیروهای فرامنطقه‌ای در راستای نا امن نشان دادن منطقه/ آمریکا با تمام تجهیزاتش حرفی برای گفتن ندارد
  • 1396/09/09 17:35
  • 25749
فرمانده منطقه دوم دریایی ولایت نداجا در گفت‌وگو با زیتون مطرح کرد؛

حضور نیروهای فرامنطقه‌ای در راستای نا امن نشان دادن منطقه/ آمریکا با تمام تجهیزاتش حرفی برای گفتن ندارد

دریادار دوم عباسی گفت: هرگونه حضور و فعالیت آمریکایی‌ها در منطقه، حتی فعالیت امداد و نجات را نامشروع می‌دانیم.

به گزارش زیتون، امیر دریادار دوم رضا عباسی، فرمانده منطقه دوم دریایی ولایت نداجا که به مناسبت روز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی به تبریز سفر کرده است، با حضور در دفتر تحریریه پایگاه خبری زیتون، به سؤالات ما پاسخ گفت که بخش‌های برگزیده این مصاحبه در ادامه از نظرتان می‌گذرد.

مشروح گفت‌وگوی اختصاصی زیتون با این فرمانده نیروی راهبردی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران،  در روزهای آتی منتشر خواهد شد.

امیر عباسی در تشریح ضرورت‌های حضور در آبهای آزاد، بیان داشت: پنجاه ناو گروهی که تاکنون به آبهای بین‌المللی تاکنون ارسال شده است، هر کدام هدف خاصی را دنبال کرده‌اند. یکی از رسانه‌های خارجی طی تحلیلی مدعی شد که نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نخواهد توانست در آبهای بین‌المللی و بخصوص اقیانوس اطلس حضور یابد ولی ما توانستیم به اقیانوس اطلس شمالی سفر کنیم و طبق دستور مقام معظم رهبری نیز در ماههای آتی برنامه‌ای برای حضور در حیات خلوت آمریکای جنایتکار داریم.

وی اضافه کرد: وقتی پرچم ما در آبهای بین‌المللی به اهتزاز در می‌آید، نشان دهنده این موضوع خواهد بود که تحریم‌ها هیچ اثری در توانمندی‌های ما نخواهد داشت و حضور نیروی دریایی در آبهای آزاد حامل پیام صلح جمهوری اسلامی ایران به کشورها و ملت‌های مختلف است.

فرمانده منطقه دوم دریایی ولایت اضافه کرد: قبل از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، نیروی دریایی ما وابسته بود و مستشاران دیگر کشورها در ارتش حضور داشتند و این نگرانی وجود داشت که بعد از انقلاب دچار مشکل شویم، ولی در جریان دوران دفاع مقدس انقلاب اسلامی توانستیم خود را ثابت کرده و عملکرد درخشانی را ارائه دهیم. بعد از پیروزی انقلاب، تأکید ویژه‌ای برای سازماندهی و تربیت نیروی انسانی در داخل کشور داشتیم که دانشکده‌های افسری تأسیس شدند و پس از آن تلاش کردیم که بدون حضور مستشاران، نیروی دریایی را راهبری کرده و سپس به حوزه بازسازی تجهیزات روی آوردیم که نتایج درخشانی در پی داشت.

دریادار دوم عباسی متذکر شد: کشورهای معدودی در دنیا، امکان ساخت زیردریایی را در اختیار دارند، ما در ابتدا موفق شدیم زیر دریایی طارق را بازسازی کرده و اکنون اقدام به ساخت زیردریایی در ابعاد و تناژ‌های مختلف می‌کنیم که دستاورد بزرگی است.

وی خاطرنشان کرد امنیت پایدار دریاها زمانی میسر می‌شود که نیروهای دریایی تمامی کشورهایی که به دریا دسترسی دارند، بتوانند در ایجاد آرامش کشور تلاش کنند و نیازی به حضور نیروهای فرامنطقه ای وجود ندارد. حضور فرامنطقه ای ها هدفی جز نا امن نشان دادن منطقه و تلاش برای فروش سلاح به کشورهای منطقه در این راستا ندارند. نیروهای فرا منطقه‌ای با حضور در آبهای منطقه درصدد مخابره این پیام هستند که نیروهای منطقه‌ای توان تأمین امنیت را ندارند.

امیر عباسی خاطرنشان کرد: در تحلیل توازن قدرت بین کشورها همیشه به قدرت ایمان و اراده اشاره می‌کنیم که این موضوع در جبهه‌های مختلف مثل جبهه مقاومت یا دوران جنگ تحمیلی برای همگان ثابت شده است. برای رزمندگان نیروهای مسلح کشورمان چون از خودباوری کافی برخوردارند و بر اساس باورهای دینی عمل می‌کنند، تجهیزات حرف اول را نمی‌زند و مسائل دیگری تعیین کننده است. در عرصه دریا در دوران دفاع مقدس و بعد از آن هم در چند وهله، این موضوع را نشان داده‌ایم که ایالات متحده آمریکا با تمام نیروها و امکاناتش در برابر ما حرفی برای گفتن نداشته و مغلوب ایمان، اراده رزمندگان ما شده است.

فرمانده منطقه دوم دریایی ولایت تأکید کرد:در صنعت، ساخت ماشین راحت‌ترین و ساخت زیر دریایی سخت‌ترینِ کارهاست. اگر در هر عرصه‌ای روحیه‌ی جهادی وجود داشته باشد، خواهیم توانست موفق عمل کنیم. وقتی زیر دریایی می سازیم که 500 متر در زیر دریا عملیات می‌کند، چرا نمی‌توانیم اقدام به تولید یک خودرو نماییم؟ باید جوانب دیگر را بررسی کنیم تا علت مشخص شود.

وی خاطرنشان کرد: در منطقه دریای عمان و شمال اقیانوس هند حضور مداومی داریم، شناورهای رزمی خود را در این منطقه مستقر کرده و در حال اجرای فعالیت‌های اطلاعاتی و عملیاتی خودمان هستیم و  اشراف اطلاعاتی ما در این حوزه‌ها ثابت شده است و ناوگروه‌های ما در این منطقه نیز به مأموریت‌های خود ادامه می‌دهند.

دریادار دوم عباسی دو ماه قبل بود که مطلع شدیم یک لنج ماهیگیری ایرانی در حال غرق شدن بود که ما نیز به ناو موشک‌انداز فلاخن که در محور گشت خودش در حال گشت زدن بود، ابلاغ کردیم که با حداکثر سرعت به‌سمت لنج حرکت کند و این لنج را نجات دهد، در همین حین در مکالماتی که بین ناو pc02 آمریکایی با یک واحد آمریکایی دیگر که احتمال می‌دهیم واحد سرفرماندهی آن بوده باشد، اعلام شد که "یک لنج ایرانی در حال غرق شدن است و ما برای نجات آن لنج به‌سمتش حرکت می‌کنیم".

وی افزود: از آنجایی که ما از اهداف و ماهیت حضور نامشروع ناوگان آمریکا در خلیج فارس و دریای عمان اطلاع داریم، به ناو آمریکایی اخطار دادیم که از هرگونه نزدیک شدن به لنج ایرانی خودداری کند و ما خودمان براساس شرح وظایف‌مان در حوزه روابط بین الملل دریایی مقتدرانه عمل می‌کنیم. ناو موشک‌انداز فلاخن به‌سمت لنج صیادی رفته و تیم امداد و نجات خودش را به این لنج اعزام کرد و در پی تعمیر آن بود که پس از انجام اقداماتی که در حوزه امداد و نجات و آذوقه و سوخت انجام شد، این لنج را به‌سمت بندر راهبردی جاسک یدک کرده در این بندر پهلو گرفت. 

فرمانده منطقه دوم دریایی ولایت گفت: با تکذیب اظهارات فرماندهی ناوگان آمریکا مبنی بر عدم‌دریافت اخطار از ناو نیروی دریایی ارتش، تأکید کرد: در پاسخ به تکذیب فرمانده آمریکایی مصاحبه‌ای انجام دادم که مستندات مکالمه با ناو آمریکایی را در اختیار داریم و در صورت رضایت فرماندهی، آن را انتشار خواهیم داد که بعد از آن مصاحبه، دیگر پاسخی از ناوگروه آمریکایی دریافت نشد!

وی تأکید کرد: ما در منطقه حضور داریم و مأموریت‌مان را انجام می‌دهیم و هرگونه حضور و فعالیت آمریکایی‌ها در این منطقه حتی فعالیت امداد و نجات را نامشروع دانسته و هیچ نیازی به حضور ناوگان آمریکا در منطقه نداریم.

امیر عباسی تصریح کرد: نیروی دریایی خود را منحصر به دریا نکرده و اقدامات گوناگونی انجام می‌دهد، فرودگاه بندر جاسک تا پایان این ماه افتتاح می‌شود که توسط نیروی دریایی ساخته شده است؛ همچنین در زمینه رفع محرومیت و کمک به ساکنان منطقه در زمینه‌های مختلف اقداماتی در حال انجام است.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.