تشریح برنامه‌های عزاداری سه روز پایانی ماه صفر/ تجمعات عزاداریِ تبریز در حد قابل قبولی برگزار می‌شود
  • 1396/08/23 14:10
  • 25533
دبیر ستاد مشترک برگزاری مراسمات مذهبی استان؛

تشریح برنامه‌های عزاداری سه روز پایانی ماه صفر/ تجمعات عزاداریِ تبریز در حد قابل قبولی برگزار می‌شود

دانش آرا گفت: در دستجات عزاداری اکثرا آقایان حضور دارند ولی در تجمعات خیابانی که در مناسبت‌های مختلف تشکیل می شود، امکان حضور بانوان نیز فراهم می‌شود.

به گزارش زیتون، عباس دانش آرا، دبیر ستاد مشترک برگزاری مراسمات مذهبی آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار زیتون اظهار داشت: مراسم عزادارای 28 ماه صفر به مناسبت رحلت رسول اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) با شرکت هیئات مذهبی و عموم مردم تبریز، روز جمعه از ساعت 10 صبح از محل مسجد کبود شروع و در قالب مراسم سینه زنی به طرف مصلی اعظم امام خمینی (ره) حرکت می‌کند که نهایتاً با برگزاری نماز جمعه پایان می‌یابد.

وی افزود: همچنین مراسم عزاداری و سینه زنی دستجات حسینی، روز شهادت امام رضا (ع) با شرکت آحاد مردم در روز یکشنبه از ساعت 10 صبح مقابل مسجد کبود آغاز می‌شود گه در این تجمع نیز حرکت به سمت مصلی تبریز خواهد بود.

وی در ارزیابی خود از برگزاری تجمعات عزاداری در تبریز، گفت: تجمع عزاداری در تاسوعا و عاشورای حسینی چند سالی است که در تبریز اجرا می شود که تلاش می‌کنیم به صورت هرچه بهتر برگزار شود و با توجه به حضور پررنگ سطوح مختلف مردم از نظر کمی و کیفیت برگزاری مراسم، شاهد اجرای قابل قبول این گونه مراسمات هستیم.

دانش‌آرا خاطرنشان کرد: تفاوت تجمع با دسته عزاداری ثابت بودن مکان عزاداری است، چرا که در تجمعات پایگاه و مکان مشخصی ایجاد می‌شود. همچنین در دستجات عزاداری اکثرا آقایان حضور دارند ولی در تجمعات خیابانی که در مناسبت‌های مختلف تشکیل می شود، امکان حضور بانوان نیز فراهم می‌شود.

دبیر ستاد مشترک برگزاری مراسمات مذهبی آذربایجان‌شرقی اضافه کرد: عزاداری در تبریز از دیرباز به صورت دستجات عزاداری برگزار می شود که نمود آن در عزاداری های بازار بزرگ تبریز که به صورت سنتی برگزار می شود، مشاهده می‌شود که در آن هر یک از محلات تبریز با 3 هیئت از یک طرف داخل می شوند و با انجام عزاداری خود از سمت دیگر بازار خارج می شوند.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.