فرو ریختن نظریه سفارشی «گسل شمال تبریز» با زلزله وسیع غرب کشور
  • 1396/08/23 13:08
  • 25532
یادداشت وارده - علی جعفری‌آذر؛

فرو ریختن نظریه سفارشی «گسل شمال تبریز» با زلزله وسیع غرب کشور

طول جغرافیایی خط گسل مورد اکتشاف کارشناسان شما از کجا تا کجاست؟ شمال تبریز از شهرک باغمیشه تا فرودگاه امتداد دارد آیا طول این خط گسل نیز، مثل عرض آن فقط از یوسف آباد تا آخر حیدر آباد امتداد دارد؟

گروه سیاسی زیتون/ یادداشت وارده - علی جعفری آذر

زلزله 21 آبان درعین حال که بسیار خسارت بار و ناراحت کننده برای هر انسان و خاصه ملت عزیز ایران است، اما حوزه احساس و وسعت جغرافیای این زلزله که حسب اعلام رسانه ها، نه تنها در کرمانشاه و ایلام و ایران و عراق، بلکه در کشورهای پیرامون و حتی دور دست مردم عادی آنرا احساس کرده بودند یک پیام بسیار روشن دارد و آن اینکه اصرار بر نظریات به اصطلاح کارشناسی غلط و غیر مسئولانه  و جهت گیری و اقدام دستگاهها مسئول، بر اساس آن نظریات غلط، چیزی جز افزایش حجم خسارتها و تلفات و آلام ملت و دولت در حوادث ندارد.

برای مثال، دهها سال است در نشریات و بعضاً کتابها و حتی ادبیات مسئولان تبریز از ((گسل شمال تبریز)) صحبت می شود و حوزه اثر این گسل در فهم این مسئولان یعنی از ((یوسف آباد تا حیدر آباد)) و بر اساس همین تز و کشف به اصطلاح علمی ((قرار گرفتن در خط گسل)) این منطقه از کلانشهر تبریز که بیش از چهارصد هزار نفر از جمعیت ((چند برابر جمعیت مناطق زلزله اخیر درکرمانشاه و ایلام)) این شهر  را در خود جای داده است، آثاری از عمران و توسعه و سرمایه گذاری را نمی بیند.

خلاصه اینکه زلزله اخیر با توجه به وسعت اثر آن قبل از آنکه ساختمانها را فرو بریزد، نظریات سفارشی و ساختگی را که پیراهن علمی بر آن پوشانده اند، فرو ریخته است.

حال با توجه به گستره جغرافیایی و حوزه احساس و اثر زلزله، برای چندمین بار از مسئولان عزیز و پرتلاش حوزه عمران شهرمان می پرسیم:

1- عرض جغرافیایی شهر تبریز از اتوبان جنوبی تا اتوبان شمالی چقدر است؟ و از طرف دیگر عرض خط گسل مورد اکتشاف کارشناسان شما که اصرار دارید آنرا بنام ((گسل شمال تبریز بنامید)) چقدر است؟ آیا همه آن خط به باریکی صراط قیامت در بخش شمال تبریز قرار دارد و در صورت فعال شدن حوزه اثر آن نیز به همان مردم ساکن که مهاجرین غیر قانونی؟! و مستضعفین هستند، خلاصه می شود؟

2- طول جغرافیایی خط گسل مورد اکتشاف کارشناسان شما از کجا تا کجاست؟ شمال تبریز از شهرک باغمیشه تا فرودگاه امتداد دارد آیا طول این خط گسل نیز، مثل عرض آن فقط از یوسف آباد تا آخر حیدر آباد امتداد دارد؟ که از همه نعمتهای عمرانی، سرمایه گذاری و بهداشتی بجز نعمت مشارکت در انتخابات، مراسمات دینی و ملی، دفاع مقدس و تقدیم هزاران شهید محروم شده اند؟ 

3- با عنوان گذاشتن سکونت گاه غیر رسمی ((بعد از دهها سال سکونت مردم در آن محلات)) یا واقع شدن درخط گسل! و هزاران صغری و کبرای یاس آور دیگر، چه مسئولیتی ازمسئولان مربوطه و دستگاههای مسئول در صورت بروز حوادت برداشته می شود؟

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.