مشهورترین پدر و پسرهای فوتبال جهان
  • 1396/08/15 09:53
  • 25411
به بهانه دعوت امیرعابدزاده به تیم ملی:

مشهورترین پدر و پسرهای فوتبال جهان

پدرانی که سال ها پیش در فوتبال خاطره ساز شدند و سال ها بعد فرزندانشان نیز در سطح اول مطرح شدند. تاریخ فوتبال دنیا موارد زیاد اینچنینی را به خود دیده هر چند همواره این تحلیل مطرح شده که پسران ستارگان فوتبال زیر سایه پدران خود قرار گرفتند و هرگز جایگاه آنها را در فوتبال به دست نیاوردند

چزاره مالدینی و پائولو مالدینی

چزاره مالدینی یکی از مهم ترین چهره های فوتبال ایتالیا بود. جالب اینکه فرزند جوان او هرگز زیر سایه پدر باقی نماند و تبدیل به یکی از مهم ترین بازیکنان تاریخ قرن بیستم شد. پائولو مالدینی در تمام دوران فوتبال خود در میلان حضور داشت و به همراه این تیم به تمام عناوین باشگاهی رسید هر چند با وجود حضور در فینال جام جهانی و جام ملت های اروپا هرگز موفق به فتح یک جام ملی نشد. چزاره مالدینی نیز یکی از با سابقه ترین بازیکنان تاریخ میلان بود و در دنیای مربیگری نیز به شهرت رسید و سرمربی تیم ملی ایتالیا در جام جهانی 98 فرانسه بود. پست مالدینی پدر و پسر مدافع بود.

 

 

الکس و مارک چمبرلین

الکس چمبرلین یکی از بهترین استعدادهای فوتبال انگلیس در سال های گذشته فرزند مارک چمبرلین ستاره سابق لیگ برتر انگلیس است. دوران اوج مارک چمبرلین در باشگاه پورتسموث رقم خورد. مارک چمبرلین همچنین در فاصله سال های 82 تا 84 در تیم ملی انگلیس حضور داشت و در 8 دیدار نیز به میدان رفت. الکس چمبرلین اما در مسیر موفق تری از پدر خود قدم برداشته است. او چندین سال در آرسنال حضور داشت و حالا در لیورپول بازی می کند و یکی از امیدهای تیم ملی انگلیس برای جام جهانی 2018 است. هم چمبرلین پدر و هم چمبرلین پسر به عنوان وینگر در فوتبال حضور داشتند.

 

 

اندی و دوانته کول

اندی کول یکی از خاطره انگیز ترین مهاجمان منچستریونایتد در دهه 90 بود. او به همراه دوایت یورک زوجی مرگبار را در خط حمله یونایتد سر الکس فرگوسن تشکیل داده بودند. اندی کول در دوران فوتبال باشگاهی در 509 بازی 229 گل به ثمر رساند و در فاصله سال های 95 تا 2001 نیز در تیم ملی انگلیس حضور داشت. فرزند جوان او دوانته کول اما در ابتدای مسیر حرفه ای خود قرار دارد. دوانته که محصول آکادمی منچسترسیتی است در حال حاضر در فلیدوود تاون بازی می کند و امید دارد در آینده به عضویت تیمی بزرگ در آید.

 

 

یوهان و یوردی کرایف

یوهان کرایف به عنوان یکی از تاثیرگذار ترین بازیکنان تاریخ فوتبال شناخته می شود و تقریبا در تمام انتخاب های مربوط به برترین بازیکنان تاریخ قرن بیستم در میان 5 بازیکن اول لیست قرار دارد. کرایف در دوران اوج خود در آژاکس در 240 بازی 190 گل برای این تیم به ثمر رساند و سه بار به همراه آژاکس قهرمان اروپا شد و تجربه حضور در فینال جام جهانی را نیز به دست آورد. او همچنین در قامت مربی یکی از مهم ترین تئوریسن های فوتبال بود و بارسلونا را در سطح قدرت های اول فوتبال اروپا قرار داد. یوردی کرایف اما بر خلاف پدر خیلی در فوتبال بازیکن مهمی نشد. با وجود استعداد خوبی که در فوتبال یوردی دیده می شد غیر از دو سال موفق در بارسلونا او به موفقیت دیگری در فوتبال نرسید هر چند در قهرمانی منچستریونایتد در لیگ قهرمانان اروپا سال 99 یکی از بازیکنان این تیم بود که همواره روی نیمکت حضور داشت. هم کرایف پدر و هم کرایف پسر به عنوان هافبک هجومی در فوتبال حضور داشتند.

 

 

هنریک و جوردن لارسن

پیش از ظهور زلاتان ابراهیموویچ در فوتبال سوئد، هنریک لارسن سرشناس ترین بازیکن فوتبال این کشور بود. اوج دوران فوتبال لارسن در باشگاه سلتیک اسکاتلند رقم خورد در حالی که هنریک در این باشگاه در 221 بازی 174 گل به ثمر رسانده بود و پس از آن نیز به مدت 2 سال راهی بارسلونا شد و به همراه این تیم لیگ قهرمانان اروپا را به دست آورد. لارسن به همراه سوئد در جام جهانی 94 سوم جهان شد و در جام جهانی 2002 و 2006 نیز برای سوئد به میدان رفت. فرزند جوان او جوردن لارسن در حال حاضر 20 سال سن دارد و در تیم ان ای سی هلند حضور دارد. جوردن نیز مانند پدر خود مهاجم است.

 

 

پیتر و کسپر اشمایکل

هواداران منچستریونایتد گلر شش دانگ خود در دهه 90 را به خوبی به یاد دارند. پیتر اشمایکل دانمارکی که مانند یک وایکینگ قدرتمند بود و باز کردن دروازه یونایتد را تبدیل به کاری دشوار کرده بود. اشمایکل در فاصله سال های 91 تا 99 در منچستریونایتد حضور داشت و به همراه این تیم قهرمان لیگ قهرمانان اروپا و لیگ برتر انگلیس شد. او در همان سال ها مشغول تربیت پسر خود کسپر اشمایکل بود که تصمیم داشت از او نیز گلری درجه یک بسازد. نکته جالب اینکه کسپر نیز در نهایت تبدیل به گلری سرشناس شد و مانند پدرش قهرمان انگلیس شد آنهم با تیم شگفتی ساز لسترسیتی. پیتر سال ها پیش گلر تیم ملی دانمارک بود و حالا کسپر گلر اول تیم ملی این کشور است.

 

 

دنی و دالی بلیند

دنی بلیند بازیکنی کلیدی برای آژاکس در حد فاصل سال های 1986 تا 1999 بود و در 327 بازی برای این تیم به میدان رفت. بلیند در عضویت تیم ملی هلند نیز قرار داشت و شاید تصور نمی کرد روزی پسرش در این موقعیت قرار بگیرد و یکی از کلیدی ترین مردان هلند باشد. دالی بلیند مانند پدرش این روزها در پست دفاع بازی می کند اما او یک بازیکن چند پسته است که با درخشش در جام جهانی 2014 نام خود را سر زبان ها انداخت و پس از آن راهی منچستریونایتد شد. نکته جالب در خصوص پدر و پسر حضور دنی به عنوان سرمربی تیم ملی هلند بود که پسرش به عنوان یکی از ملی پوشان در تیم او به میدان می رفت.

 

 

فرانک و فرانک لمپارد 

فرانک لمپارد بازیکن محبوب وست هام در دهه 70 و 80 میلادی نام فرزندش را نیز فرانک گذاشت فرزندی که سال ها بعد در فوتبال از پدرش نیز پیشی گرفت و تبدیل به یکی از مهم ترین هافبک های فوتبال دنیا شد. فرانک لمپارد پدر در پست دفاع چپ بازی می کرد اما پسر او هافبک مرکزی شد و آماری خیره کننده را در گلزنی به نام خود ثبت کرد. فرانک لمپارد پسر در 647 بازی دوران بازیگری خود 193 گل به ثمر رسانده بود.

 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.