سیاست و اقتصاد وسیله‌ای برای بی‌خیالی فرهنگی
  • 1396/08/02 11:44
  • 25241
یادداشت وارده - محمدرضا سبزی؛

سیاست و اقتصاد وسیله‌ای برای بی‌خیالی فرهنگی

جالب است که عموم مردم هم نبست به کنش‌های فرهنگی،  واکنش‌های منفعلانه دارند، در واقع فرهنگ در اولویت مردم نیست.

گروه سیاسی زیتون/ یادداشت وارده - محمدرضا سبزی؛

واکنش مقامات اروپایی به اظهارات ترامپ، نحوه پرداخت سهام عدالت، اختلاس چند هزار میلیاردی، افزایش تحریم های یک‌جانبه آمریکا، جریمه چند هزار میلیون پوندی فلان باشگاه فوتبال به خاطر عدم ناهماهنگی و هزاران خبر دیگر که عموما یا سیاسی است و یا اقتصادی . قطعا تیتر اخبار منتشره در کشور یا سیاسی است و یا اقتصادی.

اینها خبرهایی است که از تلویزیون، رادیو، سایتهای خبری و دیگر رسانه‌ها همه روزه به مخاطبان ارائه می‌شود. 

اگر کمی منتقدانه از منظر موضوعات ارائه شده به اخبار نظری بیاندازیم، خواهیم دید که آنچه به سیاق همیشه مورد ظلم واقع می شود، مقوله فرهنگ و امور فرهنگی است. عموما خبرهای فرهنگی که در صداوسیما ارائه می‌شود یا در قالب بسته‌های خبری کوتاه و یا جزو خبرهای ضمیمه شده به یک خبر سیاسی، اقتصادی است و در سایت‌های خبری هم به ندرت تیتر فرهنگی منتشر می‌شود  و آنطور که باید و شاید نسبت به این امور پرداخت نمی‌شود. 

جالب است که عموم مردم هم نبست به کنش‌های فرهنگی،  واکنش‌های منفعلانه دارند، در واقع فرهنگ در اولویت مردم نیست.(به غلط یا به درست).

همه این گزاره‌ها نشان دهنده یک مساله است و آن سیاسی شدن تمامی شئون زندگی اعم از اقتصاد، فرهنگ و دیگر بخش‌هاست؛ (سیاسی به معنی مصطلح نه به معنای آرمانی) یعنی آن چیزی مورد توجه عموم و رسانه‌ها قرار می گیرد که بویی از سیاست داشته باشد، فرهنگ به شرطی اولویت‌دار می شود که با آن بتوان بهره‌برداری سیاسی کرد، بتوان حال یکی از احزاب را گرفت، بتوان در قالب بیانیه واکنش نشان داد یا بتوان با آن مذاکره راه انداخت و ...

و جالبتر از همه این که مسئولان فرهنگ هم در این انفعال عمومی به بی‌خیالی و ولنگاری لمیده‌اند و منتظرند اجانب یک پدیده فرهنگی راه بیاندازند و آقایان نسبت به تهدید بودن یا نبودن آن تصمیم بگیرند و به قول خودشان مدیریت نمایند؛ اما دریغ از ابتکار و نوآوری

مخلص کلام اینکه: مردم ایران هدف آماج افکار و فرهنگ هاست، چنانچه منفعلانه رفتار شود، نبست به داشته‌های هویتی پرداخته نشود، سیاست در رأس امور قرار گیرد و فرهنگ در ذیل آن، بی‌تردید مشکلات هویتی در آینده دامن‌گیر فضای عمومی مردم خواهد شد و هر جامعه ای که مشکلات هویتی دامن‌گیرش شود، تهدید نظامی اولین تهدید روبروی آن جامعه خواهد بود.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.