عدالت و انصاف را پیشه خود قرار داده و ظلم نکنید/ شان نماینده خبرگان رهبری باید حفظ شود
 • 1396/06/21 17:50
 • 24682
نامه سرگشاده حجت الاسلام تقی زاده خطاب به هاشم زاده هریسی؛

عدالت و انصاف را پیشه خود قرار داده و ظلم نکنید/ شان نماینده خبرگان رهبری باید حفظ شود

هاشم زاده هریسی چندی پیش در نشست خبری خود با خبرنگاران مطالبی را در مورد امام جمعه سابق تبریز مطرح کرده بود که رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی آذربایجان‌شرقی در نامه ای سرگشاده به این صحبتها واکنش نشان داد.

به گزارش زیتون، حجت الاسلام والمسلمین حسین تقی زاده، در تاریخ 21 شهریور ماه با انتشار نامه‌ای سرگشاده که در اختیار دفتر دفتر پایگاه خبری زیتون قرار گرفت؛ نسبت به اظهارات اخیر آیت الله هاشم هاشم زاده هریسی، یکی از نمایندگان مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری واکنش نشان داد.

متن کامل نامه به شرح زیر است؛

کُلُّ نَفْسٍ بِمَا کَسَبَتْ رَهِینَةٌ . (المدثر آیه : 38)

اخیراً حضرت حجت الاسلام والمسلمین آقای هاشم زاده هریسی یکی از نمایندگان مردم استان آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری، طی نشست خبری با خبرنگاران، مطالبی در خصوص نماینده محترم ولی فقیه در استان و امام جمعه معظم سابق تبریز حضرت آیت ا... مجتهد شبستری دام عزه گفته اند .اینجانب بر خود وظیفه میدانم بر اساس تکلیف شرعی، سیاسی و اجتماعی و به عنوان یک سرباز ولایت، در پاسخ به گفته های بی اساس این نماینده خبرگان رهبری، در دفاع از شخصیت فقیه مجاهد که 22 سال مسئولیت نمایندگی ولی فقیه و امامت جمعه استان را تقبل و با تمام وجود در دفاع از اسلام ناب محمدی(ص) و ارزشهای اسلامی و اجرای منویات ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت ا... العظمی امام خامنه ای(مدظله العالی) و پاسداری از آرمانهای والای حضرت امام عظیم الشان(ره) و شهدای عالیقدر و خدمت صادقانه و ارزنده ای را برای اهالی ولایتمدار استان بویژه مردم فهیم و شهید پرور تبریز مبذول داشته اند، مطالبی هرچند مختصر را معروض دارم.

 1. کسی که در کسوت ارزشمند روحانیت عظیم القدر قرار گرفته است بسیار ضرورت دارد که در گفتار، نوشتار، رفتار و حتی در نشست و برخاست خویش دقت لازم را داشته باشد و با رعایت تقوی الهی از بیان و تکرار حرفهای بی پایه، نسنجیده و اختلاف برانگیز جداً خودداری نماید و الگوی خوبی در جامعه اسلامی برای عموم اقشار مختلف مردم بویژه روحانیت محترم و طلاب عزیز باشد و جلوتر از دیگران در خط ولایت و رهبری که معمار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) آن را ترسیم نموده اند،حرکت کرده و با آویزه گوش قرار دادن اوامر و نواهی و منویات و رهنمودهای ولی امر مسلمین جهان حضرت امام خامنه ای(مدظله العالی) بتواند به وظایف و مسئولیت خطیر خود، جامه عمل بپوشاند.

وظیفه این نماینده خبرگان رهبری اول حفظ کرامت و بزرگواری موکلین خود می باشد چون مردم فهیم آذربایجان شرقیو تبریز قهرمان و شهید پرور که در غیرت دینی، ایمان، جهاد و شهادت و پیشتازی در عرصه های مختلف و حساس و نیز در ولایتمداری و پیروی از اهل بیت عصمت و طهارت (ع) زبانزد عام و خاص هستند به هیچ وجه راضی نیستند که منتخب آنان مسائل و مشکلات اصلی امروز کشور را همانند پیگیری اقتصاد مقاومتی، حل مشکل بیکاری جوانان،رفع گرانی و معضلات معیشتی و مطالبات فرهنگی مردم و تقویت جبهه مقاومت و قدردانی از خدمتگزاران صدیق جمهوری اسلامی را فراموش نماید و به جای آنها پشت سر یک شخصیت دینی، علمی، جهادی و سیاسی و اجتماعی یعنی نماینده سابق ولی فقیه در استان که 22 سال به عنوان یار و یاور صدیق امام و رهبری بوده و به اسلام عزیز و انقلاب اسلامی و مردم نجیب استان خدمت کرده و با حماسه آفرینی منحصر به فرد در سال 1388 در مقابل فتنه گران و موضع گیری های حکیمانه در مواقع حساس تاریخ انقلاب اسلامی و مدیریت هوشمندانه در استان و با ساخت مصلی اعظم حضرت امام خمینی(ره) و آبادانی و ارتقای علمی حوزه های علمیه استان بویژه حوزه جدید الاحداث حضرت ثامن الحجج (ع) و ده ها خدمات ارزشمند دیگر برگ زرینی در تاریخ آذربایجان شرقی ثبت نمودند، زبان بدگویی و بد اخلاقی را باز کند و راه اهانت و تحقیر در حق بزرگان دین را در جامعه رواج دهد.

 1. جناب آقای نماینده محترم خبرگان رهبری، جنابعالی در جایگاه فعلی که مورد تکریم مردم هستید، از برکات مجلس خبرگان رهبری می باشد بهمین جهت شکرگزاری و قدر دانی این نعمت بدست آمده این است که مشی، حرکت، گفتار و رفتار و موضع گیری یک نماینده مجلس خبرگان رهبری بسیار سنجیده، معقول، مستدل، همسو و منطبق با منویات ولی امر مسلمین جهان امام المسلمین حضرت آیت ا... العظمی خامنه ای(مد ظله العالی) باشد تا مردم شریف و موکلین محترم در دفاع از اسلام، انقلاب اسلامی و پیروی و اطاعت از مقام شامخ ولایت امیدوار، دلگرم و جدی تر باشند، مثال بارز آن در خصوص فتنه 88  میباشد که در عاشورای حسینی به ساحت مقدس سالار شهیدان حضرت ابا عبد ا... الحسین (ع) و امام عظیم الشان خمینی کبیر(ره) و اصل ولایت فقیه اهانت و با سوت و کف زدن و سنگ انداختن به عزاداران عزیز و آتش زدن به خیمه های عزاداری، قلب نازنین رسول اکرم حضرت محمد(ص) را جریحه دار و میلیون ها امت اسلامی و مردم عاشق اهلبیت عصمت و طهارت(ع) را داغدار کردند و با قصد براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و اردو کشی خیابانی، اموال مردم را به آتش کشیده و ده ها نفر از هموطنان عزیز بویژه بسیجیان جان برکف و در عین حال مظلوم را مجروح و به شهادت رساندند و با شبیه سازی جنگ احزاب کار را به جایی کشاندند که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در خطبه های نماز جمعه مورخ 29 خرداد سال 88 در مصلی تهران با دیده گریان و قلب محزون به صاحب و مولی و آقای خود حضرت بقیه ا... العظم ((ارواحنا فداه)) متمسک و تابحال در اکثر سخنرانی ها و بیاناتشان خطر فتنه را متذکر و همگان را به بصیرت دعوت کرده و
   می نمایند، ولی بسیار جای تعجب و تاسف است که جنابعالی از سال 88 موضع خود را مشخص
   نکرده اید و حتی امروز هم در برابر سوال خبرنگاران تفره می روید و میگویید" ترجیح می دهم در این مورد کلمه ای نگویم" اما در تخریب شخصیت بزرگوار و عمار ولایت در آذربایجان شرقی از طریق صدور بیانیه یا نشست های خبری، وبلاگ منتسب به خودتان آن هم با دفعات مکرر ، اقدام
   می نمایید. شما را به خدا آیا اینگونه موضع گیری ها در شان نماینده خبرگان رهبری و برازنده مردم شهید پرور و پیشتاز استان است؟ مردمی که در فتنه 88 با لبیک به دعوت حضرت آیت ا... شبستری(دامت برکاته) و با در دست داشتن علم و پرچمهای سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) یک روز زودتر از سایر استانها به خیابانها آمدند و با حماسه آفرینی کم نظیر مشت محکمی به دهان سران فتنه و حامیان خارجی و داخلی آنان زدند.
 2. در مصاحبه خودتان گفته اید که برخی ها در گذشته انتظار داشتند که به جز یک نفر شخص دیگری در حوزه های علمیه استان درس خارج فقه تدریس نکند، پاسخ این قسمت از اظهارات شما را اینگونه باید گفت: اولاً تدریس درس خارج در استانها طبق آیین نامه و مقررات شورای محترم مدیریت حوزه های علمیه قم پایه گذاری و تدریس می شود. اگر باور و یا اطلاع ندارید لطفاً چارت تشکیلاتی و آیین نامه حوزه علمیه قم را مطالعه و آگاهی پیدا کنید.

ثانیاً درس خارج گفتن از زمان حضرت آیت ا... مرحوم حاج شیخ مسلم ملکوتی(طابه ثراه) در مدرسه طالبیه به مدت 13 سال تدریس می شد فقط3 ماه در تابستانها بعد از تعطیل شدن درس خارج فقه ایشان آیت ا... مرحوم شیخ مرتضی بنی فضل(ره) تدریس میکردند، در آن زمان جنابعالی در استان بودید اگر فراموش نکرده باشید، پس چه عجب در آن زمان لب به اعتراض نمی گشودید؟ و بعد از برگشت حضرت آیت ا... مرحوم حاج شیخ مسلم ملکوتی(ره) به حوزه های علمیه قم، جهت اینکه خللی در ارتقای سطوحعالی حوزه های علمیه استان بویژه حوزه علمیه طالبیه با سابقه درخشان خودپیش نیاید،حضرت آیت ا... مجتهد شبستری(دامت برکاته) فقیه وارسته و دانشمند عالیقدر قریب به 22 سال در حوزه علمیه تبریز، خارج فقه را با کیفیت عالی تدریس فرمودند که اکثر مطالب آن چاپ، نشر و یا در حال چاپ می باشد. این موضوع نه تنها قابل اعتراض نیست بلکه باعث افتخار است که نماینده ولی فقیه سابق در استان برای پیشبرد اهداف حوزه های علمیه و ارتقای سطوح عالی حوزه ها، نهاینت دلسوزی و تلاش را مبذول فرموده اند.

ثالثاً بعضی ها که مایل به تدریس خارج فقه در حوزه ها بوده و هستند باید به مدیریت محترم حوزه علمیه مراجعه و یا از طریق مدیران استانی حوزه ها درخواست تدریس خارج فقه را نموده و در صورت تطابق با مقررات و اخذ مجوز و صدور صلاحیت، اقدام به تدریس نمایند و با بی انصافی و بی اطلاعی از اصل موضوع و یا عدم توانایی تدریس، دیگران را متهم به تکروی و تنگ نظری ننمایند.

 1. حضرتمستطابعالی به عنوان یک روحانی دینی لازم است عدالت و انصاف را پیشه خود قرار داده تا در اذهان عمومی در مضان بی عدالتی و بی انصافی قرار نگیرید از این جهت که جنابعالی گفته اید "80 درصد مردم از تغییر راضی و به راحتی نفس میکشند" اولاً بفرمایید منبع و اساس ارزیابی شما و اعلام آمار 80 درصدی از کدام ناحیه و یا مرکز مورد وثوق و اطمینان و دارای ابزار پیشرفته انجام یافته است. ایکاش با صراحت بیان میکردید چراکه طرح این موضوع اگر بدون دلیل و سند متقن باشد یک دروغ بزرگ پشت سر یک خدمتگزار صدیق و عالم مجاهد و نماینده ولی فقیه سابق و اهانت آشکار به شعور و بصیرت مردم استان می باشد. در ضمن این گفته های بی اساس شما در اذهان عمومی جامعه بویژه در میان انقلابیون و فرهیختگان و دلسوزان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در صورتی قابل قبول بود که نامه های کلان، طومار های عریض و طویل و گلایه های بی حد و حصر از طرف مردم شریف استان به محضر مقام معظم رهبری(دام ظله العالی) ارسال می شد، در حالی که چنین اتفاقاتی تابحال دیده یا شنیده نشده است و خود جنابعالی شاهد بدرقه با شکوه و گرم مردم ولایتمدار تبریز از نماینده محترم ولی فقیه سابق بوده یا حداقل گزارش آن را خوانده اید.
 2. آیا قبول دارید مقام عظمای ولایت و نائب برحق امام زمان(عج ا...) از عموم اطلاعات، اخبار و مسائل به روز استانها در تمام ابعاد مستحضر و از اشرافیت کامل برخوردارند و اظهار لطف و محبت کم سابقه ولی فقیه زمان در دیدار مردم شریف آذربایجان در مورخ 29 بهمن سال 93 که در خصوص حضرت آیت ا... مجتهد شبستری  فرمودند" وجود ایشان برای تبریز یک برکت است، یک نعمت است و یقیناً محور وجود یک روحانی متعهد و با بصیرت و قدردان نیروهای انقلابی، برای هر شهری بخصوص برای شهری مثل تبریز و استانی مثل استان آذربایجان، یک فرصت است؛ از این فرصت امیدوارم که ان شا ا... بشود استفاده کرد" آیا گفته های شما بر خلاف نظر مبارک رهبر معظم انقلاب اسلامی
  نمی باشد؟پاسخ این پرسش نیاز به تفکر و تعقل و تدبر بیشتر و حرکت صحیح در خط ولایت فقیه را از طرف جنابعالی طلب می نماید. معذالک  تشریف بردن حضرت آیت ا... مجتهد شبستری دام عزه از استان با درخواست های مکرر ایشان از محضر مبارک مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بوده که اجابت نمی شد تا اینکه حدود سه چهار  ماه پیش با اصرار مجدد مورد قبول آن حضرت واقع شد و از آن جایی که مورد عنایت و اعتماد معظم له بودند، به عنوان عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شدند.
 3. بنده حقیر به عنوان یک طلبه کوچک از حضور این نماینده خبرگان رهبری سوال می نمایم که جامعه را چگونه راهنمایی و هدایت می فرمایند که مردم بزرگوار، فرهیختگان، نوجوان و جوانان، صاحبان قلم و اندیشه و رسانه های گفتاری و شنیداری و نوشتاری باید چه تفاوت هایی بین تفکر، اندیشه ها و برخوردهای دیروز (اوایل انقلاب اسلامی) بعضی ها در حق سه نماینده بزرگوار و مجاهد و نستوه حضرت امام و رهبری در آذربایجان همانند حضرات آیات اولین شهید محراب شهید قاضی طباطبایی(رض) و خمینی آذربایجان و دومین شهید محراب حضرت آیت ا...شهید مدنی(رض) معلم اخلاق و مجاهد نستوه که هر دو همچون جد بزرگوارشان حضرت علی(ع) در راه نماز و محراب عبادت مظلومانه به خون خودشان آغشته و به ملکوت اعلی پیوستند و همچنین حضرت آیت ا... مرحوم شیخ مسلم ملکوتی(رض) که 13 سال نماینده حضرت امام و مقام معظم رهبری  و یک مجتهد و فقیه و مقلد امام  بود و در دوران حساس آذربایجان این مسئولیت را قبول کرده و بعد از آن همه خدمت، چه ظلم ها و بدگویی ها در حق ایشان انجام یافت و برخوردهای ناجوانمردانه امروز عده ای افراد کینه توز،حسود و دنیا طلب در حق حضرت آیت ا... مجتهد شبستری نماینده سابق ولی فقیه در آذربایجان، قائل شوند تا در آینده تخریب و اتهام زنی در خصوص شخصیت های برجسته دینی و عالمان مجاهد و مقلدان و پیروان حضرت امام و رهبری و نمایندگان ارزشمند آنان در جامعه اسلامی مرسوم نباشد.                                                                                                                                    

اقلل المحصلین حسین تقی زاده  21/06/1396

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.