شورای شهر تبریز همچنان در حال چرخش نظرات/ تماس های خارج از جلسه باز هم دردسر ساز شد/ رای ما الموسوی!
  • 1396/06/19 13:00
  • 24657
داستان تکراری انتخاب نافرجام شهردار تبریز؛

شورای شهر تبریز همچنان در حال چرخش نظرات/ تماس های خارج از جلسه باز هم دردسر ساز شد/ رای ما الموسوی!

در شرایطی که همه منتظر بودند امروز انتخاب شهردار تبریز قطعی شود اما حواشی ایجاد شده در جلسه شورا موجب شد تا همچنان تبریز بدون شهردار بماند.

به گزارش زیتون، روند انتخاب شهردار تبریز طی یکی، دو ماه گذشته به موضوع چالش برانگیز جلسات شورای پنجم شهر تبریز تبدیل شده است. جلساتی که هر بار با عنوان انتخاب شهردار جدید برگزار می شود ولی تا به حال هیچگاه به نتیجه نرسیده است.

جلسه امروز شورای شهر تبریز هم مثل جلسات گذشته برخلاف دستور اولیه جلسه پیش رفت. علی آجودان زاده دبیر اول شورا که در ابتدای جلسه اعلام کرده بود جلسه امروز در وهله‌ی اول انتخاب شهردار در اولویت است و در وهله‌ی دوم بررسی نامه‌های فرمانداری، ارایه گزارش عملکرد توسط سرپست شهرداری از وضعیت مالی، اموالی و پرسلنی شهرداری و در پایان تصمیم‌گیری در راستای انتخاب مشاوران شورای اسلامی شهر تبریز در این جلسه مورد بررسی قرار می‌گیرد اما شرایط به گونه ای دیگر پیش رفت.

جلسه امروز شورای شهر تبریز با سخنان رئیس شورا آغاز شد. اکبرنژاد با تبریک فرا رسیدن عید سعید غدیرخم، اظهار داشت: عید غدیر خم در دنیای اسلامی و شیعیان روز مهمی است که انتخاب امیرالمومنین(ع) در این روز به وقوع پیوست و سالگرد وفات آیت الله طالقانی فردی بزرگ با اندیشه والا بود.

تا قطعیت نیافتن انتخاب شهردار کسی حق عزل و نصب ندارد

در ادامه فریدون بابایی‌اقدم، عضو شورا خواستار بررسی نامه‌ی فرمانداری در رابطه با بخشودگی عوارض روستاهای الحاقی شد و گفت: در روستاها در رابطه با بخشودگی عوارض محلی از ۳۰ درصد به ۷۰ درصد، اکنون شدیدا بلاتکلیفی وجود دارد و خواهش می کنم سریعا نسبت به تعیین تکلیف این مسئله رسیدگی شود.

وی با اشاره به بلاتکلیفی کارکنان شورای شهر خواستار پیگیری موضوع و تعیین تکلیف آنان شد و عنوان کرد: امروز شنیدیم که یکی از منطقه‌ها معاون خود را تودیع و معارفه کرد؛ درخواست داریم تا قطعیت نیافتن انتخاب شهردار تبریز از عزل و نصب‌ها جلوگیری شود 

تقلیل کاندیداهای شهرداری از پنج نفر به سه نفر

در ادامه جلسه، رئیس پیشین شورای شهر تبریز چگونگی روند رای گیری در سنوات گذشته را تشریح کرد و گفت: روال گذشته اینگونه بود که کاندیداها پس از ارائه برنامه و رای گیری به هر کاندیدا یک رای می دادیم و اگر نصف به علاوه یک را کسب می کرد شهردار می شد و اگر به حد نصاب نمی رسید، به دو نفر یا سه نفر می رسیدیم و سپس به دور دوم می رسید.

در ادامه اسامی گزینه ها برای تصدی سمت شهرداری اعلام شد. میرعلی اصغر الموسوی، مهدی سلیمانپور، ایرج شهین باهر، عبدالله فتح‌اللهی، مصطفی مولوی نامهایی بودند که به عنوان گزینه های نهایی تصدی مسئولیت شهرداری تبریز مطرح شدند که محمد باقر بهشتی، عضو شورا خواستار تقلیل کاندیداهای شهرداری از پنج نفر به سه نفر شد. 

مسعودی ریحان، عضو دیگر شورا نیز گفت: شهرداری ها در بلاتکلیفی قرار گرفته اند. مهم نیست شهردار چه کسی باشد، بلکه مهم این است که برنامه های ما را اجرا نماید. نظر من این است که انتخاب شهردار را امروز عملیاتی کنیم. 

محمدزاده دیگر عضو شورای شهر نیز ابراز داشت: آنگونه که از جلسه امروز به نظر می آید عزیزی که شهردار خواهد شد با نصف به علاوه یک یا دو رای شهردار خواهد شد و ما چند ماه شاخص های مختلفی نوشتیم و زمان نشد تا این شاخص ها را با گزینه ها تطبیق کنیم. آرزوی من نیز انتخاب شهردار با ۱۳ رای و همراهی ۱۳ عضو شورا بود.

سونیا اندیش، نائب رئیس شورا  نیز اضافه کرد: ما برای انتخاب شهردار توانمند، مدت‌ها وقت گذاشته و بر روی شاخص‌ها کار کردیم، شاید این شاخص‌ها توسط تک تک بررسی شده اما به طور گروهی در شورا مورد بررسی واقع نشده است، شایسته نیست که شهردار تبریز با رأی نصف به علاوه یک انتخاب شود؛ بهتر است ۱۳ عضو شورای شهر فرد واحدی انتخاب کنند؛ چرا که بدون شک دو نفر رای‌های بالایی را به خود اختصاص خواهند داد. 

بابایی اقدم نیز افزود: امروز اگر دو نفر آرای بالاتری کسب کنند، انتخاب قطعی نمی‌شود، پیشنهاد این است که دو نفری که بیشترین آرا را کسب کردند، در این جلسه دوباره رای گیری مجدد نکنیم تا مورد بررسی قرار گرفته و هفته‌ی بعد شهردار تبریز انتخاب شود. 

روی هیچ یک از گزینه ها اجماع نظر وجود ندارد

شکور اکبرنژاد گفت: با توجه به گفته‌های اعضای شورای شهر، دو پیشنهاد مطرح است اول اینکه اگر دونفر بیشترین آرا را کسب کردند، انتخاب شهردار برای ایام آتی بماند و گزینه‌ی دوم نیز این است که دو نفری که بیشترین رای را آوردند در همین جلسه مورد رای گیری مجدد قراربگیرند. 

قلیزاده نیز با مخالفت با این پیشنهاد جنگ اعصاب را افزایش می دهیم، گفت: اگر قرار است امروز از بین افراد زیر شهردار را انتخاب کنیم، چه بهتر که امروز انتخاب کنیم.

در ادامه مقرر شد که رای‌گیری انجام شود و اگر دو گزینه‌ی شهرداری  رأی بیشتری آوردند، به عنوان گزینه‌های نهایی مطرح شده و بار دیگر هفته‌ی بعد از بین این دو گزینه رأی‌گیری شود.

فرج محمد قلیزاده، عضو شورا نیز ادامه داد: صحبت ها نشان داد که روی هیچ یک از گزینه‌ها اجماع نظر وجود نداشته و اگر شهردار انتخاب شود، حداکثر با هفت نفر انتخاب می‌شود، پیشنهاد می‌دهم تنفس یک روزه دهید تا هرقدر امکان دارد آرای اعضای شورا به هم نزدیک شود، پیشنهاد می‌دهم که جهت انسجام تنفس داده شود تا لااقل شهردار تبریز با ۹ یا ۱۰ نفر انتخاب شود. 

تماس های مشکوک خارج از جلسه

اکبرنژاد ۳۰ دقیقه جلسه شورا را تعطیل کرد تا اعضا همفکری کنند. پس از اعلام تنفس از سوی رئیس شورای شهر تبریز آخرین مشورت ها و رایزنی های اعضای برای انتخاب شهردار بالا گرفت. نکته قابل توجه در این میان تماس تلفنی های مکرر با برخی اعضای لیست امید شورا بود که مورد توجه اهالی رسانه قرار گرفت. از مدت ها پیش شائبه هایی در مورد دخالت عوامل خارجی در امور شورا مطرح شده بود.

در زمان تنفس اعلام شده، بهشتی و نیکوخصلت اعلام کردندکه رایشان الموسوی خواهد بود، با این حال آجودان زاده اعلام کرد رایش مخفیست اما بعید می داند فردی حد نصاب 7 رای را کسب کند.

در شرایطی که لابی ها داخل شورا ادامه داشت، اعضای لیست امید درون جلسه کاغذی را تنتظیم و امضا کردند که برخی ها بر این باورند که امضا برای وفاداری به رای به یکی از گزینه های نهایی شهرداری است.

فرج قلیزاده در رسمس شدن مجدد جلسه گفت: صحبت ها نشان داد که روی هیچ یک از گزینه‌ها اجماع نظر وجود نداشته و اگر شهردار انتخاب شود، حداکثر با هفت نفر انتخاب می‌شود، پیشنهاد می‌دهم تنفس یک روزه دهید تا هرقدر امکان دارد آرای اعضای شورا به هم نزدیک شود، پیشنهاد می‌دهم که جهت انسجام تنفس داده شود تا لااقل شهردار تبریز با ۹ یا ۱۰ نفر انتخاب شود. 

بابایی اقدم نیز در اعتراض به نحوه ریاست جلسه که ظاهرا ریشه در بی برنامگی در چندین جلسه گذشته داشت، گفت:  اگر اجماعی بین اعضای شورا وجود تدارد امروز ۲ نفر را انتخاب کنبمکنیم و سپس رایزنی های نهایی دوباره انجام شود. دل به خواهی که نمی توان امورات شورا را پیش برد. همین همکاران دقایقی قبل رای به انتخاب شهردار دادند.

در ادامه جلسه ۱۱ نفر از اعضای شورای شهر تبریز، رای به انتخاب شهردار در جلسات بعدی دادند تا سرانجام بعد از کش و قوس فراوان امروز هم انتخاب شهردار قطعی نشود.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.