دردسری به نام
  • 1396/06/13 14:36
  • 24585
در آستانه‌ی مهرماه و شروع سال‌تحصیلی جدید؛

دردسری به نام "سایتِ دانشگاه" برای دانشجویان/ تغییر سامانه‌ی کم مشکل در فصل انتخاب واحد علمی‌کاربردی‌ها

اگر سر صحبت را با دانشجویان در خصوص سایت دانشگاه باز کنید،‌ فهرستی از مشکلات و گرفتاری‌هایی که برایشان ایجاد شده را خواهید شنید.

گروه دانشگاهی زیتون؛ "سامانه‌های دانشگاهی" یا به اصطلاح خودمانی همان سایت دانشگاه‌ها یکی از ابزار مهمی‌ست که کاربرد زیادی برای دانشجویان دارد؛ البته اکثر آن‌ها از سایت دانشگاه‌شان ناراضی اند چرا که حداقل یکبار هم شده در طول تحصیل برایشان مشکل سازی کرده است.

تغییر سایت دانشگاه‌ها و راه‌اندازی سامانه‌ی دانشجوییِ جدید اتفاقی است که گاهاً از سوی مراکز آموزشی انجام می‌شود که گاهاً از روی اجبار بوده که وجود اختلال در سیستم، کارایی نداشتن و چندین عامل دیگر مسببش می‌شود و گاهاً عواملی خارج از محدوده فنی و کارایی سامانه به این تغییر می‌انجامد که نمی‌خواهیم به آن پبردازیم.

گرفتاریِ بزرگ "تغییر سامانه"

اگر در طول تحصیل با پدیده تغییر سایت دانشگاه مواجه شوید از مشکلات و گرفتاری‌هایش اطلاع دارید. مشکلاتی از قبیل عدم انتخاب واحد، عدم پرداخت شهریه، حذف و اضافه دروس، طولانی شدن روند فارغ التحصیلی و هزاران مورد دیگر که بسته به شرایط گاهاً بیشتر از یک ترم دانشجویان را آزار داده و البته دردسر زیادی برای مسوؤلان و به خصوص کارمندان دانشگاه هم دارد.

دانشگاه فنی و حرفه‌ای یکی از مراکز دانشگاهی کشورمان است که اخیراً تغییر سامانه دانشگاهی را تجربه کرده و سامانه‌ی "ناد" را بصورت یکپارچه برای تمامی آموزشکده و دانشکده‌هایش راه‌اندازی کرده است. بنابر اظهار دانشجویان دانشکده فنی و حرفه ای تبریز تغییر سیستم آموزشی که بعلت قدیمی بودن سیستم انجام شد، بیش از یک ترم برای‌شان مشکل ساز شد و باید برای کوچکترین کار بارها به آموزش دانشگاه مراجعه می‌کردند تا بلکه به صورت اتفاقی سایت کار کند و کار آنها راه بیافتد.

سامانه‌ی یکپارچه‌ی کشوری، پایدار ولی شلوغ و طاقت‌فرسا!

در این میان برخی دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه پیام‌نور و علمی کاربردی که مراکز متعددی در سطح کشور دارند، سال‌هاست از سیستم یکپارچه برای کل شعبه‌هایشان استفاده می‌کنند که این سامانه‌های دانشجویی با وجود اینکه پایداری و امکانات بهتری دارند ولی در مواقع پر ترافیک مثل انتخاب واحد یا مشاهده نمرات پایان ترم، با شلوغی سنگینی روبرو شده و باعث کاهش سرعت دسترسی برای همه دانشجویان می‌شود. دانشجویان پیام‌نور در خصوص سامانه‌ی دانشجویی "گلستان" می‌گویند: این سامانه فقط با مرورگر کم کاربرد اینترنت اکسپلورر قابل دسترسی هست که سرعت آن را کاهش می‌دهد و در زمان انتخاب واحد دسترسی به سایت بسیار دشوار و با سرعت پایین امکان‌پذیر است.

"هم‌آوا" جای "سجاد" را گرفت

اما سامانه دانشگاه علمی کاربردی که جدیداً تغییر یافته است، وضعیت بهتری نسبت به دیگر سامانه‌های یکپارچه داشته و در مواقعی که مراجعه‌ی زیادی داشت با مشکل کمتری روبرو می‌شد. سامانه "سجاد" که سالهاست امورات آموزشی دانشگاه جامع را برطرف می‌کند، در چند سال اخیر مشکل حادی برای مراجعینش به وجود نیاورد ولی با وجود اینکه دانشجویان این دانشگاه کاهش محسوسی نسبت به سالهای گذشته داشته در چند روز اخیر بدون اینکه اطلاعی به دانشجویان داده شود تغییر یافت و سامانه‌ی "هم‌آوا" جایگزینش شد.

وقتی دانشجو تاوان می‌دهد

انتخاب زمان پر دغدغه‌ی "انتخاب واحد" این تغییر را بیشتر عجیب می‌کند چرا که زمانبندی کلاسها از سوی مراکز و انتخاب آن‌ها توسط دانشجویان را با مشکلات زیادی مواجه ساخته و گاها مشکلاتی را به وجود می‌آورد که نتایج آن تا پایان ترم و حتی پایان تحصیل، گریبان دانشجو را خواهد گرفت.

سامانه "هم‌آوا" در حالی حدود یک هفته پیش بارگذاری شد که طراحی چنین سامانه‌ای بر اساس اطلاع خبرنگار زیتون، هزینه‌های چند ده میلیونی به همراه دارد و با توجه به نبود ضرورت حاد برای تغییر سایت قبلی دانشگاه علمی کاربردی آنهم در وهله‌ای که مراکز آموزشی این دانشگاه به خاطر نبود دانشجو یکی پس از دیگری تعطیل شده و کاهش  درآمد دارند، بدون توجیه به نظر می‌رسد. سایت این دانشگاه هیچ توضیح و اطلاعی در خصوص سامانه جدید و دلایل راه‌اندازی‌اش ارائه نکرده است.

یکی از دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی که تمامی واحدهای درسی را گذرانده است، در خصوص سامانه‌ی "هم‌آوا" می‌گوید: من تقریبا فارغ‌التحصیل شده‌ام و دیگر سایت دانشگاه کاربرد چندانی برایم ندارد ولی بعلت اینکه پیگیر صدور مدرک موقت خود هستم، تقریبا هر روز به سایت سر می‌زنم. سایت جدید بعد از اینکه یک روز دسترسی به سامانه‌ی قبلی غیر فعال شد، بالا آمد و در ابتدا هم هیچ اطلاعاتی در خصوص چگونگی وارد شدن به مراجعین ارائه نشده بود. من که بعلت یک نیازمندی به مدرک موقتم احتیاج فوری دارم، بعد از اینکه با چند مشکل مختلف روبرو شدم در حال حاضر مشکل دسترسی به سامانه‌ی دانشگاه سدّ راهم شده و معلوم نیست این وضعیت تا چه زمانی ادامه داشته باشد.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.