مساجد شیک، که نمازخانه و سالن ترحیم شده اند/
  • 1396/06/12 13:58
  • 24559
گفت و گوی تفصیلی زیتون با یکی از آتش به اختیار های تبریز؛

مساجد شیک، که نمازخانه و سالن ترحیم شده اند/ "مسجدی ها" تلاش دارد مساجد را به مرکز اصلی رجوع مردم تبدیل کند

سجاد جعفرزاده یکی از چهره های جوانی است که به ادعای خودش پس از فرمان آتش به اختیار رهبر انقلاب، در جهت اسلامی کردن سبک زندگی مردم و توجه به محوریت مساجد تصمیم به ایجاد شبکه مسجدی ها در تبریز کرده است.

گروه فرهنگ و جامعه زیتون؛ پس از فرمان آتش به اختیار رهبر انقلاب در دیدار رمضانی با دانشجویان، هر مجموعه ای با تفسیر خود به این فرمان پرداخت، اما هستند افرادی که در گوشه و کنار شهر بدون وابستگی به مجموعه و ارگانی، خودجوش و آتش به اختیار عمل می کنند.

سجاد جعفرزاده یکی از همین چهره هایی است که طرح  مبتکرانه و جالب توجه او یکی دو هفته ای است که در شبکه های اجتماعی جلب توجه می کند. مدیر شبکه  مسجدی ها که با محوریت مساجد تبریز این شبکه مردمی را راه اندازی کرده است به تشریح طرح خود پرداخت. متن گفتگوی صریح ما با این چهره جوان را در ادامه بخوانید:

مسجدی ها تلاش دارد مساجد را مجددا به مرکز اصلی رجوع مردم تبدیل کند

مسجدی ها  شبکه ای است برای نمازگزاران و ائمه جماعات مساجد، تا با کمک یکدیگر مساجد را به اصلی ترین مرکز، برای رفع رجوع و کمک به هم مسجدی ها در زمینه های مسکن، اشتغال و ازدواج تبدیل کنند. این شبکه بر روی سایت و محوریت شبکه های اجتماعی ایجاد شده و روی گوشی و تبلت و پی سی قابل نصب است.

باید گفت این شبکه فضایی است است مردمی که با فرمان «آتش به اختیار» ایجاد و با مرکزیت و محوریت مسجد به کار خود ادامه می دهد. متاسفانه طی سالهای اخیر بر خلاف موازین اسلام که از همان ابتدا پیامبر اکرم مسجد را به عنوان محور و پایگاه اصلی دین و فعالیتها و برنامه های مردم معرفی کرد، شاهد آن بودیم که فرهنگ غربی بر جامعه ما رسوخ کرده و مساجد را همچون کلیسا های اروپایی سعی دارد به حاشیه ببرد.

متاسفانه فعالیتهای پر رونق و اثر گذار گذشته مساجد امروز کمرنگ شده است و مساجد برای نسل جدید به عنوان تالاری برای مراسمات معرفی می شود و این موضوع می تواند بر سبک زندگی مردم ایران تاثیرات زیادی داشته باشد.

ایده اولیه طرح

مسجد مامن اصلی و استراتژیک شیعه است

 طرح اینچنینی یکی از دغدغه های اصلی من در چند ساله گذشته بود. این که میانگین سنی نمازگزاران مساجد بالا رفته و جوانان از مساجد دور شده اند ( البته این عمومیت ندارد ولی اکثر مساجد شهر به این درد مبتلا هستند که تعداد جوانان مسجدی رو به کاهش است)  و به تبع آن  پایگاه بسیج محلات رونق کمتری نسبت به گذشته و دوران کودکی و خردسالی  ما پیدا کرده است. 
از طرفی ما بزرگ شده و تربیت یافته مسجد و هیئت هستیم و  الحمدلله به لطف پدارانی خوب و آینده نگر طعم مسجدی شدن را چشیده ایم  و بسیار علاقمندیم که فرزندان امروز ما در این دنیای بی رحم  و پر از انواع هجمه های ضد دین و ضد فرهنگ در مدرسه و کوچه و پارک و باشگاه و ... دوستی ها و رفاقتشان را در مسجد تقویت کنند و پا به مسجد بگذارند و بخشی از وقت خود را در خانه خدا در کنار مربیان و دوستانی نماز خوان با ایمان سپری و خمیر مایه مسجدی پیدا کنند.

باید نسل امروز این را یاد بگیرد که مسجد مامن و پناهگاه اصلی و استراتژیک شیعه است و همین حضور ها فرهنگ زندگی اجتماعی و کار جمعی را تقویت می کند. تا زمانی که جوانان امروز به مساجد برنگردند، نسلهای بعد هم رفته رفته حضورشان کم رنگتر خواهد شد و چه بسا در آیندهای نزدیک بسیاری از مساجد بدون نماز گذار بماند. 

مساجد شیک، که تنها نماز خانه و سالن ترحیم هستند

امروز مساجدی شیک و پر از امکانات و رفاه و البته کم خاصیت  که دیگر مسجد نیستند، بلکه نمازخانه و سالن ترحیم اند در هر محله ای ساخته می شود اما تاثیر آنچنانی در زندگی مردم ندارد. به عقیده بنده جوانان را شاید بتوان با خدمت رسانی و باز تعریفی از فعالیتهای و محوریت و اهمیت مسجد  به این سنگر دعوت کرد. مسجد باید  در اولویت اول به مشکلات روز جامعه همچون  مسکن، اشتغال، مشکلات اقتصادی، مشکلات فرهنگی، و همچنین آموزش و نشاط آفریی جوان  بتواند کمک کند.
جوانی که در مسجد مشکلی از مشکلاتش حل شد به آموزشش کمک شد، به مسکنش کمک شد در ازدواجش تسهیلی ایجاد شد و  مسجدی ها کسب و کارش را رونق دادند و روزی اش به لطف خداوند و به واسطه مسجدی  ها دوچندان شده چرا باید مسجد را رها کند. این مسجد آرمانی برای دوران ظهور است که باید مساجد مقر فرماندهی نهضت ظهور باشد و باید به این سمت حرکن کرد و ذهنیت را برای  به کار افتادن مساجد آماده کرد.

اگر کسی بخواهد موازین دینی را در کسب و کارش تماما رعایت کند در بازار امروز به مشکل خواهد خورد

امروز اگر کسی بخواهد که برای مثال در انتخاب همسایه و مستاجر خود به موازین و قیود اسلامی توجه کند به مشکلات خواهد خورد. بنگاه ها و املاک سطح شهر توجهی به مسائل دینی و شرعی و اعتقادی ندارند. اما در این طرح، افرادی که مقید به رعایت موازین شرعی و اسلامی هستند، به راحتی در انتخاب همسایگان خود می توانند این شرایط را انتخاب کنند، اینکه مثلا همسایگان نمی خواهند از ماهواره استفاده کنند، یا از حیوانات خانگی نگهداری کنند قابل حل است.

برخی از افراد مسجدی هم تمایل دارند که در خرید و فروش خانه، تخفیف هایی برای افراد مومن و متدین قائل شوند که با این طرح به راحتی این مساله امکان پذیر است چرا که همه افراد عضو در این شبکه، مسجدی هستند و به اصول و ارزشهای دینی مقید هستند.

خلاصه باید گفت هم سایه خوب شبکه ای است برای آشنایی مومنین و متدینین، مسجدی ها و همسایگان مساجد، صاحبخانه ها و مستاجرین، و همچنین فروشنده ها و خریدارانی که به دنبال ویژگی هایی خاص برای انتخاب هم سایه ای شایسته و متدین هستند. مسجدی به مسجدی خانه بدهد که نه مستاجر اذیت شود نه صاحبخانه، در خرید  و فروش هم همینطور، چه بسا مسجدی ها در قیمت نیز با هم کنار بیایند و به واسطه این امر خیر گرهی از کار یک بنده مسلم نمازخوان به خصوص تازه جوان ها باز شود.

توسعه شبکه همسایه خوب

 شبکه «کاریابی» و شبکه «رونق کسب و کار مسجدی ها» شبکه های دیگریست که در ادامه فعالیت همسایه خوب، یکی دو روز است که با توجه به استقبال مسجدی ها کلید خورده است. افراد با عضویت در این شبکه ها، رزومه و سابقه خود را در هر رشته و تخصص به اشتراک می گذارند که از این طریق، افراد مسجدی، در صورت نیاز می توانند برای انجام امور خود، از یک متخصص اهل مسجد دعوت به کار کنند.

شبکه کاریابی مسجدی ها 

از مسجدی ها خانم و اقا و پیر جوان هر کسی بیکار است و دنبال شغل و کسب در آمد است، چه مشاغل خانگی، چه مشاغل آزاد و چه استخدام ها در بخش های خصوصی و دولتی، هر کسی فرم رزومه را پر میکند و مینویسد که چه کاری بلد است و چه تخصصی دارد ، شرایطش چیست ، و تحصیلات و سابقه اش چیست. فرمی را تکمیل میکنند و برای ما ارسال میکنند. 
 این فرم در شبکه مساجد  به اشتراک گذارده میشود و ممکن است کسی در یک مسجد دیگر همکار بخواهد، شریک بخواهد، کارگر بخواهد، مهندس بخواهد، و یا خدمات  و یا هر چیز و هر نیرو و همکار و فروشنده ای لازم داشته باشد از بین نیروی متخصص و مسجدی و نماز خوان انتخاب کند.

شبکه "رونق کسب و کار مسجدی ها"

چه بسیار خانواده هایی که آبرومندانه با یک شغل خانگی کسب روزی میکنند، خانمی مربا و ترشی میپزد و میفروشد و خانواده ای را میچرخواند، شخص دیگری خیاطی میکند، یکی معلم است یکی کاسب بازار است یکی موبایل فروشی دارد یکی کار کامپیوتر میکند، و چه بسا بسیاری از این عزیزان باشند که زحمت میکشند ولی به خاطر شرایط کسب و کارشان رونقی ندارد، یا سرمایه اولیه زیادی ندارند که به کارشان توسعه دهند.
کسی میخواهد موبایل بخرد و اطلاعات فنی خوبی هم ندارد، و به  اصطلاح شاید اطلاعاتش به روز نباشد، برای مثال در این شبکه با موبایل فروشان مسجدی در هر کجای شهر آشنا میشود و با اطمینان خاطر بیشتری از او خرید میکند. از طرفی به کسب و کار یک مسجدی که ممکن است سرمایه ای برای مغازه در بر خیابان و یا پاساژ با هزینه های آنچنانی ندارد و مشتری کمتری دارد رونق ببخشد. چه خوب است که بچه مسجدی از بچه مسجدی مومن و حلال خور خرید کند و بی منت به هم کمک کنیم و هر دو طرف خریدار و فروشنده منتفع و راضی باشند.

مساجد و انقلابی ها پای کار آمده اند

در این چند مدت که پیگیر امورات این طرح بودیم با چهره های نام دار و گمنام اما اهل دل و معرفت زیادی آشنا شدیم که برکات زیادی هم داشت. این شبکه ابتدا از مسجد نبی اکرم (ص) محله میرداماد تبریز با حمایت های ویژه حجت الاسلام و المسلمین سید فاضل چاوشی امام جماعت پرکار، خوش فکر و جوان گرای مسجد میرداماد، و تنی چند از روحانیون و نمازگزاران و بسیجیان دیگر مساجد راه اندازی شد اما امروز بزرگان زیادی پای کار آمده اند و از این طرح اعلام حمایت کرده اند. 

به زودی نمازگزاران دیگر مساجد و محلات استان آذربایجان شرقی به طرح «همسایه خوب» خواهند پیوست. معاونت فرهنگی حوزه علمیه ولی عصر(عج)، معاونت فرهنگی حوزه علمیه طالبیه، مسجد صاحب الزمان گلگشت، مسجد خاتم الانبیا(ص) ولیعصر جنوبی، مسجد شهدا میدان ساعت، مسجد طفلان مسلم محله لاله، مسجد امام جعفر صادق(ع) ولیعصر، مساجد محله ارم، مساجد محله سیلاب، مساجد مارالان، مساجد محله باغمیشه، مساجد محله خیابان شریعتی، مسجد حاج احمد چهارراه منصور و مساجد محله یاغچیان و چند مسجد دیگر تاکنون به این طرح پیوسته اند و دوستان مومن در تخصص های مختلف زیادی را پیدا کرده ایم.

در پایان لازم است اشاره کنم چند شبکه دیگر نیز در موضوعات دیگر آماده شده که در حال طراحی و تکمیل آنها هستیم و در حوزه ها و محورهای دیگر به خصوص امورات خیریه ای هم قصد داریم فعالیت کنیم. این شبکه ها به هیج نهاد دولتی وابسته نیست و مردمی پیش می رود که از همه مساجد استان دعوت می کنیم در این طرح ها شرکت کنند.وظیفه فعلی من و دوستانم در رابطه با امر "آتش به اختیار" رهبری، ایجاد و راه اندازی این شبکه خدمت رسانیست است و در این مسیر خسته نخواهیم شد انشالله. 
 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.