ضعف و خوشبینی بیش از حد دولتی‌ها در قضیه برجام/ شهید فکوری بزرگترین عملیات هوایی تاریخ دنیا را انجام داد
  • 1396/06/07 15:30
  • 24482
امیر سرتیپ غلامحسین دربندی درگفتگو با زیتون مطرح کرد:

ضعف و خوشبینی بیش از حد دولتی‌ها در قضیه برجام/ شهید فکوری بزرگترین عملیات هوایی تاریخ دنیا را انجام داد

رئیس کمیته تخصصی راویان ستاد مرکزی راهیان نور کشور گفت: اینکه مذاکره هم بکنیم، بتن هم بریزیم، دست و پای خودمان را هم ببندیم و آن ها هم تحریممان بکنند و محکوممان هم بکنند و عزتمان هم برود و آبرویمان هم برود و درست است؟

امیر سرتیپ دوم غلامحسین دربندی، رئیس کمیته تخصصی راویان ستاد مرکزی راهیان نور کشور، درگفتگو با زیتون با اشاره به جاودانگی خون شهدا بیان کرد: آیه قرآن می فرماید: ان تنصر الله ینصر کم و یثبت اقدامکم. یعنی خداوند را اگر یاری بکنید، او به غیر از اینکه یاریتان خواهد کرد شما را جاودانه هم می کند. دشمنان امروز حتی از یاد و خاطره شهدا هم هراس دارند چرا که یادشان هم انسان ساز است.

وی گفت: علت اینکه شهدای دفاع مقدس با کشته های دیگر جنگ ها در دنیا تفاوت می کنند این است که حرکت و نیت این ها الهی بود. امام دفاع مقدس را الهی کرده بود و مرز ها را مرز میان حق و باطل ترسیم کرده بود. به همین خاطر است که شهادت محسن حججی دنیا را به هم می ریزد. چند روز پیش یک پسر انگلیسی هم عکس پروفای خودش را عکس شهید حججی زده بود.

امیر دربندی با اشاره به رشادت ها و زیرکی های رزمندگان دوران دفاع مقدس، از شهید فکوری نام برد و افزود: شهید جواد فکوری که اهل تبریز هم بود بزرگترین عملیات هوایی تاریخ دنیا یعنی حمله به پایگاه های هوایی الولید عراق (اچ 3) را انجام داد.عملیاتی که نمونه اش نه در جنگ جهانی اول، نه جنگ جهانی دوم، نه کره و نه ویتنام پیدا نمی شود.

وی در خصوص این عملیات گفت: در این عملیات جنگنده های ایران برای رسیدن به هدف باید از 6 کشور (ایران، روسیه، ترکیه، سوریه، اردن و عراق) عبور می کردند. همچنین به خاطر گزارش رادار ها و استراق سمع ها  و اخبار لحظه به لحظه این کشور ها به عراق باید این کار در سکوت مطلق رادیویی انجام می شد. با وجود سکوت مطلق رادیویی باید سوختگیری هوایی نیز در آسمان سوریه انجام می شد درحالی که با هواپیمای تانکر مادر هیچ ارتباطی نداشتند. ولی این عملیات در سکوت مطلق و بدون هیچ ارتباطی از پایگاه شکاری تبریز شروع شد و تعداد زیادی هواپیمای دشمن منفجر شد و تعداد زیادی تانکر سوخت دشمن منهدم شد و پایگاه هایشان نابود شد و جنگنده های ایران سالم هم برگشتند.

رئیس کمیته تخصصی راویان ستاد مرکزی راهیان نور کشور افزود: همین شهید فکوری یکبار اطلاع پیدا کرد که کاروان تانکر های دشمن از مرز اردن وارد عراق می شود. ماموریتی را داد به خلبان ها رفتند و تانکر ها را زدند. ماموریتی که به فکر هیچ کس نمی رسید. از آن روز تا مدت ها دشمن نتوانست از ادوات جنگی اش استفاده کند و همه از کار افتادند. یک نفربر وقتی می خواهد حرکت کند 4 نوع روغن نیاز دارد. تانک، هواپیما، خودرو و همه چیز نیاز به روغن دارند. این اوج زکاوت شهید فکوری بود.

وی گفت : ما سرباز هایی هم اینگونه داشتیم. سربازهایی که با زکاوت خود به تنهایی کل ستون زرهی دشمن را متوقف کردند. همین هم باعث شده است که نامشان تا ابد در تاریخ جمهوری اسلامی ماندگار شود. روح عاشورایی که در وجود این شهدا شعله ور بود متمایزشان می کرد. در هیچ جای دنیا این نیست. شاید در جاهای دیگر دنیا هم فداکاری هایی بشود. ولی چون الهی نیست پس ماندگار نخواهد شد. ولی شهدای ما خود را شاگردان مکتب علی اکبر و قاسم بن الحسن می خواندند.

امیر دربندی، با اشاره به حضور رزمندگان و جانبازان در بین مردم گفت: اینکه تابوت شهدا را می آوریم در خیابان و بین مردم به این خاطر است که همه ببینند که شهدا هم کسانی مثل خودشان بودند. وقتی بچه ای جانباز را از نزدیک ببیند و لمسش کند خواهد فهمید که او هم مثل پدر یا برادر خودش بوده و الان جانباز شده است. آن وقت است که ابعاد دفاع مقدس برایش روشن خواهد شد.

وی درخصوص پرداختن رسانه ملی به مقوله دفاع مقدس و شهدا یادآور شد: رسانه ملی با اینکه فعالیت خوبی در این عرصه داشته ولی نمره اش زیاد هم بالا نیست. به گونه ای شده است که نمی توان از رسانه ملی سبک شهدا را دریافت کرد. مخصوصا آگهی های تلویزیونی که پخش می شود اکثرا مخالف صریح سبک زندگی شهدا و آموزه های اسلام است.

رزمنده بازنشسته ارتش جمهوری اسلامی با انتقاد از عملکرد دولت درحوزه بین الملل گفت: مذاکره با دشمن راه دارد. باید اصولی وارد شد. آن ها دشمن اند، قاتل اند، مخالف پیشرفت ایران اند. اینکه مذاکره هم بکنیم، بتن هم بریزیم، دست و پای خودمان را هم ببندیم و آن ها هم تحریممان بکنند و محکوممان هم بکنند و عزتمان هم برود و آبرویمان هم برود و درست است؟ بهتر نبود ما کارمان را بکنیم و آن ها هم همان تحریم هایشان را که امروز می کنند، بکنند؟

وی خاطرنشان کرد: امام فرمود آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند. کارتر  هم تبلیغاتی راه انداخت که ایران ما را تهدید کرده است. امام چون در خط مقدم بود و ترسی هم نداشت عقب نشینی نکرد. گفت: اتفاقا این اول کار است. من به آقای کارتر گفته ام که ایران تا آخر به شما سیلی خواهد زد. ایران تا آخر شما را تهدید خواهد کرد و طبس تا آخر ادامه دارد.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.