دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی برای دانشجویان خارجی در دانشگاه تبریز آغاز شد
  • 1396/06/06 11:07
  • 24448

دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی برای دانشجویان خارجی در دانشگاه تبریز آغاز شد

بیست و دومین دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی با حضور بیش از 60 دانشجو و استاد از دانشگاه های ترکیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان از دیروز به میزبانی در دانشگاه تبریز آغاز شد.

به گزارش زیتون، رییس دانشگاه تبریز در آیین آغاز بکار این دوره، ضمن خیرمقدم به دانشجویان شرکت کننده در این دوره با اشاره به ظرفیت ها و توانمندی های این دانشگاه گفت: دانشگاه تبریز در حال حاضر به عنوان یک دانشگاه جامع با جذب دانشجو در تمامی مقاطع تحصیلی، داشتن بیش از 200 آزمایشگاه مجهز، چندین مراکز تحقیقاتی و قطب علمی به عنوان یکی از دانشگاه برتر کشور ایران مطرح است.
دکتر محمدرضا پورمحمدی در ادامه وجود  نزدیک 800 نفر هیات علمی، 25 هزار دانشجو، 21 دانشکده، چندین دانشکده اقماری و ... دانشگاه تبریز را از دیگر پتانسیل های دانشگاه برشمرد و یادآور شد: توسعه همکاری علمی، تحقیقاتی، فرهنگی و ورزشی با دانشگاه های دنیا و به ویژه کشورهای همسایه و دوست از جمله راهبردهای توسعه بین المللی دانشگاه تبریز است.
وی در بخش دیگر سخنان خود با تاکید بر اینکه کشور ایران با کشورهای منطقه و از جمله با کشور های ترکیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان دارای مشترکات تاریخی، فرهنگی و دینی فراوانی است، تصریح کرد: این اشترکات مهترین پتانسیل کشورهای منطقه برای همکاری مشترک است و از این رو ضروری است، با  بهره مندی و استفاده از همین امکانات همدیگر بتوانیم، برای توسعه و رشد همه جانبه کشورهای همدیگر در عرصه های مختلف اقدام نماییم.
رییس دانشگاه تبریز با بیان اینکه به یقین برای توسعه و همکاری بین کشورها، دیپلماسی علمی بیش از سایر شیوه ها کارساز خواهد بود، تصریح کرد: ارتباطات علمی بین دانشگاه ها موجب توسعه سایر همکارهای مشترک کشورها می شود و در این خصوص دانشگاهیان کشورهای منطقه نیز در حد توان با برگزاری آیین ها و دوره های مختلف می توانند، کمک مهمی برای توسعه همکاری های مشترک ملت ها و دولت ها داشته باشند.
دکتر پورمحمدی در خاتمه اضافه کرد: برگزاری دوره های کوتاه مدت که امروز بیست و دومین دوره آن را در دانشگاه تبریز شاهد هستیم موجب رشد و توسعه ارتباطات و دوستی همدیگر خواهد شد، لذا این دوره ها و نشست های علمی مشترک بین دانشگاه ها باید به صورت برنامه ریزی شده و مرتب برگزار شود.
دکتر احمد فرشبافیان، رئیس موسسه مطالعاتی و تحقیقاتی قفقاز، آناتولی و اسیای میانه نیز در این آیین گفت: هفتمین دوره دانش افزایی زبان فارسی با حضور 62 نفر از دانشجویان زبان و ادبیات فارسی کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان برگزار می‌شود.
وی در ادامه آشنایی با تاریخ زبان فارسی، نگارش و دستور، آشنایی با شخصیت ها و آثار اسلامی، ادبیات انقلاب اسلامی و پایداری، ادبیات معاصر و زبان معاصر را از جمله اهداف دوره ها برشمرد و یادآور شد: بازدید از موزه های و مراکز تحقیقاتی دانشگاه، سفر به روستای تاریخی کندوان و بازدید از موزه ها و مکان های تاریخی و تفریحی شهر تبریز از دیگر برنامه های این دوره های آموزشی است.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.