آغاز بکار اولین مرکز تغذیه وریدی نوزادان در تبریز
  • 1396/03/28 13:26
  • 23187
برای نخستین بار در کشور؛

آغاز بکار اولین مرکز تغذیه وریدی نوزادان در تبریز

با راه اندازی این مرکز برای اولین بار در کشور فرآیند آماده سازی و مخلوط کردن سرم های تغذیه وریدی نوزادان نارس بستری، در محیطی آسپتیک و با بهره گیری از دستگاههای اتوماتیک و بدون دخالت دست انسان انجام شد.

به گزارش زیتون، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دکتر مجید محله ای فوق تخصص نوزادان و عضو هیئت علمی این دانشگاه مسئول اجرای این پروژه گفت: این برنامه به همت اساتید نوزادان دانشگاه علوم پزشکی تبریز و با حمایت اداره سلامت نوزادان وزارت بهداشت و صندوق کودکان ملل متحد (UNICEF) در  بیمارستان الزهراء(س) اجرا و به مرحله بهره برداری رسیده است.

لازم به ذکر است که طبق استانداردهای معتبر علمی، روند آماده سازی و مخلوط کردن سرم های وریدی در بخش های مراقبت نوزادان بایستی در محیطی آسپتیک به نام "اتاق تمیز" (Clean Room) انجام شود که تا کنون در هیچیک از مراکز درمانی کشور مهیا نبوده است و  همین امر، نوزادان بستری و بخصوص نوزادان نارس را در معرض عوارض بسیار از جمله عفونتهای نوزادی و افزایش طول مدت بستری قرار داده و در نهایت باعث افزایش میزان مرگ ومیر این نوزادان گردیده است.

با اجرای پروژه تغذیه وریدی نوزادان در مرکز آموزشی درمانی الزهراء (س)، اولین اتاق تمیز با استانداردهای روز دنیا مجهز به دستگاه های تمام اتوماتیک مخلوط کننده(Compounder) تاسیس گردید. با راه اندازی این مرکز دستورات پزشک معالج توسط سیستم کامپیوتری به این مرکز منتقل و محلول های تغذیه وریدی با نظارت همکاران فارماکولوژیست بالینی، بدون دخالت دست انسان و در شرایط استریل جهت تزریق به نوزادان آماده می شوند. بدین ترتیب روند تجویز این محلول های وریدی با دقت بسیار بالا و با کمترین ریسک عفونت انجام می گیرد.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.