پشت پرده ختم صلوات استاندار بر ابقای وزیر بهداشت
 • 1396/03/28 12:04
 • 23178
یادداشت وارده/ حمید منجم

پشت پرده ختم صلوات استاندار بر ابقای وزیر بهداشت

برنده این بازی اقتصادی، سیاسی برخی از پزشکانی هستند که درصدد تملک بیمارستان ها و تقویت جبهه فعالیت بخش خصوصى هستند و در فرصت ورشکستگى سیستم بر طبل ثروت اندوزى و قدرت افزایی خود بکوبند.

گروه سیاسی زیتون؛ یادداشت وارده/ حمید منجم

وزیر بهداشت، دکتر قاضی زاده هاشمی در نخستین ماه های کاری دولت یازدهم توانست با طرح موضوعی بنام طرح تحول سلامت ، به تعبیر هواداران دولت ، ستاره میدان کابینه روحانی لقب گیرد. ماجراى طرح بصورت مختصر اینگونه عنوان می شد ک  این اقدامات در راستاى ایجاد عدالت در دسترسى به خدمات سلامت، حفاظت مالى از مردم  و ارتقاى کیفیت خدمات سلامت  کشور انجام می پذیرد.

کاهش میزان پرداختی های مردم در بیمارستان دولتی و عمومی آغازگر مدح این اقدامات توسط افراد غیرکارشناس این عرصه شد. دولت نیز این اقدامات را برای جلب رضایت مردم آنهم در شرایطی سیاسی و به منظور جلب رضایت و متعاقبا آرای اعتماد مردم به خود مفید تشخیص داده و وزیر را بری تداوم اقدامات خود تشویق مینمود.

حال اگر از دید کارشناسى بنگریم طرح تحول سلامت از نظر چالش هاى ذاتى( بى توجهى به خدمات پیشگیرى و سلامت ، ارتقاى نظام سلامت مبتنى بر تخصیص مستقیم مالى، حاشیه رفتن وظایف حاکمیتى وزرات بهداشت و... )  و اجرایی( کاهش میزان پرداختى بیماران بسترى،حمایت عز ماندگارى پزشکان در مناطق محروم، حضور پزشکان متخصص مقیم در بیمارستان هاى دولتى، ارتقاى کیفیت هتلینگ بیمارستانى،ارتقاى کیفیت خدمات ویزیت در مراکز,دولتى، برنامه ترویج زایمان طبیعى، راه اندازى اورژانس هوایی) قابل بحث اساسى است و نکات ضعف فراوان دارد.

اما ماه عسل وزیر با دولت چندان به درازا نکشید. درست یک سال بعد از اینکه وزیر برای اجرای طرح مورد نظر خود بیش از 70 هزار میلیاردتومان پول درخواست نمود کم کم گلایه ها آغاز شد.

نخستین گلایه ها را نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه کشور آغاز نمود که این طرح بسیار پرهزینه است و عایدی چندانی ندارد و این سخن وى بی ىشک کارشناسى شده بود چرا که بودجه وزارت بهداشت در,سال 95 نسبت به سال 91 چهار برابر افزایش یافته بود,و این عملأ به معناى کاهش میزان پرداختى هاى مردم نمیتواند,معنا شود.

این البته پایان داستان نبود. گلایه مند در نوبت بعدی ، وزیر تعاون کار و رفاه بود که بیمه های تامین اجتماعی زیر نظر وزارت وی بود.

واقعیت تلخ ماجرا آن بود که بیمه در زیر این افزایش نرخ خدمات پزشکی که البته با کاهش نرخ پرداختی مریض توام می شد ، در حال ورشکسته شدن بودند. چرا که از عهده تامین چنین تعهدات  مالی بر نمی آمدند. بنابراین وزیر رفاه وارد جدال لفظی و سپس سیاسی با وزیر بهداشت شد.

از همان روز بود که با تداوم مخالفت ها بخصوص مخالفت پزشکیان ، آلترناتیو وی برای وزارت بهداشت و سایر متخصصین کشور، قهر ضمنی وزیر آغاز شد. وی در سال 95 در مصاحبه ای رسما اعلام نمود که در کابینه بعد سمت وزارت را نخواهد پذیرفت. اما چرا؟

نخستین و شاید مهمترین مساله آن بود که اوضاع مالی دولت و همچنین اولویت ذهنی و عملی دولتمردان را به خوبی درک کرده بود. او می دانست که استفاده دولت از این طرح برای جلب نظر مردم بوده است و حال که چنین کاهشی در پرداختی های مردم سبب رضایتمندی مردم از دولت شده است ، لزومی ندارد که این طرح غیر کارشناسی را تا آخر اجرا نماید.

دومین مساله این بود که شخص وزیر متوجه نقص های عارضی این طرح شده بود و او می دید که اغلب بیمارستان با مشکلات مالی وسیعی دست به گریبانند و از بابت این معضلات خصوصی سازی  خدمات سلامت در دستورکار قرار گرفته بود که آنهم با صرف نظر از بعد غیر کارشناسى آن باز تغییرى در روند ورشکستگى سیستم درمان دولتى  ایجاد نکرد.

برنده این بازی اقتصادی سیاسی  برخی از پزشکانی هستند که صرفا به صورت معامله گون وارد این بازی شده و درصدد تملک بیمارستان ها و تقویت جبهه فعالیت بخش خصوصى هستند که در این فرصت ورشکستگى سیستم خدمات دولتى بر طبل ثروت اندوزى و قدرت افزایی خود بکوبند.

حال با دانستن این ماجرا شاید بتوانیم علت ختم صلوات برای پذیرش خواهش جمع توسط استاندار را دنبال کنیم. چرا استاندار از حضار می خواهد تا خواهش خود از وزیر بهداشت را با ذکر صلواتی علنی کنند؟

چرا ریاست محترم دنشگاه علوم پزشکی تبریز برای پذیرش وزارت توسط قاضی زاده در دولت بعد روحانی طومار جمع آوری می نماید؟

اگر وزیر شرایط کار را بهتر از زیردستان خود می داند پس چرا این ها این همه اصرار می کنند تا او بماند؟

وزیری که می داند ماندنش برای خود دیگر نفعی ندارد چرا بایستی در پستی که دلخواه او نیست بماند. وزیری که علنی می گوید دولت برای اجرای طرح کلان او حمایتی نمی کند آیا می تواند بماند و کار کند؟

بیشک در خصوص وزیرى که با برخورد با فرماندار آن خطه محروم خود طلایه دار توهین به منتقدان است و در سخنرانى جلسه روز گذشته در آیین افتتاح عده ای به اصطلاح خود ملقب به ارزشی را دروغگو و اهل نفاق معرفى میکند و از طرفى انگیزه خدمت، فعالیت و قبول مسؤلیت ندارد،اینگونه نازکشى سیاسى جز ایجاد اعتماد به نفس کاذب و تمایل به دیکتاتورى نتیجه دیگرى نخواهد داشت.

آیا القاى جو تحمیلى به جناب رئیس جمهور مبنى بر ادامه وزارت قاضى زاده هاشمى البته با افزایش اختیاراتى چون تجمیع بیمه ها و الحاق سازمان هاى خاص به وزارت تحت امر او به نفع سیستم مدیریتى کشور است؟

آیا اخذ رأى اعتماد از نمایندگان مجلس حاضر در جلسه فوق از جانب استاندارى که خود هم معقول است هم مردمى ولى  معلوم نیست استاندار بماند براى وزیرى که خود میداند رفتنیست دلیلى بر تشکیل کابینه عقلانیت و تدبیر است؟

همه این ها را باید پرسید اما در کنار آن نیم نگاهی هم به منافع کسانی انداخت که احتمالا در قبال ماندن قاضی زاده در وزارت ، نفع و عایدی مهمی دارند و صد البته باز نگاهى باید به مقاله قبلى با عنوان امیر بازارى یانسین منه بیر دستمال اولسون انداخت...

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • جعفر
  پاسخ ۱۳۹۶/۰۳/۲۹ - ۱۶:۵۹
  وزیر بهداشت بهترین وزیر هست علتش این است که برادر من سکته مغزی کرده بود خدا رو شکر اول خدا بعد به همت پزشکان متخصص و فوق تخصص در بیمارستان امام رضا تبریز بهبودی کامل خودشان را بدست آوردند و 10 روز در ICU ماندند هنگام مرخصی 300 هزار تومان پرداخت کردیم یعنی خدمات رایگان که نتیجه طرح تحول سلامت که ایده ناب وزیر می باشد لازم هست از خدمات جناب آقای دکتر صومی ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی تبریز قدردانی نماییم که با تلاش شبانه روزی و از روی دلسوزی خدمات ارزنده ای در حوزه سلامت در استان انجام داده اند.
  0 + 1 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 0
 •  
 •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.