وقتی هالیوود فیلم دفاع مقدسی می سازد و ما فیلم ضدجنگ
  • 1396/03/21 13:19
  • 23113
یادداشت وارده/ حجت الاسلام مهدی تقوی

وقتی هالیوود فیلم دفاع مقدسی می سازد و ما فیلم ضدجنگ

امروزه سینمای هالیوود در حال ترمیم وجهه جنگ افروزانه ایالات متحده با نمایش های دروغین از جنگ های خود است و ما در حال تقدیر از فیلم های ضدجنگی هستیم که دفاع مقدس را به بدترین شکل ممکن نمایش میدهد

گروه سیاسی زیتون؛ یادداشت وارده/ حجت السلام مهدی تقوی «فعال فرهنگی زنجان»

فبلم ستیغ اره ای درباره خانواده ایست که پدر در جنگ جهانی اول دچار ناراحتی روانی شده و این بار در جنگ جهانی دوم نوبت دو پسر خانواده است که باید برای رفتن یا نرفتن به جنگ انتخاب کنند. 

اگرچه هر دو پسر رفتن به جنگ را انتخاب میکنند ولی پسر دوم انتخاب خاصی میکند. رفتن به جنگ بدون در اختیار گرفتن سلاح.

داستان فیلم بر گرفته از یک ماجرای واقعیست. شخصیت اصلی فیلم به علت اعتقادات مذهبی مایل به در دست گرفتن سلاح نیست که در ابتدا با مخالفت ارتش آمریکا مواجه میشود ولی در ادامه به عنوان مددکار در جنگ حاضر می شود و شخصیت قهرمان با فداکاری های او شکل میگیرد.

بهتر است بگوییم این فیلم یک فیلم دفاع مقدسی هالیوودی است. شخصیت یک پسر کاملا معمولی و در عین حال متمایز که ویژگی های انسانی او با ویژگی های معنوی و الهی پیوند میخورد و یک نمایش #مسیح_گونه در پایان فیلم از او شاهد هستیم.

فیلم موفق شده است تاحد زیادی تهاجم غیرانسانی #آمریکا به #ژاپن را منطقی و انسانی جلوه دهد و چهره ای عجیب و هولناک از سربازان ژاپنی به نمایش می گذارد. ژاپنی که در این جنگ مورد تهاجم است و در خاک خود دفاع میکند محکوم و آمریکای مهاجم صاحب حق معرفی میشوند.

نکته بعدی انتخاب سوژه فیلم در یک خانواده کاملا مخالف جنگ است. فیلم در صدد است که نشان دهد اگرچه مشکلات زیادی برای #کهنه_سربازان جنگ ها بوجود آمده اما در زمان جنگ های آمریکا وظیفه تک تک جوانان است که فارغ از سایر مسائل به ارتش بپیوندند و وظیفه خود را انجام دهند. اقدامی کاملا همسو با سیاست های #ایالات_متحده و برای بسیج کردن عموم مردم برای مشارکت در جنگ افروزی های آمریکا در جهان.

جالب است بدانید مل گیبسون کارگردان اثر به عنوان یک فرد جمهوری‌خواه و محافظه کار شناخته می‌شود.

گیبسون از مخالفان سرسخت جنگ عراق است و از جرج بوش رئیس جمهور آمریکا به شدت انتقاد می‌کند اما با این حال می‌گوید که نمی‌توان از کارهای خوبی که جرج بوش رئیس جمهور آمریکا در مناطق دیگر انجام داده‌است چشم پوشی کرد. وی همچنین از مایکل مور بابت ساخت فیلم جنجالی فارنهایت ۱۱/۹، در محکومیت جنگ عراق بارها تجلیل کرد.

اگرچه تلمیح زیبایی نیست ولی شاید گوشه هایی از داستان قهرمان فیلم شبیه به قهرمان های دفاع مقدس ما باشد. از جمله بخشی از داستان زندگی #شهید #ابراهیم_هادی که رشادت های فوق العاده ای از خود به نمایش گذارده.

امروزه سینمای #هالیوود در حال ترمیم وجهه جنگ افروزانه ایالات متحده با نمایش های دروغین از جنگ های خود است و ما در حال تقدیر از فیلم های ضدجنگی هستیم که #دفاع_مقدس را به بدترین شکل ممکن نمایش میدهد و توان نمایش هیچ کدام از ارزشهای رزمندگان و ایثارگران را ندارد.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.