سه نوع سـاده انـگاری از حادثه تروریستی تهران
  • 1396/03/18 13:29
  • 23076
اشاره ای بر ترور 17 خرداد؛

سه نوع سـاده انـگاری از حادثه تروریستی تهران

نمی دانم چطور اما تصور اینکه مردم ایران با سبک زندگی های متفاوت از تحرکات تروریستی پا پس کشیده و ترس و وادادگی تمام وجود آنان را فرا بگیرد، یک تصور موهومی است. 

گروه سیاسی زیتون؛ یادداشت/ کاوه صدق روحی

1. ساده انگاری است اگر حادثه تروریستی تهران را محصول نتیجه انتخاباتی تصور کنیم؛ پیروز انتخابات ایران در طراحیِ راهبردی و تاکتیکی دشمن اثر گذار است اما نمی توان آن را در محاسبات خود به معادله ی تعیین کننده تبدیل کرد.

متخصصان حوزه امنیت، حادثه دیروز را بخشی از پازلِ میان مدت و امنیتیِ واشنگتن-ریاض معرفی می کنند.

سناریویی که از انتصاب یک فرد آشوب طلب بر میز ماموریت ایران در سازمان سیا آغاز گشته و در ضیافت ریاض به تفاهم میلیاردی و منطقه ای ختم شده است. انزوای کشور قطر را هم بر این پازل تصور کنید.

مبرهن است که آمریکا با فشارهای منطقه ای علیه ایران و طراحی تحریم های جدید درصدد تدارک یک مذاکره ی جدید و خسارت جدید است.

با این تفاوت که خسارت امنیتی جبران ناپذیر بوده و فضولات آن باید از کف خیابان های تهران و حتی شهرهای دیگر جمع آوری گردد.

2. یک ساده انگاری دیگر بر حادثه دیروز اضافه کنید. کوته بینی است اگر بر واقعه 17خرداد، سهمی از بی توجهی به امنیت کشور و تخطئه ی حافظان امنیت قائل نشویم!

ریسک عملیات تروریستی در تهران بسیار بالاست. اما پذیرش این ریسک با تخریب نهادهای دفاعی در مناظرات انتخاباتی و کم توجهی حسگرهای امنیتی تسهیل می شود. 

یک طمع انتخاباتی، دشمنان را وا داشت تا قطعه ای از پازل امنیتی را که احتمال اجرائی شدن آن بسیار اندک بود، عملیاتی کنند.

3. اضافه کنید ساده انگاری سوم را. نمی دانم چطور اما تصور اینکه مردم ایران با سبک زندگی های متفاوت از تحرکات تروریستی پا پس کشیده و ترس و وادادگی تمام وجود آنان را فرا بگیرد، یک تصور موهومی است. 

واکنش وحدت آمیزِ طیف های مختلف، هنرمندان، جریان های سیاسی و مردم کوچه و بازار شاهدی است بر این مدعا. علت این انسجام را باید در سرّ درون این مردم جستجو کرد.

تصویری در شبکه های اجتماعی دست بدست شد که مردم اطراف بهارستان برخلاف سراسیمگیِ مردم اروپا در لحظه عملیات تروریستی منتظر نتیجه تیراندازی ها و هلاکت تروریست ها بودند.

همچنانکه نهادهای دفاعی اعلام کردند و از نوع حضور مردان ارشد دفاعی کشور در وسط میدان مبارزه با تروریست های تهران می توان فهمید، تروریست ها و حامیان منطقه ای آنها منتظر انتقام سختی خواهند بود. امیدوارم وسطِ راه این انتقام، انگیزه یِ یقه سفید هایِ مذاکره ظاهر نشود.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.