مسئولانی که در زمان آن ها خشک شدن دریاچه ارومیه آغاز شد باز هم سمت گرفتند
 • 1393/10/01 09:38
 • 2252
وزیر جهاد کشاورزی دولت احمدی نژاد؛

مسئولانی که در زمان آن ها خشک شدن دریاچه ارومیه آغاز شد باز هم سمت گرفتند

صادق خلیلیان گفت:خشک شدن دریاچه ارومیه ناشی از اقدامات و بی توجهی و بی تدبیری هایی است که دولت های قبل در 10 الی 20 سال پیش مسئولیت آن را داشتند.

به گزارش زیتون؛ صادق خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی دولت دهم در بخشهایی از گفتگوی تفصیلی خود با دانا به موضوع دریاچه ارومیه اشاره کرده و گفته است:بحث تغییرات آب و هوایی حداقل 30 سال قبل در دنیا مطرح بوده اما متاسفانه تمام مقامات مسئول در دولت های اسبق کمترین توجهی را به این موضوع داشتند و بعد از چند دهه الان که برای چندمین بار در طول 25 سال گذشته قدرت اجرایی را در دولت در دست گرفته اند متوجه اهمیت این موضوع شده اند. علیرغم اینکه در دولت قبل در 8 سال گذشته یکسری کارها به صورت هماهنگ شده و عملیاتی در این زمینه  انجام گرفت که به بخشهایی از آن اشاره کردم؛ ولی نه قبل از آن در دولتهای آقایان خاتمی و رفسنجانی و نه بعد از آن در دولت فعلی تا کنون اقدام موثر دیگری مشاهده نشده است.

 

این عضو کابینه دولت دهم افزوده است:  خشک شدن دریاچه ارومیه ناشی از اقدامات و بی توجهی و بی تدبیری هایی است که دولت های قبل در 10 الی 20 سال پیش مسئولیت آن را داشتند. خوشبختانه مسئولانی که آغاز خشک شدن دریاچه ارومیه و برخی تالاب ها و دریاچه ها و زاینده رود در زمان مسئولیت آن ها بوده الان نیز سمت گرفته و بازهم مسئول شدند!

 

خلیلیان در ادامه با اشاره به راه کارهای مختلف برای برون رفت از این وضعیت آبی، بیان کرده: ما باید روش های آبیاری در بخش کشاورزی و مدیریت مصرف آب شرب و صنعتی را تغییر داده و مدیریت طراحی پروژه ها در بخش احداث سدها و صنایع آب بر را اصلاح کنیم. چرا صنعتی که باید در کنار دریا احداث می شد را در جاهایی احداث کردند که مشکلاتی شبیه مشکل کم آبی در شرق اصفهان و خشک شدن زاینده رود را سبب گردید. در حال حاضر اگر امسال در تهران چنین مشکلی پیش نمی‌آمد ضریب توجه به موضوع توسط مسئولین بسیار پایین بود. البته مدیریت ضعیف ذخیره سازی آب پشت سدها نیز در این زمینه نقش دارد.

 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • اعتدال
  پاسخ ۱۳۹۳/۱۰/۰۱ - ۱۹:۳۵
  این که خیلی بهتره چون خودشون میدونن چطوری خشک کردن پس راهش رو هم بلدن!!!
  0 + 0 -
نظر شما
 • 1
 • 0
 • 1
 •  
 •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.