روی خطِ مجاز در تبریز(1)/ از نوشیدنی ملی در ترکیه تا کفیر یونانی در تبریز!/ باباتر از همه باباها/ چمن یادگار امام(ره)؛ همان آش و همان کاسه
  • 1396/01/23 11:21
  • 21963
زیتون گزارش می دهد؛

روی خطِ مجاز در تبریز(1)/ از نوشیدنی ملی در ترکیه تا کفیر یونانی در تبریز!/ باباتر از همه باباها/ چمن یادگار امام(ره)؛ همان آش و همان کاسه

روی خط مجاز در تبریز، قالبی است تا نظرات و ایده های فعالین شبکه های مجازی بازنشر گردد.

گروه سیاسی زیتون؛ شبکه های اجتماعی در هفته ای که گذشت، عنوان محوری برای تولیدات فعالین رسانه ای و فرهنگی تبریز خواهد بود که در روزهای پایانی هر هفته منتشر می شود.

روی خط مجاز در تبریز، قالبی است تا نظرات و ایده های فعالین شبکه های مجازی بازنشر گردد. 

 

از نوشیدنی ملی در ترکیه تا کفیر یونانی در تبریز!

احمدرضا بیضایی، فعال فرهنگی تبریز در کانال تلگرامی خود نوشت: ترکیه، دوغ را امسال بعنوان نوشیدنى ملى خود به ثبت رساند. ما هم  امسال اینجا، در سال "اقتصاد مقاومتى؛ تولید-اشتغال"، این سنتى ترین نوشیدنى سفره ایرانى را با طعم "یونانى" بهم تعارف خواهیم کرد. آنهم در تبریز...!

پى نوشت: هر چه در منابع فارسى و انگلیسى جستجو کردم چیزى بنام "دوغ یونانى" نیافتم... تنها نتیجه اى که از جستجو درباره دوغ خارجى (!) گیرم آمد، "کفیر یونانى" بود که نوع جدید و مشابه کفیر سنتى است که با استفاده از میکرو ارگانیسم ها تولید میشود و ویکیپدیا مى گوید فاقد ویژگى هاى کفیر قدیمى است. محصولات مشابه کفیر سنتى در خارج از کشور، در جنوب غرب آفریقا، بسیارى از کشورهاى عربى، نروژ، آلمان، مغولستان و روسیه و جدیدترین نوع آن در یونان تولید مى شوند. 

 

آوینی خودش دارد حرف می‌زند

روح الله رشیدی با اشاره به هفته هنر و سالروز شهادت سید شهیدان اهل قلم نوشت: آوینی خودش دارد حرف می‌زند. بهره‌ای که در خوانشِ پیوسته و فهمِ دقیق و عمیقِ آثار شهید آوینی وجود دارد، در مناقشه‌های نافرجامِ مبتنی بر #کدام_آوینی؟ حاصل نمی‌شود. آوینی با هر روایت، بالاخره نظام فکریِ خود را به رساترین شکل ممکن، عرضه کرده است. تقریباً در تمام ساحاتِ جدی و مهمی که امروزه عامل اشتغالِ ذهنی است، حرفی برای گفتن داشته و حرفش را هم زده. اگرچه شاید اگر خودش بود، بیش از این در تکمیل نظام فکری‌اش می‌کوشید، اما به همین میزان هم که در دسترس است، قابلیتِ اتکا برای پیش‌رَوی دارد. 

او صریح‌تر از آن بود که حرفش را در بطونِ چندلایه بپیچد یا در بیان فهمش، لکنت بگیرد و محافظه‌کاری ورزَد؛ چه آن‌وقت که با جریان #تحجر درمی‌افتد و چه آنجا که با #تجددمآبان دست به یقه می‌شود. این صراحت و آزادگی، نشانه‌ی مهمی برای یک متفکرمسئول است. 

جوانانِ جستجوگری که عطشناک، دنبالِ منبع برای مطالعه‌اند، بی‌توجه به مناقشه‌های حاشیه‌ای، آثار شهید آوینی را بخوانند. پیوسته و شایسته بخوانند. و حتی منتقدانه بخوانند، اما خوب بخوانند. همچنین، از بازگوییِ برداشتِ خود از آثار شهید آوینی واهمه نداشته باشند. اندیشمندِ جدی را باید خواند و این خوانش را هم بازتاب داد. این تلاش‌های بازتاب‌دهنده، مسیری رو به اعتلاست.

 

موشک هایی که رسانه شلیک کرد

علی سلیمانیان با اشاره به حمله موشکی آمریکا به سوریه تقریر کرد: حمله‌ی موشکی بزرگترین استفاده‌کننده، دارنده و حامی سلاح‌های کشتار جمعی و نامتعارف به یک پایگاه نظامی مقاومت در سوریه، با بهانه‌ی نخ‌نمای استفاده‌ی حکومت اسد از سلاح شیمیایی علیه مردم «خان شیخون»، پیامد ناکارآمدی و ضعف در دستگاه تبلیغاتی و روانی مقاومت سوریه است. 

این حمله زمانی نطفه بست که جریان مقاومت، نتوانست از پسِ جنگ تبلیغاتی جدید تروریسم اشغالگر شهر خان شیخون، که با انتشار تصاویر دردناکی از تشنج شماری از مردم بی‌گناه بر اثر استنشاق گاز سارین آغاز شد، برآید و بازی را در میدان رسانه به تروریسم باخت. کما این‌که ضعف تبلیغاتی و رسانه‌ای جریان مقاومت، امر بدیع و جدیدی نیست و یکی از ضعف‌های اساسی این جریان در طول این جنگ فرسایشی بوده است.

تروریسم تکفیری، که چند ماهی است جز شکست، تجربه‌ای نداشته، به جنایتی جدید برای مظلوم‌نمایی و کشاندن پای قدرت‌های حامی‌اش به این مهلکه نیاز داشت و به خوبی توانست از نقیصه‌ی تبلیغاتی جبهه‌ی مقاومت برای این منظور بهره ببرد.

موشک‌هایی که امریکا شلیک کرد، در میدان رسانه به سمت سوریه نشانه رفت و می‌توانست با مقاومت رسانه‌ای خاموش شود که نشد.

 

حاشیه ای که باید به متن بیاید!

غلامرضا سیفی فعال رسانه ای تبریز با اشاره به مشکلات حاشیه نشینی در تبریز نوشت: یکی از دوستان پیغام فرستاده درباره اوضاع بغرنج منطقه باغ معروف تبریز. مشکلات خود منطقه یک حرف است و دردهای [بعضا] لاعلاج مردمانش حکایتی دیگر. سهم منطقه از آبادانی تقریبا هیچ است، سهم ساکنانش از معاش اولیه باز هم، تقریبا هیچ! اگر امسال تمام و کمال، چرخش چشمان مسئولان به سمت باغ معروف باشد نیز، کفاف کوتاهی ها نخواهد بود. باغ معروف در حاشیه ی تبریز واقع شده اما از لحاظ اولویت باید  در صدر متون تصمیم سازان قرار گیرد. چیزی نمانده که باغ معروف مایه شرمندگی مسئولان قرار گیرد.

 

باباتر از همه باباها

وحید رضا زاده مجری یادواره های شهدای تبریز در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به روز پدر و ولادت امیرالمومنین(ع) تقریر کرد: بنام آنان که سرو در برابرشان زانو زد "همسر شهید" غریب فهوایی است مادر
نه کسی از تو و همدردهایت نوشته نه بناست که بنویسد 
روزت مبارک 
روح بابا شاد است میدانم تو بارها گفته ای برایم

بالا غیرتا" اصلا" تو بودی که برایم که بابای ندیده را اسوه کردی پر واضح است که مرد از دامن زن به معراج میرود
که اگر تو نبودی و دلِ آسمانیت
تو نبودی و سجاده پهنِ روزهای سخت 
ومحبت بی منت و عمیقت
شک ندارم که پسر نوح نبی چند سر و گردن بالاتر بود از پسر قدرنشناست ... باباتر از همه باباها تو اسطوره یِ مایی و ما از سرِ صدق و اکرام دستانِ پر مهرت را میبوسیم
مادر تو معتکفی و من وخواهر با نبودنت در روزی که بیش از همه مردها روز توست کمابیش کنار می آییم و میدانیم صدر دعاهایت جا خشک کرده ایم... فردا شب شهادت بانویی است که سربالا میگیریم و میگوییم که حقا" او را برای خود مراد کرده بودی...
سرت سلامت مرید حضرت زینب(س) 

 

چمن یادگار امام(ره)؛ همان آش و همان کاسه

بهمن جهدی فعال ورزشی و تصویربردار برنامه نود در تبریز با اشاره به پشت پرده های چمن ورزشگاه یادگار امام(ره) نوشت: ورزشگاه یادگار امام / همان آش و همان کاسه ... امیدوارم مسولان اداره کل ورزش و جوانان استان از حقیقت فرار نکرده و حقایق را به مردم بازگو کنند.

قرار بود چمن ورزشگاه یادگار امام آذر ماه در خزانه کاشته بشه تا با پایان فصل فوتبالی، کار تعویضِ چمنِ آغاز گردد... اما در کمال ناباوری هنوز چمن خزانه کاشته نشده است ... و اگر فرض کنیم کاشت آن از فردا انجام بشود، هفت یا هشت ماه زمان برای آماده سازی خزانه نیاز هست و یک یا دو ماه انتقال از خزانه به ورزشگاه که عملا سال بعدم تراکتورسازی نمی تونه چندین هفته در این ورزشگاه بازی کنه. .... در ضمن با توجه به صعود قطعی تراکتور به لیگ قهرمانان .. چمن ورزشگاه که الان شرایط استانداردی ندارد باید تعویض شود ....... کاش کسی که کاری بلد نیست همان بهتر که استعفا دهد.

 

تشبیهاتی بدون ارکان تشبیه

جواد صفایی فعال فرهنگی تبریز در واکنش به تمثیل برجامی رئیس جمهور نوشت: رییس‌جمهور طی سخنانی در همایش روز ملی فناوری هسته ای، برجام را به ابر باران زایی تشبیه کردند که باید جنگل و درخت و سبزه او را وادار به باریدن کنند، و عده ای هم می گویند صدای رعد و برقش را نشنیدیم و مطالبی از این قبیل...

اینکه سخن گفتنی اینگونه با ادبیات عوامانه و آوردن تشبیهاتی بدون رعایت ارکان تشبیه و نبود وجه شَبَه، و نیز عدم رعایت قواعد ابتدایی فصاحت و بلاغت از رییس کشوری هشتاد و چند میلیونی آنهم در سلک روحانیت شایسته نیست، بماند، لیکن این روش برای چندمین بار بکار گرفته می شود، پس علت یابی برای آن خالی از وجه نخواهد بود.

تمثیل و تشبیه نوعا هنگامی بکار گرفته می شوند که اصل مسئله مطروحه غامض، و دیر فهم و یا موضوع از دسترس شنونده خارج باشد، پس گوینده  از باب قابل فهم کردن و یا تقریب ذهن، به تشبیه و تمثیل دست می یازد. فی المثل فلاسفه بعد از طرح مسائل سخت و یا کتاب الله در باب سخن از آخرت و معاد این روش را بکار بسته اند.

در مورد برجام چه چیز ِ غامض یا دور از دسترسی وجود دارد که یک روز آفتاب تابان، روز بعد ابر شتابان، دیگر روز هدیه الهی، و امروز ابر باران زا و بهاری توام با رعد وبرق و توجه کننده به خواسته ی سبزیجات و گیاهان نام می گیرد؟

متن برجام در دسترس است و مشروح مذاکرات و فکت شیت هایی که از سوی دولت محرمانه نگه داشته شده بود، توسط طرف مقابل منتشر شده است. خیلی ساده قرار بود تحریم ها برداشته شوند که نشدند و باقی تبعات آن هم نزد ملت مشهود است. به اصطلاح مُعرَّف أجلی از مُعرِّف است. بهتر است دولتیان عزیز دست از این تشبیهات خُنَک و بی تناسب بردارند.

 

کاوه صدق روحی در واکنش به تناقضات رئیس جمهور در نشست خبری:

 

سجاد حسین زاده فعال رسانه در واکنش به تناقضات رئیس جمهور:

 

 

غلامرضا سیفی در واکنش به سقوط ماشین سازی به لیگ یک: 

 

 

نسرین پیرسمساری مدیرکل سابق بانوان استانداری در صفحه توییتر خود نوشت: تبریز با خلاء نقشه جامع فرهنگی، مواجه است. احصاء نیازمندی های فرهنگی مناطق و محلات باید در فوریت قرار گیرد.

 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.