واگذاری خدمات شهری به بخش خصوصی مریض متولد شد/ اگر بنا بر تاخیر باشد، تعویق حقوق اعضای شورا و مدیران مقدم تر است/ رئیس شورا عقیده ای بر نظارت ندارد
 • 1395/11/16 04:24
 • 20829
محمدحسن اسوتچی در گفتگوی تفصیلی با زیتون مطرح کرد؛

واگذاری خدمات شهری به بخش خصوصی مریض متولد شد/ اگر بنا بر تاخیر باشد، تعویق حقوق اعضای شورا و مدیران مقدم تر است/ رئیس شورا عقیده ای بر نظارت ندارد

عضو کمیسیون تحقیق و نظارت شورای شهر تبریز اظهار داشت: اگر پول نداریم، 15میلیارد تومان هزینه مرکز همایش ها از کجا تامین می شود؟ در صحن شورا حدیث می خوانیم و 7سال کسب و کار مردم را با مشکل مواجه می کنیم.

گروه اجتماعی زیتون؛ محمدحسن استوچی، عضو نام آشنای شورای اسلامی شهر تبریز میهمان تحریریه زیتون بود؛ در همان آغاز جلسه بیان کرد: "بنده عضو کمیسیون نظارت شورا هستم، مهمترین وظیفه شورا را نظارت بر حسن اجرا می دانم و تخصصی هم در مباحث فنی و عمرانی ندارم فلذا در حیطه مباحث نظارتی سخن خواهم گفت." بر این اساس صراحت لهجه را از خویش آغاز و سوالات ما را بر نظارت معطوف کرد.

صحبت های بی آلایش و عموم فهم اسوتچی به دل نشست چون خود را محدود به حیطه ای می دانست و مدعی فراتر از آن نبود، باشد که عده ای وی را کمونیست یا پوپولیست بنامند و درصحن شورا به فکر رو کم کنی باشند. خیلی راحت و بی یال و کوپال در دفتر زیتون حاضر گشت، نماز ظهر و عصرش را خواند و مشغول صحبت شد و حین مصاحبه نیز پیگیر مشکل حقوقِ رانندگانِ سیم تریلرهایِ زباله های شهری بود.

اسوتچی در مبانی سفت و سخت است اما نگارنده معتقدم، سخت تر از اسوتچی هم داشتیم. بخت با عده ای یار شد و سال قبل به شهادت رسید. شهید شکوری را عرض می کنم. ممکن بود به عنوان علی البدل وارد شورا شود و کسب و کار همان عده را با مشکل مواجه کند. از مقدمه بگذریم و به متن اظهارت عضو شورای چهارم شهر بپیوندیم. گفتگوی زیتون با اسوتچی به شرح ذیل می باشد:

 

شورای اسلامی شهر و روستا

اسلامیت باید یک سر و گردن بیشتر از اکثریت نمایان گردد

پسوند اسلامی شورا در پایان هر دوره موجب طرح سوالی می شود که چه مقدار از عملکرد شورا بر مبنای اسلامیت بوده است؟ اکثریت در قالب اسلامیت، مورد نظر شورا و مجلس شورا بوده است. اما صرف اکثریت و رای گیری های معمول تفاوتی با نظام های مختلف دنیا ندارد. در نهادی مثل شورا، مولفه های اسلامی باید یک سر و گردن بیشتر از اکثریت نمایان گردد.

شورای چهارم

غفلت از نظارت در شورای چهارم به اوج رسید

شورای چهارم متاسفانه با زیربنای غیرقابل دفاعی از شورای سوم آغاز شد. حداقل 50درصد وظیفه شورا، نظارت می باشد اما این رسالت مهم از شورای سوم مورد غفلت واقع شد و این غفلت در شورای چهارم به اوج خود رسید. این نظارت اگر بلنگد، سیاست گذاری های موفق را با تبعات سنگینی مواجه می کند. در تمام شهرهای دنیا نظارت بر اجرا به طور کامل انجام شده و طیف همسو با مدیران و شهرداران به دلیل حمایت از فرد مورد نظر، از نظارت فاصله نگرفته اند. سرعت پیشرفت در شهرهای توسعه یافته قابل مقایسه با شهر ما نیست. اگر فاز اول مترو تبریز در ماه های آینده راه اندازی خواهد شد، در ژاپن متروها و قطارهایی با سرعت 600کیلومتر برساعت مورد بهره برداری قرار می گیرد. این پیشرفت مرهون پیگیری و نظارت نهادهای بالادستی است.

آیا رضایتمندی مورد نظر فراهم شده است؟

بنده تقریبا طی دو دهه با مجموعه شهرداری و مدیرانش مرتبط هستم. انصافا مدیران شهرداری از صدر تا ذیل به صرف کمیت پرکار بوده و هستند. اما نتیجه ی پرکاری باید به رضایت مردم منجر شود. انتظاری که از کار شورایی وجود دارد اینست که به عنوان پارلمان محلی، این پرکاری را به ریل اصلی خود هدایت کرده و اجازه ی خروج از ریل را نداده و موجبات رضایتمندی مردم را فراهم کند. مجموعه شهرداری نهادی است که به طور مستقیم با مردم ارتباط دارد و بیلان کاری در کف خیابان دیده می شود. آیا رضایتمندی مورد نظر فراهم شده است؟ آقای شهردار چند ماه پیش مدعی بود که در بین مردم تبریز، 86درصد رضایتمندی وجود دارد. گذشته از اینکه منابع تعیین رضایتمندی چه بوده و چه شاخصه هایی را مد نظر قرار داده اند، معتقدم 14درصد مابقی بسیار پرحجم است.

همچنان منتظرم تا برنامه از اتاق فرمان به پخش بازگردد و صحبت های خود را ادامه دهم!

بنده را به برنامه سحرلر دعوت کردند و درخصوص تبریز2018 سوال پرسیدند. گفتم کارمندی که قرار است برای تبریز2018 فعالیت کرده و از گردشگران میزبانی کند، از امروز با چند ماه معوقه مواجه شده و انگیزه ی خود را از دست داده است. این جمله باعث شد تا مجری محترم، بینندگان را به اتاق فرمان هدایت کند. بنده نیز همچنان منتظرم تا برنامه از اتاق فرمان به پخش بازگردد و صحبت های خود را ادامه دهم!

 

شهرداری

خانه آخرت ما هم به عملکرد مدیران شهرداری بستگی دارد

ارتباط مستقیم شهروندان با مجموعه شهرداری طوری است که خانه آخرت ما هم به عملکرد مدیران این مجموعه بستگی دارد. حجم کار بسیار زیاد بوده و حوزه های فعالیت گسترده است. روزانه در اتوبوسرانی تبریز 600الی 700هزار نفر در حال جابجایی هستند، مراجعات شهرداری ها به دلیل املاک و شهرسازی ها خود یک مبحث مجزایی است. اما در این میان اتفاقاتی روی می دهد که همه ی این زحمات را با علامت سوال بزرگی مواجه می کند. برای مثال تاکنون بخش قابل ملاحظه ای از صاحبان املاکی که برای مسیرگشایی توسط شهرداری مورد تملک قرار گرفته اند، از مجموعه شهرداری طلبکار هستند. صاحب ملک از بنده سوال می کند که آیا این مسیر گشایی در بودجه سالانه شهردای پیش بینی شده است؟ اگر پیش بینی شده چرا طلب مورد نظر را پرداخت نمی کنند؟ اگر پیش بینی نشده پس چرا اقدام به مسیرگشایی و تملک می کنند؟

کمیته تخصیص بودجه، دقیقا کجایی؟..

درخصوص پیمانکاران خدمات شهری، پیمانکاری وجود دارد که تا یک میلیاردتومان از شهرداری طلب دارد. کمیته تخصیص بودجه، دقیقا کجایی؟..علی رغم چنین مشکلاتی، شبانه روز برای احداث و بهره برداری مرکز همایش های بین المللی فعالیت کرده و بودجه تخصیص می دهند. سال قبل و امسال 10میلیارد تومان بودجه پیش بینی شده بود اما تاکنون به صورت نقدی و غیر نقدی در مجموع 15میلیارد تومان هزینه شده است. اگر پول نداریم، هزینه مرکز همایش ها از کجا تامین می شود؟ اما اگر پول داریم، چرا روز به روز بر بدهی های شهرداری افزوده می شود؟ 

اگر پول نداریم، 15میلیارد تومان هزینه مرکز همایش ها از کجا تامین می شود؟

فردی وجود دارد که سه سال قبل به مبلغ 80میلیون تومان برای شهرداری لوازم یدکی فروخته است. بعد از سه سال راضی شده که 40-50میلیون دریافت کند تا بیش از این متضرر نگردد. از مجموعه شهرداری در اینباره سوال می کنیم، پاسخ می دهند: "ببینید چه جنسی فروخته که امروز برای 50میلیون راضی می شود؟!" این پاسخ ها سلامت مجموعه شهرداری را زیر سوال قرار می دهد. اگر استعلام بها گرفته اند، موظف به پرداخت طلب فروشنده هستند؛ اما مثل روز روشن امتناع می کنند. در خیابان امین، مدیرعامل وقت مترو به جمعی از اصناف ضلع شمالی ایستگاه مترو ابراز امیدواری کرده بود که بعد از 18 ماه پروژه به اتمام رسیده و کسب و کار شما رونق پیدا خواهد کرد. امروز وعده ی 18 ماه مدیرعامل وقت مترو به 7سال تبدیل شده و اصناف خیابان امین، همچنان منتظر اتمام پروژه هستند. 

در صحن شورا حدیث می خوانیم و 7سال کسب و کار مردم را با مشکل مواجه می کنیم

تلاوت با صوت قرآن در صحن شورا و قرائت حدیث اهل بیت(ع) توسط ریاست شورا در آغاز جلسه، چه زمانی به درد مردم، اعضای شورا و مجموعه شهرداری خواهد خورد؟ در صحن شورا حدیث می خوانیم و 7سال کسب و کار مردم را با مشکل مواجه می کنیم. نارضایتی ایجاد شده زیربنای شورای اسلامی و شهرداری را زیر سوال قرار می دهد؟ اگر محصول و خروجی شورای شهر، افزایش نارضایتی مردم باشد، برچیده شدن این نهاد باصرفه تر خواهد بود.

کمیسیون تحقیق و نظارت

رئیس شورا عقیده ای بر نظارت ندارد

کمیسیون تحقیق و نظارت و پیگیری مصوبات شورا، بلحاظ تعریف و بالقوه زمینه های مناسبی در اختیار دارد. اما بالفعل هیچ تاثیری بر اطراف خود ندارد. خودرویی را در نظر بگیرید که سقف کیلومترشمارش عدد 200 را نشان می دهد اما راننده ی محترم، همواره تا سقف 40کیلومتر بر ساعت رانندگی می کند. آیا این خودرو با چنین راننده ای به حرکت خود سرعت خواهد بخشید؟ سوال بنده اینست که آیا رئیس شورا نظری بر نظارت دارد؟ متاسفانه به صورت فرمالیته و صوری مسائلی را مطرح می کنند اما اراده و یا عقیده ای بر نظارت ندارند. رئیس شورا اگر معذوریتی بر نظارت دارند، با مدیریت صحیح و به وسیله اعضای محترم می توانند نظارت مدنظر را عملیاتی کنند. موارد و لوایحی پیش آمده که آقای رئیس شورا بر آن مورد اعتقاد داشته و با پیگیری های مصرانه، اجرایی کرده است. فلذا اگر رئیس شورا بر نظارت اعتقاد داشته باشند، قطعا نظارت صحیح عملیاتی خواهد شد. اما چون اعتقادی بر نظارت ندارند، مشکلات و مفاسد روزبروز افزایش پیدا می کند. 

روایت سهم خواهی اعضای شورا از زبان رئیس شورا

رئیس محترم شورا دوسال قبل برای بنده مطرح کرده بود که اعضای شورا از من سهم خواهی می کنند. عرض کردم درمقابل این خواسته ها چه کردید؟ گفت: آقای اسوتچی چه کار می توانستم بکنم؟ گفتم: در وهله اول باید به صورت خصوصی مطرح کنید که شورا کارخانه سهم خواهی نیست؛ اگر توجهی نکردند، در وهله دوم خطاب به آنان بگویید که اگر این ماجرا تکرار شد در صحن شورا اسامی شما را افشا خواهم کرد. در وهله سوم نیز اسامی این افراد را به مردم معرفی کنید..

 

حقوق کارگران و کارمندان

اگر بنا بر تاخیر در پرداخت باشد، تعویق حقوق اعضای شورا و مدیران مقدم تر است

معوقات کارگران و کارمندان در نهادها و واحدهای اقتصادیِ دیگر، برای مجموعه شهرداری قابل توجیه نیست. به اعتراف مدیران محترم، تنها بودجه شهرداری تبریز چند برابر بودجه عمرانی استانداری است. اما گذشته از این مباحث، اگر در پرداخت حقوق کارمندان با مشکل مواجه می شوید، در وهله اول حق الجلسه ی اعضای شورا را قطع کنید. چرا حقوق کارگران را با تاخیر مواجه می کنید؟ اگر بنا بر تاخیر باشد، حق الجلسه ی اعضای شورا مقدم تر است. درآمد هیچ یک از اعضای شورا بر حقوق عوضیت شورای اسلامی بسته نیست و از جاهای دیگر نیز درآمد دارند. در وهله دوم اگر قطعِ حق الجلسه اعضای شورا بازهم در تامین حقوق کارمندان عادی موثر نباشد، باید حقوق شهردار و حقوق کسانی معوق شود که بالای 3میلیون تومان دریافت می کنند.

هزینه ایاب ذهاب برخی از مدیران بالای 2میلیون تومان است

اگر قصد کاهش هزینه ها را داریم، ایاب ذهاب برخی مدیران را برعهده خود آنها بگذاریم. ایاب ذهاب برخی از دوستان بالای 2میلیون تومان در ماه هزینه دارد. دو وسیله مجزا برای آقای شهردار چه لزومی دارد؟ می فرمایند شاسی بلند مختص پروژه هاست! گویا پروژه های تبریز در صخره ها و کوهها درحال انجام است که برای رفت و آمد باید از خودرو شاسی بلند استفاده کرد. 

آقای شهردار برای رو کم کنی از معیشت کارگران خرج می کند

عده کثیری از کارمندانی که با تعویق حقوق ها مواجه می شوند قسط وام پرداخت می کنند و برای هر روز تاخیر در پرداخت قسط، جریمه هم پرداخت می کنند. اما آقای شهردار برای رو کم کنیِ حقیر در صحن شورا از معیشت ضروری و روزانه کارگران خرج می کند. در توجیه تعویق حقوق ها، مدام می گویند 90درصد را پرداخت کردیم و 10 درصد را هم طی روزهای آینده پرداخت می کنیم. یکبار نشده که 10درصد مدیران را با تاخیر پرداخت کنند و مابقی در زمان معین پرداخت شود.

 

بخش خصوصی

واگذاری خدمات شهری به بخش خصوصی مریض متولد شد

واگذاری خدمات شهری به بخش خصوصی در 20سال گذشته مریض متولد شده است. یکی از وظایف اصلی کارفرمای مادر که شهرداری نام دارد، نظارت بر پرداخت حقوق کارگران و کارمندانِ پیمانکار در محدوده خدمات شهری است. این وظیفه، مصوبه هیئت وزیران بوده و لازم الاجرا می باشد. برای مثال همچنان با معوقه های چندین ماهه ی سیم تریلرهای بازیافت زباله های شهری مواجه هستیم. درحالی که شهرداری باید با اهرم فشار بر پیمانکار مربوطه، حقوق و مزایای رانندگان سیم تریلرهای زباله را تامین کند. البته طبق ادعای پیمانکار، شهرداری یک میلیارد تومان به پیمانکار مربوطه بدهکار است و اصطلاحا سرکنگبین صفرا فزود..

شهرداری بدون استناد قانونی حق واگذاری وظیفه ذاتی خود به بخش خصوصی را ندارد

البته جمع آوری زباله جزو وظایف ذاتی شهرداری است و شهرداری بدون استناد قانونی حق واگذاری وظیفه ذاتی خود به بخش خصوصی را ندارد. پیمانکار محترم خط ویژه BRT حقوق یک شیف را برای کارگران بلیط فروشی پرداخت می کند اما دوشیفت از آنها کار می کشد. درحالی که این مسئله هم جزو وظایف شهرداری است و حداقل باید نسبت به پرداخت اینگونه حقوق ها هم نظارت ویژه داشته باشد.. اینگونه مشکلات ناشی از سایه سنگین عدم نظارت در شورا و شهرداری است. 

 

اولویت ها

تیم داریِ حرفه ای جزو وظایف شهرداری نیست

مجموعه ای که در اجرای وظایف ذاتی خود موفق نیست، چرا باید در مدیریت تیم ورزشیِ حرفه ای ورود کند؟ تیم داریِ حرفه ای جزو وظایف شهرداری نیست و این نهاد باید به سمت توسعه ورزش همگانی حرکت کند. نگاه شهرداری برای تیم حرفه ای صرفا باید در محدوده بودجه فرهنگی انجام پذیرد. 

مجسمه ی آقایان نجفی و دبیری که پشت به هم تکیه کرده اند!

هزینه های کلان برای سمپوزیوم مجسمه سازی در شهری که با مشکلات متعدد حاشیه سازی و خدمات شهری روبروست چه لزومی داشت؟ یک مجسمه هم بنده پیشنهاد دادم که به کلکسیون مجسمه ها اضافه کنند. مجسمه ی آقایان نجفی و دبیری که پشت به هم تکیه کرده اند! این مجسمه باید در میدان ساعت نصب شود تا مردم بدانند که این دو بزرگوار هیچگاه از حمایت یکدیگر غافل نشده اند. 

وظایف ذاتی در اولویت قرار گیرد

از مجموعه ای که توان تیم داری داشته و اجرای وظائف فرهنگ و ارشاد اسلامی را برعهده می گیرد، بسیار بعید است که نسبت به پرداخت به موقع حقوق کارگران و کارمندانش ناتوان باشد. انتظار ما از شهرداری اینست که وظایف ذاتی خود را در اولویت اول قرار دهد. 

 

حرف پایانی

امان از عدم ضمانت نظارتی و محدودیت رجوع به نهادهای بالادستی

تا زمانی که صرفا، اکثریت بر شورا حکم فرما باشد و ضمانت نظارتی و رجوع به نهادهای نظارتی بالادستی وجود نداشته باشد، وضعیت شوراها بدین شکل خواهد بود. نوع نظارت در شورا طوری است که تا حصول نتیجه و عملیاتی شدن مطالبات باید ادامه پیدا کند. 

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظرات مخاطبان
 • کمال
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ - ۰۱:۳۷
  انصافا اسوتچی تنهاترین عضو پاکدست شورای تبریز است
  2 + 0 -
 • کریم
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۱/۲۵ - ۰۱:۱۷
  مصاحبه خوبی بود

  امیدوارم اینبار در انتخابمون دقت کنیم و دست مفسدان رو از بیت المال کوتاه
  1 + 0 -
 • ثقلین
  پاسخ ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۱۷:۱۷
  دعائم الإسلام / ج‏2 / 531 / کتاب آداب القضاة ..... ص : 527
  1890- وَ عَنْهُ ص‏ أَنَّهُ کَتَبَ إِلَى رِفَاعَةَ قَاضِیهِ عَلَى الْأَهْوَازِ اعْلَمْ یَا رِفَاعَةُ أَنَّ هَذِهِ الْإِمَارَةَ أَمَانَةٌ فَمَنْ جَعَلَهَا خِیَانَةً فَعَلَیْهِ لَعْنَةُ اللَّهِ إِلَى یَوْمِ الْقِیَامَةِ وَ مَنِ‏ اسْتَعْمَلَ‏ خَائِناً فَإِنَّ مُحَمَّداً ص بَرِی‏ءٌ مِنْهُ فِی الدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ.
  .... ای رفاعه!
  این فرمانروایی(مسئولیت)، امانت است ف هرکس به آن خیانت نماید، لعنت خدا تا روز قیامت بر او باد و هرکس خائنی را (جه با انتصاب و چه با انتخاب)به کار گمارد ،همانا محمد(ص) از او ( گمارنده مانند اشخاص رأی دهنده، و... )در دنیا و آخرت بیزار است.
  از تلاش های صادقانه و مخلصانه حاج آقا اسوتچی سپاسگزاریم و توفیقات ایشان را از درگاه خداوند متعال خواهانیم.
  پیشنهاد:
  در صورت امکان از احادیث کاربردی و آگاهی بخش هم در کانال شما استفاده شود به نظر می رسد بهره ی بیشتری نصیب مخاطبین خواهد شد. ان شاالله تعالی.
  التماس دعا951130
  0 + 0 -
نظر شما
 • 3
 • 0
 • 0
 •  
 •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.