ماجرای تعویق مناظره اعضای شورای شهر/ سیاست ترویج علم توسط پیام نور و تولید علم توسط دانشگاههای سراسری موفق نشد/ برخی مراکز عملا غیرفعال شده اند
  • 1395/10/18 13:40
  • 20451
رئیس دانشگاه پیام نور استان در گفتگوی تفصیلی با زیتون؛

ماجرای تعویق مناظره اعضای شورای شهر/ سیاست ترویج علم توسط پیام نور و تولید علم توسط دانشگاههای سراسری موفق نشد/ برخی مراکز عملا غیرفعال شده اند

معصومی اظهار داشت: پیام نور به دلیل شرایط تقاضایی در آینده به سمت تجمیع واحدها و توسعه تحصیلات تکمیلی حرکت می کند؛ پیام نور همه گیر است اما درآمد برخی واحدها کفاف هزینه هایش را نمی کند.

گروه دانشگاهی زیتون؛ رئیس جدید دانشگاه پیام نور استان بر بازگشت این مرکز آموزشی به ریل اصلی خود یعنی اثربخشی در جامعه فرهنگی و علمی استان اصرار می ورزد؛ چنین تاکیدِ موکدی را می توان در چهره ی علمی، پژوهشی وی دریافت. بخشعلی معصومی تنها استاد تمام پیام نور استان محسوب می شود که تمام مراحل ارتقای درجات خود را در داخل مجموعه پیام نور گذرانده است.

معصومی 27 سال در سیستم پیام نور تدریس کرده و مدتی نیز معاون آموزشی این دانشگاه بود. وی در سال گذشته به عنوان پژوهشگر برتر در حوزه علوم پایه معرفی شد و امسال نیز پس از حواشی متعدد مدیریت قبلی، ریاست این دانشگاه را برعهده گرفته است. اولویت ها و اهداف مدیریتی معصومی در گفتگوی تفصیلی با زیتون به شرح ذیل می باشد:

 

سیستم آموزشی پیام نور

سطح آموزش پیام نور در تمام نقاط کشور یکسان است

سیستم آموزشی پیام نور متفاوت از دانشگاههای دیگر بوده و واحدهای نظری به صورت نیمه حضوری و مجازی برگزار می شود. اما واحدهای عملی به صورت حضوری کامل برگزار می گردد. پیام نور کتاب محور بوده و متکی به استاد نیست. منبع درس از اول ترم برای دانشجو مشخص شده و سطح آموزش در تمام نقاط کشور یکسان است. پیام نور آزمون محور بوده و سوالات به صورت متمرکز پخش می شود، لذا سطح کمی و کیفی فعالیت در دانشگاه پیام نور نسبت به دانشگاههای دیگر به طور چشمگیری افزایش یافته است.

سختگیری آموزش در پیام نور، این مرکز آموزشی را با صندلی خالی مواجه کرده است

حتی در مقطعی به معاونت آموزشی دانشگاه فشار آوردند که نوع آموزش دانشجو را سهل کنند؛ زیرا انصراف و ریزش دانشجو زیاد است. اما دانشگاه پیام نور از استانداردهای خودش کوتاه نیامد. لذا همان منبع درسی باید به طور کامل مطالعه شود. البته سختگیری آموزش در پیام نور، این مرکز آموزشی را با صندلی خالی مواجه کرده است. این درحالی است که در برخی دانشگاهها اساتید به صورت جزوه های سی صفحه ای امتحان می گیرند و یا بعضا حضور غیاب را سخت نمی گیرند. 

سیاست ترویج علم توسط پیام نور و تولید علم توسط دانشگاههای سراسری موفق نشد

سیاست آموزشی در گذشته، رسالت پیام نور را بر ترویج علم و دانشگاههای سراسری را بر مدار تولید علم مستقر کرده بود. سیاست این بود که دوره کارشناسی را به پیام نور محول کنند و تحصیلات تکمیلی هم در دانشگاههای سراسری پیگیری گردد. این سیاست مورد قبول دانشگاههای سراسری قرار نگرفت و علت آنرا اینطور عنوان کردند که اگر دانشگاههای سراسری دوره کارشناسی نداشته باشند، دانشگاه با رکود مواجه می شود. لذا آن سیاست با شکست مواجه شد و پیام نور هم به تحصیلات تکمیلی ورود پیدا کرد.

پیام نور نیز به مرحله ی تولید علم ورود کرده است

در پیام نور استان تا بحال 50 رشته-محل در مقطع کارشناسی ارشد در حال تدریس و پژوهش بوده و در مقطع دکترا هم 2 رشته وجود دارد. پیام نور به مرحله ی تولید علم ورود کرده است. اعضای هیئت علمی برای ترفیع درجه و پایه ی علمی خود باید به حوزه پژوهش ورود کنند. 13 دانشیار و 1 استاد تمام در اختیار داریم و مابقی هم در تلاش برای ارتقای درجه علمی هستند.

 

درآمد دانشگاه

دانشگاهها کارخانه نیستند و صرفا نقش تربیت نیروی انسانی متعهد و ماهر را برعهده دارند

دانشگاهها کارخانه نیستند و مراکز آموزشی نقش مصرفی و تربیت نیروی انسانی متعهد و ماهر را برعهده دارند. برای مثال ژاپن و آلمان به دلیل تربیت نیروی انسانی ماهر و دلسوز به سمت پیشرفت حرکت کردند. لذا دانشگاه صرفا باید نیرو تربیت کرده و نگرش دولت به دانشگاهها باید ارتقا محور باشد. در آموزش و پرورش نیز چنین سیاستی باید اتخاذ گردد.

رتبه های برتر کارشناسی ارشد اکثرا فارغ التحصیل پیام نور هستند

هزینه پیام نور برای دانشجویان بسیار کمتر از دانشگاههای دیگر بوده و یک بیستم فضاهای دیگر است. خروجی پیام نور نیز اکثرا اثر بخش بوده و فارغ التحصیلان باسوادی به جامعه ارائه می کنیم. رتبه های برتر کارشناسی ارشد اکثرا فارغ التحصیل پیام نور بوده و قبولی های آزمون های استخدامی اکثرا از پیام نور هستند. 

رشد بی رویه در گذشته، پیام نور را با مشکل مواجه کرده است

شهریه ای هم که از سوی دانشجویان اخذ می شود برای شرایط فعلی کمک کننده ی مدیریت این دانشگاه محسوب می شود و براحتی می توان پیام نور را اداره کرد. اما در گذشته به دلیل رشد بی رویه، نیرو و فضای مازاد در اختیار پیام نور قرار گرفت. لذا تامین هزینه و پشتیبانی فضا و نیروی مازاد، دانشگاه را با مشکل مواجه می کند.

توسعه کیفی

کیفیت آموزشی، ماموریت گرایی و کارآفرینی شعار پیام نور

شعار امسال پیام نور بالابردن کیفیت آموزشی، ماموریت گرایی و کارآفرینی است. ما صرفا باید به هدف تعریف شده حرکت کنیم و کیفیت آموزش خود را بالاببریم. در این راستا سرفصل های جدیدی برای کتب پیام نور در حال نوشتن است. در حوزه کارآفرینی نیز به سمت تاسیس شرکت های دانش بنیان توسط اعضای هیئت علمی پیش رفته و از فضاهای غیرفعال در راستای کارآفرینی استفاده خواهیم کرد.

پیام نور همه گیر است اما درآمد برخی واحدها کفاف هزینه هایش را نمی کند

پیام نور به دلیل شرایط تقاضایی در آینده به سمت تجمیع واحدها و توسعه تحصیلات تکمیلی حرکت می کند. سیاست پیام نور تجمیع واحد هاست. اما باید انتظار مردم مناطق محروم را هم در نظر گرفت. پیام نور همه گیر است اما درآمد برخی واحدها کفاف هزینه هایش را نمی کند. فعلا 2 واحد خداجو و خاروانا تجمیع شده اند.

 

ارتباط پیام نور با صنعت

پژوهش تقاضا محور و تجاری سازی فناوری

دولت تدبیر و امید، تنها ارگانی که بودجه ی آن را کاهش نداده اعتبار توسعه شرکت های دانش بنیان است. معاونت علمی ریاست جمهوری به صورت قدرتمند وارد این حوزه شده و شعار "پژوهش تقاضا محور و تجاری سازی فناوری" را زیربنای اقتصاد مقاومتی قرار داده است. هیئت علمی پیام نور باید در این راستا همت کنند. خلق، اختراع و تولید محصول مشابه خارجی قطعا زیر چتر حمایتی دولت قرار می گیرد.

صنعت به پیام نور اعتقادی ندارد؛ ما باید توانمندی خود را به صنعت اثبات کنیم

درخصوص ارتباط صنعت و دانشگاه، یا صنعت نیازی به دانشگاه ندارد و یا بجای حل مشکل توسط دانشگاهها به خرید از خارج روی می آرود. اگر دانشگاه برای صنعت کارتحقیقاتی انجام دهد، به توسعه کیفی روی آورده و مشکلات مالی پیدا نمی کند. از آن طرف مشکل صنعت نیز حل می شود. برای مثال در راستای ارتقای کیفیت محصولات پتروشیمی می توانند با دانشگاه همکاری کنند. باید مراکز تحقیقاتی در جوار هر واحد تولیدی تاسیس گردد. صنعت به پیام نور اعتقادی ندارد؛ ما باید توانمندی خود را به صنعت اثبات کنیم. 

 

کارویژه استان

مسئولین برخی مراکز عملا غیرفعال شده اند

کار ویژه پیام نور استان ساماندهی مراکز و واحدهای است؛ مسئولین برخی مراکز عملا غیرفعال شده اند. کم توجهی در گذشته و عدم کمک های محلی منشا چنین وضعیتی است؛ باید به سمت امکانات و کمک های محلی پیش برویم. پیام نور باید به ریل اصلی خود بازگردد. اعتبارات و تجهیز آزمایشگاهها و درآمد زایی یکی از اولویت های دانشگاه پیام نور استان است. ایجاد گلخانه ها، کارآفرینی در کارگاهها، اجاره سالن های ورزشی برای عموم، و همکاری با آموزشگاههای زبان، مواردی است که برای درآمدزایی و حل مشکل مالی واحدها موثر است.

 

 

فعالیت های فرهنگی و دانشجویی

فعالیت های فرهنگی و دانشجویی بسیار هدفمندی درحال اجراست

بودجه فرهنگی پیام نور در قالب مشخصی واریز می شود. تا جایی که من اطلاع دارم برنامه های فرهنگی پیام نور نسبت به سایر دانشگاهها بسیار فعال است. فعالیت های فرهنگی و دانشجویی بسیار هدفمندی درحال اجراست.

ماجرای تعویق مناظره اعضای شورای شهر و تصمیم دانشگاه

درخصوص برگزاری مناظرات سیاسی و شهری و در مقابل فشارهای خارجی به صورت منطقی تصمیم گیری می کنیم و البته بعضا هم ناتوان هستیم. دانشگاه به نوعی با دستگاههای دولتی و شهری مرتبط بوده و هر نوع بازخورد، بر نوع روابط فی مابین تاثیرگذار می باشد. برای مثال درخصوص مناظره اعضای شورای شهر توصیه هایی مبنی بر لغو و یا تعویق این نشست ها انجام می شد. ما نیز به دلیل ملاحظات دانشگاه، یکبار به تعویق انداختیم اما بار دوم به دلیل احترام به دانشجو و فضای آزاد اندیشی این جلسه برگزار شد.

جامعه کشش برخوردهای سیاسی را ندارد

به نظر بنده جامعه به سمت وحدت و همگرایی پیش می رود و نباید بر طبل اختلاف کوبید. تندروهای جناح های مختلف به صورت تدریجی کنار گذاشته می شوند و جامعه کشش برخوردهای سیاسی را ندارد. چرا نماینده ی مجلس باید طوری رفتار کند که برای سخنرانی وی ممانعت بعمل آید؟! و در مقابل چرا برخی ها نسبت به واقعیت ها نگاه صفر و صد دارند؟ چرا برخی ها علی رغم کاستی های برجام، این سند بین المللی را تا قله ی اعلی بالا می برند؟ و چرا برخی ها این سند را مایه ی ننگ معرفی می کنند؟ فضای دانشگاه باید واقعیت ها را ترسیم کرده و اعتدال را در عمل نمایان کند.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 4
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.