700 هزار تبریزی روزانه با اتوبوس تردد می‌کنند
  • 1395/10/15 15:06
  • 20422
شهردار تبریز مطرح کرد؛

700 هزار تبریزی روزانه با اتوبوس تردد می‌کنند

صادق نجفی گفت: هم‌ا‌کنون 780 دستگاه اتوبوس شرکت واحد، مسئولیت خدمت‌رسانی روزانه به بیش از 700 هزار نفر را بر عهده دارند.

به گزارش زیتون به نقل از روابط عمومی شهرداری تبریز، صادق نجفی در جمع مدیران  حوزه حمل‌و‌نقل شهرداری تبریز با تاکید بر این‌که ظرفیت‌های صنعتی شهر، نباید به منشا چالش آلودگی هوا تبدیل شود، اظهار داشت: برنامه‌های دامنه‌دار شهرداری تبریز در حوزه حمل‌و‌نقل عمومی، در مقابل حجم آلایندگی واحدهای صنعتی نمی‌تواند کارکرد متعادل‌کننده لازم را داشته باشد، با این حال دستور دقیق و بجای دادستان محترم در خصوص پلمب فلکه مازوت نیروگاه تبریز، می‌تواند امیدواری عموم را به افزایش تاثیر برنامه‌های حمل و‌نقل عمومی شهر افزایش دهد.

شهردار تبریز خاطرنشان کرد: ناوگان حمل و نقل عمومی شهر تبریز، علی‌رغم عدم تحقق سهم بخش‌های دولتی، با برخورداری از 12 هزار دستگاه تاکسی و  780 دستگاه اتوبوس تمام تلاش خود را برای هدایت اصولی تردد شهروندان به کار گرفته و در کنار آن، برنامه‌های نوسازی و اصلاح کیفی و فنی خودروهای عمومی نیز مورد توجه است.

نجفی با اشاره به این‌که هم‌ا‌کنون 780 دستگاه اتوبوس شرکت واحد، مسئولیت خدمت‌رسانی روزانه به بیش از 700 هزار نفر را بر عهده دارند، گفت: شهرداری تبریز، با وجود عدم تحقق اعتبارات دولتی، اهداف حمل‌و‌نقل شهری را با نگاهی جامع و اقتصادی در نظر گرفته است.

شهردار تبریز تصریح کرد: در همین راستا، در 3 سال گذشته 310 دستگاه اتوبوس که گمان می‌شد فاقد کارآیی لازم هستند، پس از قبول در تست‌های شاخص آلایندگی، به سیستم اتوبوس‌رانی شهر اضافه شده است.

وی اضافه کرد: طبق گزارش سازمان اتوبوس‌رانی، در یک سال اخیر، استاندارد موتور 100 دستگاه اتوبوس از EURO2 به EURO3 ارتقا یافته‌ که این امر، نشان‌دهنده توان فنی مجموعه و تلاش مدیریت شهری برای توسعه کمی و کیفی ناوگان است.

شهردار تبریز با اشاره به این که انتظارات و مطالبات از هر مجموعه‌ای باید مبنای واقعی داشته باشد، افزود: باید ببینیم چه اختیارات و امکاناتی به شهرداری‌ها داده‌ایم و در مقابل، چه خواسته‌ای از این مجموعه داریم؟ در شرایطی که در سال جاری، درآمدهای قانونی و پایدار شهر در بخش‌های مختلف از جمله کمک‌های دولتی به مترو و اتوبوس‌رانی، بسیار محدود شده است، اقدامات شهرداری تبریز، حوزه‌های مهم عمرانی، اجتماعی و فرهنگی شهر را پوشش داده است.

نجفی با اشاره به اینکه متروی تبریز در آستانه بهره‌برداری در مرکز شهر است، گفت: در سه سال گذشته، شهرداری تبریز یک هزار میلیارد تومان صرف پروژه مترو کرده است که این رقم، معادل چندین برابر کل اعتبارات تزریق‌شده از سوی دولت و شهرداری در 10 سال پیش از آن است.

وی ادامه داد: آغاز فعالیت فاز دوم خط یک مترو، اتفاق مهمی است که طبق برآوردها، روزانه به بیش از 50 هزار نفر در مرکز شهر خدمات ارائه خواهد داد؛ این موضوع قطعا در روند ترافیکی و آلودگی هوا نیز می‌تواند تاثیرگذار باشد.

شهردار تبریز، حمل‌‌و‌نقل ترکیبی را راهبرد کلیدی در مهار آلودگی هوا عنوان کرد و افزود: برنامه‌های شهرداری تبریز در سال‌های اخیر، با مبنا قرار دادن همین راهبرد پیگیری می‌شود؛ در این راستا سعی داریم با شتاب در تکمیل خط یک، توسعه و تجهیز ناوگان اتوبوس‌رانی و نوسازی سیستم تاکسی‌رانی، تلفیق موفقی از حمل‌و‌نقل عمومی را در شهر نهادینه کنیم.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.