منشا اختلاف نظر آمریکایی ها در مورد توافق هسته ای ایران چیست؟
  • 1395/10/14 11:42
  • 20380
از پاره کردن برجام تا تاکید بر حفظ این سند؛

منشا اختلاف نظر آمریکایی ها در مورد توافق هسته ای ایران چیست؟

پس از انتخاب شدن ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا، گمانه زنی ها در مورد سرنوشت برجام بیشتر شده است، به تازگی 37 نفر از اندیشمندان و دانشمندان برجسته آمریکایی در نامه‌ای به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا از وی خواسته‌اند تا توافق هسته‌ای ایران (برجام) را لغو نکند.

گروه سیاسی زیتون؛ اختلاف نظر در مورد برجام تنها به داخل ایران خلاصه نمی شود، هرچند این روزها پس از بدعهدی آمریکایی ها کمتر کسی در کشور پیدا می شود که تمام قد از برجام حمایت کند اما هستند نفراتی که حتی پس از سخنان روحانی در رابطه با اثبات بدعهدی آمریکا به عنوان بزرگترین دستاورد برجام، هنوز هم این سند را یک پیروزی برای ایران می دانند و یکی از مهمترین دلیل خود را هم ناراحتی برخی از آمریکایی ها از این سند منجمله رئیس جمهور جدید این کشور عنوان می کنند.

مناقشه و بحث و جدل آمریکایی ها در مورد برجام در ایام انتخابات این کشور به اوج خود رسید. زمانی که هیلاری کیلینتون، نامزد دموکرات از این توافقنامه حمایت کرد و آن را یک اتفاق مهم نامید اما در مقابل دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواه انتخابات آمریکا توافق برجام را ناامید کننده دانست و حتی تهدید کرد در صورت رسیدن به قدرت این توافق نامه را پاره خواهد کرد.

پس از انتخاب شدن ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا، گمانه زنی ها در مورد سرنوشت برجام بیشتر شده است. به تازگی 37 نفر از اندیشمندان و دانشمندان برجسته آمریکایی در نامه‌ای به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا از وی خواسته‌اند تا توافق هسته‌ای ایران (برجام) را لغو نکند.

بنا بر گزارش روزنامه «نیویورک‌تایمز»، در این نامه خطاب به ترامپ آمده است:‌ «ما از شما می‌خواهیم تا این دارایی استراتژیک و حیاتی آمریکا را حفظ کنید».

اختلاف نظر و عقیده در این سطح در رابطه با برجام در بین سیاستداران و اندیشمندان آمریکایی کمی عجیب به نظر می رسد، اما به واقع دلیل و منشا این اختلاف نظر در رابطه با این سند کچاست؟

در پاسخ این سوال باید گفت، به نظر این اختلاف نظر ها به تفاوت انتظارات از توافق با ایران بر می گردد. جمهوری خواه ها در گذشته همواره نشان داده اند چندان اعتقادی به گفت و گو و حل و فصل قضایا با نشست و صدور بیانیه و توافق نامه ندارند، معمولا هربار که رئیس جمهور جمهوری خواه در آمریکا بر سر کار بوده جنگ و کشت و کشتار و حمله به کشورهای دیگر شدت بیشتری به خود گرفته است. این را می توان از مقایسه دوران بوش و اوباما به خوبی احساس کرد. در مقابل دموکرات ها اعتقاد به متوقف کردن طرف مقابل خود با برنامه ریزی های دقیق  دارند.

دموکراتها در سیاست خارجی طرفدار سیاست آرام سازی و تعامل هستند،اما جمهوری خواهان طرفدار سیاست های تهاجمی در روابط خارجی و تقابل با عناصرمزاحم هستند.

دموکرات ها در عین اعتقاد به افزایش بودجه نظامی و تقویت ارتش، مداخله نظامی در کشورهای دیگر را در اولویت ندارند، اما جمهوری خواه ها تهاجم نظامی برای تحقق اهداف خود نظیر مبارزه با تروریسم و حتی تغییر رژیم های مخالف خود (نظیر عراق و افغانستان) را لازمه یک سیاست خارجی فعال می دانند.

به همین دلیل بود که پس از رای قریب به اتفاق نمایندگان سنا مبنی بر حمایت از اقدام نظامی علیه تروریستها در افغانستان در سال 2001 به مرور زمان دموکراتها نگرانی خود را از طولانی شدن عملیات نظامی در این کشور ابراز داشتند و پس از حمله ایالات متحده به عراق این نگرانی‌ها جنبه اعتراض به خود گرفت.

در نظرسنجی سال 2008 موسسه گالوپ (Gallup) مشخص شد که 41% از دموکراتها معتقد بودند که اقدام نظامی ایالات متحده تصمیمی اشتباه بوده است. بر اساس همین نظرسنجی 56% از دموکراتها خواستار خروج نیروهای آمریکایی از عراق بودند.

خبرگزاری سی‌ان‌ان در بررسی‌های آگوست 2009 خود به این نتیجه رسید که اکثر دموکراتها مخالف جنگ هستند و در مقابل حدود دو سوم جمهوری خواهان از عملیات نظامی در افغانستان حمایت می‌کنند.

 با این وجود حضور نیروهای نظامی آمریکا در یمن و حمایت از رژیم علی عبدالله صالح به بهانه مبارزه با القاعده نشان داد که هر زمان که منافع ایالات متحده تهدید شود، دولت این کشور (چه دموکرات، چه جمهوری خواه) از شرکت در جنگهای خونین و کشتار غیر نظامیان به بهانه دفاع از دموکراسی استقبال می‌کند.

باید گفت دلایل اختلاف نظر سیاستمداران و اندیشمندان آمریکایی در رابطه با برجام را در این چهارچوب باید جست و جو کرد. قریب به اتفاق آمریکایی ها در مورد اینکه برجام ایران را متوقف کرده است وحدت نظر دارند، اما افرادی مثل ترامپ بر این نظرند که می شود بیش از این و سریع تر از اینها ایران را متوقف کرد و اصل مذاکره با ایران را اشتباه می دانند، اما اکثر سیاستمداران آمریکایی بر این باورند که با توجه به شرایط موجود و افزایش قدرت و توان ایران، برجام بهترین گزینه موجود برای متوقف کردن ایران است.

آنچه که در این بین با تمامی اختلاف نظر ها و سلیقه ها میان آمریکایی ها مسلم است، متوقف کردن ایران می باشد. آنها با این تفکر به مقابله با جمهوری اسلامی آمده اند، وگرنه هیچ اعتقادی به تغییر روند از سوی ایران و یا فراموشی باورهای گذشته خود ندارند.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  

زیتون آماده دریافت نظرات،اخبار و تحلیل های مخاطبین جهت انعکاس می باشد.